Άνετη πρόκριση για Γ.Σ. Αλμυρού – Επικράτησε με 4-1 του Ανθίμου Γαζή στη Γατζέα

Χωρίς να συναντήσει την παραμικρή δυσκολία ο Γ.Σ. Αλμυρού νίκησε με 4-1 τον Άνθιμο Γαζή στο γήπεδο της Γατζέας και πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΘ.
Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων είναι μεγάλη και το παιχνίδι δεν χρίζει ανάλυσης. Ο προπονητής του ΓΣΑ, Αλέξανδρος Κούρτογλου, χρησιμοποίησε πολλούς ποδοσφαιριστές που δεν έχουν πολύ χρόνο συμμετοχής στα παιχνίδια και έμεινε σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος. Αξίζει να αναφέρουμε, πως μόλις στο 2ο λεπτό τραυματίστηκε ο Θανάσης Καναβός (χτύπησε στο γόνατο) και αντικαταστάθηκε από τον Γιάννη Κουτσούκη.
Ο Αλμυρός λίγο πριν το ημίωρο άνοιξε το σκορ στο 29’ με απευθείας χτύπημα φάουλ του Βαγενά. Μάλιστα, ο ίδιος παίκτης, ο οποίος είχε πολύ καλή παρουσία στο παιχνίδι, σημάδεψε το δοκάρι στο 40’.

Αρκετά νωρίς στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-2, «καθαρίζοντας», ουσιαστικά την υπόθεση πρόκριση. Σκόρερ και πάλι ο Βαγενάς με σουτ στο 50’. Γρήγορα οι παίκτες του Αλμυρού πέτυχαν και τρίτο τέρμα, με τον Καραγεωργόπουλο να σκοράρει στο 53’, ύστερα από ωραία ενέργεια και σουτ (0-3).
Οι παίκτες του Γιώργου Καραμίχαλου, οι οποίοι προσπάθησαν όσο μπορούσαν, απέναντι σε έναν σαφώς ανώτερο αντίπαλο, κατάφεραν να μειώσουν το σκορ σε 1-3 στο 56’ με τον Κίτσα, ο οποίος στο δεύτερο ημίχρονο πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι.

Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια έκαναν διαχείριση του παιχνιδιού, ήλεγχαν το ματς και στο στα τελευταία λεπτά βρήκαν τον τρόπο να πετύχουν και τέταρτο τέρμα. Σκόρερ ήταν ο Καραγεωργόπουλος, ο οποίος στο 85’ διαμόρφωσε το τελικό 1-4, σημειώνοντας παράλληλα το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι.
ΑΝΘ. ΓΑΖΗΣ: Σαραφίδης, Σιαμουρδάνης, Βούλγαρης, Μυλωνάς (59’ Κουλάκογλου), Κωστάκης, Παναγιωτάκης, Τριχόπουλος, Πασσάς (65’ Μπρισμπέος), Ν. Δημόπουλος (67’ Δανιλόπουλος), Κατσαρός, Αρμάγος (46’ Κίτσας).
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Φλίγκος, Κυριάκος, Κόκκας, Κουκουτής, Λάμπος, Πότσι, Καναβός (2’ λ.τρ. Κουτσούκης), Βαγενάς, Γκάμπας, Καραγεωργόπουλος, Κοντοβάς (30’ Χριστοδουλόπουλος).

Φωτό: Δύο γκολ πέτυχε ο Βάιος Βαγενάς