Άφησε ανοικτούς λογαριασμούς με Λεβαδειακό στο Κύπελλο η Νίκη

Ανοικτούς λογαριασμούς με τον Λεβαδειακό άφησε η Νίκη. Οι «κυανόλευκοι» ήρθαν ισόπαλοι 1-1 στη Βοιωτία και η πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας θα κριθεί στη ρεβάνς του Βόλου. Καταπληκτικό το γκολ του Πολίτη με το οποίο η βολιώτικη ομάδα προηγήθηκε στο 16’, για να ισοφαρίσει ο Ρομό στο 40’.

Σε εκτεταμένο «λίφτινγκ» στην ενδεκάδα προχώρησε ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος, αφού άφησε εκτός τους Αναστασίου, Στίκα, Κυριακίδη, Παναγιωτίδη, Κρητικό, ενώ ο Μιράντα και ο Ανδρέου (ανέβασε πυρετό) έμειναν στον Βόλο. Το σύστημα ήταν 4-3-3 με την ακόλουθη σύνθεση: Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Γκαραβέλης έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Κάσσο, Γρομητσάρη, Μπαχανάκ και Ναά. Ανασταλτικός χαφ ήταν ο Λίταινας με εσωτερικούς μέσους τους Πέττα και Γαβριηλίδη, ενώ την επιθετική τριπλέτα απάρτιζαν οι Πολίτης (δεξιά), Ριμπέιρο (αριστερά) και Τζιώρας (κορυφή).

Στο αντίπαλο στρατόπεδο και ο Νίκος Νιόπλιας φρέσκαρε την ενδεκάδα του Λεβαδειακού. Την εστία υπερασπίστηκε ο Στογιάνοφ, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Τσάπρας (δεξιά), Βλάχος (αριστερά), Τσελεπίδης και Σωτηράκος (σέντερ μπακ). Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Χάμοντ, Μπελμόντ, Γιαννιώτας και Κουάδρα (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), με τον Συμελίδη οργανωτή και τον Ρομό σέντερ φορ.

Από ένα γκολ στο α’ ημίχρονο

Αμφίρροπο ήταν το ματς στα πρώτα λεπτά, με τους δύο «μονομάχους» να προσπαθούν να ελέγξουν τον ρυθμό. Στο 9’ ο Γρομητσάρης γύρισε με αρκετό ρίσκο την μπάλα προς τον Γκαραβέλη, ο οποίος έδιωξε με τα πόδια πριν βάλει την κόντρα ο Κουάδρα.

Στο επόμενο λεπτό ο Γιαννιώτας κέρδισε φάουλ από τα δεξιά μετά από αντικανονικό μαρκάρισμα του Ναά, ο οποίος τιμωρήθηκε με κίτρινη. Ο «παθών» εκτέλεσε πλασαριστά προς τον Μπελμόντ, ο οποίος σούταρε για να μπλοκάρει ο Γκαραβέλης.

Στο 13’ ο Γιαννιώτας σέντραρε και ο Γρομητσάρης απέκρουσε με το κεφάλι μπροστά από τον Ρομό. Με την εκτέλεση του κόρνερ η μπάλα πήγε στον Κουάδρα, ο οποίος κλώτσησε… αέρα για καλή τύχη της Νίκης.

Κι ενώ στο 14’ ο Στογιάνοβιτς πρόλαβε τον Τζιώρα πριν γίνει απειλητικός, δεν μπόρεσε να αντιδράσει στο 16’. Ο Πολίτης ελίχθηκε από δεξιά, έφερε την μπάλα στο καλό του πόδι, το αριστερό και έπιασε ένα φαλτσαριστό σουτ, που κατέληξε στο «δεξί» παραθυράκι της αντίπαλης εστίας. Το 0-1 ήταν γεγονός και πανηγυρίστηκε δεόντως από τους φιλοξενούμενους.

Το συγκρότημα του Νίκου Νιόπλια θέλησε να απαντήσει και στο 28’ ο Γιαννιώτας έκανε το γύρισμα, με τον Συμελίδη να αφήνει έξυπνα την μπάλα για τον Κουάδρα. Ο Αργεντινός πλάσαρε, όμως ο Κάσσος έβαλε με αυτοθυσία το σώμα του και ανέκοψε την πορεία της μπάλας προς την εστία. Στη φάση αυτή οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι, αλλά δεν είχαν δίκιο, καθώς η μπάλα βρήκε πρώτα το στήθος και μετά το χέρι του Κάσσου, το οποίο ήταν και χέρι στήριξης.

Στο επόμενο λεπτό η Νίκη βγήκε στην επίθεση κερδίζοντας κόρνερ. Το εκτέλεσε ο Ριμπέιρο, οι «πράσινοι» απέκρουσαν προσωρινά και η μπάλα κατέληξε στον Πέττα. Ο 27χρονος μέσος κοντρόλαρε με το στήθος και πριν η μπάλα σκάσει στο έδαφος έκανε το σουτ, όμως ο Στογιάνοβιτς ήταν σωστά τοποθετημένος και μπλόκαρε.

Στο 35’ ο Γιαννιώτας εκτέλεσε κόρνερ, ο Κυβελίδης κέρδισε την κεφαλιά, η οποία πέρασε αρκετά μέτρα από το δεξί δοκάρι.

Ωστόσο στο 40’ μια άλλη κεφαλιά είχε ευτυχή κατάληξη για τον Λεβαδειακό. Ο Γιαννιώτας ξεπέρασε για μια ακόμη φορά τον Ναά και έβγαλε τη σέντρα. Ο Ρομό νίκησε κατά κράτος τον Γρομητσάρη και ισοφάρισε σε 1-1.

Όπως ήταν φυσικό το γκολ έδωσε «αέρα» στους Βοιωτούς, που κυνήγησαν και δεύτερο τέρμα. Στο 44’ ο Γιαννιώτας εκτέλεσε κόρνερ και ο Κουάδρα σούταρε άστοχα μέσα από την περιοχή.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους ο πολύ καλός σε γενικές γραμμές διαιτητής Βλάχος έκανε το μοναδικό του λάθος. Πιο συγκεκριμένα δεν καταλόγισε φάουλ υπέρ του Γαβριηλίδη, όταν τον τράβηξε από τη φανέλα ο Χάμοντ. Αυτό έδωσε το δικαίωμα στους «πράσινους» να βγουν στην αντεπίθεση με τον ίδιο παίκτη, ο οποίος σούταρε άουτ.

Την υπεροχή ο Λεβαδειακός,

κοντά στο γκολ ο Μοράρ

Με δύο νέα πρόσωπα άρχισε το δεύτερο ημίχρονο η Νίκη. Η μία αλλαγή ήταν αναμενόμενη, αφού ο Ναά αντιμετώπισε πολλά προβλήματα από τον Γιαννιώτα έχοντας χρεωθεί και με κίτρινή και μοιραία παραχώρησε τη θέση του στον Αναστασίου. Ταυτόχρονα ο Μοράρ αντικατέστησε τον Τζιώρα.

Μετά από ένα «άγονο» πρώτο δεκάλεπτο στην επανάληψη στο 57’ ήρθε η καλή στιγμή για τον Λεβαδειακό. Ο Γιαννιώτας εκτέλεσε κόρνερ, ο Ρομό πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους, αλλά η κεφαλιά του πέρασε πάνω από τα γκολπόστ. Επίσης στο 59’ ο Τσάπρας πραγματοποίησε επικίνδυνη σέντρα-σουτ, όμως ο Γκαραβέλης δεν αιφνιδιάστηκε και έδιωξε με το αριστερό του χέρι.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα οι δύο προπονητές αποφάσισαν να ρίξουν στη «μάχη» θεωρητικά βασικούς ποδοσφαιριστές. Ο κ. Ελευθερόπουλος έβαλε τον Κυριακίδη αντί του Πέττα προωθώντας τον Λίταινα σε θέση εσωτερικού χαφ. Στην αντίπερα όχθη ο Νίκος Νιόπλιας εμπιστεύτηκε τους Μεχία, Πολέτο και Νικολιά αντί των Μπελμόντ, Κουάδρα και Συμελίδη αντίστοιχα.

Οι αλλαγές τόνωσαν το συγκρότημα της Βοιωτίας που πλησίασε δύο φορές στο γκολ μέσα σε ισάριθμα λεπτά. Στο 62’ ο Γρομητσάρης έκανε σωτήριο τάκλιν σταματώντας τον Ρομό, ενώ στο επόμενο λεπτό ο σέντερ φορ από τη Βενεζουέλα με το κεφάλι τροφοδότησε τον Πολέτο, που έπιασε διαγώνιο σουτ αλλά δεν βρήκε εστία.

Οι «κυανόλευκοι» δεν μπορούσαν να κρατήσουν μπάλα, όπως στο πρώτο 45λεπτο, δίνοντας τη δυνατότητα στους «πράσινους» να ελέγχουν τον ρυθμό και να προσπαθούν για το δεύτερο γκολ.

Βλέποντας το σκηνικό του αγώνα να μην εξελίσσεται όπως το επιθυμούσε, ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος απέσυρε τον Πολίτη και τοποθέτησε τον Κρητικό, ο οποίος πήγε αριστερά μετατοπίζοντας τον Ριμπέιρο στην αντίθετη πλευρά.

Στο 71’ πήγε να δημιουργηθεί επικίνδυνη κατάσταση στα «κυανόλευκα» καρέ σε μια ανύποπτη στιγμή. Ο Τσάπρας έβγαλε σέντρα και ο Μπαχανάκ βρήκε… αέρα. Η μπάλα πήγε στον Γιαννιώτα, ο οποίος δεν περίμενε την γκάφα του Καμερουνέζου στόπερ, με συνέπεια να αιφνιδιαστεί και να μην κάνει καλό κοντρόλ. Έτσι βρήκε την ευκαιρία να τον κόψει ο Γρομητσάρης και ο Κάσσος ψύχραιμα με το κεφάλι γύρισε στον Γκαραβέλη.

Στο 76’ ο κ. Νιόπλιας έβγαλε τον Γιαννιώτα, που ήταν ο κορυφαίος του πρώτου μέρους, αλλά στην επανάληψη βρήκε τον.. μπελά του από τον Αναστασίου. Στη θέση του μπήκε ο Λούα Λούα.

Ένα λεπτό αργότερα η Νίκη στάθηκε άτυχη. Ο Κρητικός, που είχε μπει πολύ κεφάτος, ένιωσε ενόχληση και αντικαταστάθηκε από τον Παναγιωτίδη.

Καλή ενέργεια για τους φιλοξενούμενους στο 81’. Ο Ριμπέιρο μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και πραγματοποίησε σέντρα, για να διώξει σε κόρνερ ο Βήχος πριν η μπάλα καταλήξει στον Παναγιωτίδη.

Το κόρνερ εκτέλεσε ο Κυριακίδης, οι αμυνόμενοι έδιωξαν προσωρινά και η μπάλα έφτασε στον Μοράρ. Ο Ρουμάνος «ζύγισε» το δεξί του πόδι και σημάδεψε την αριστερή γωνία της αντίπαλης εστίας, αλλά η μπάλα πέρασε λίγα εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Ο Ρομό πριν βγει από το ματς στο 85’ παραλίγο να χριστεί σκόρερ. Ωστόσο η κεφαλιά του δεν βρήκε στόχο.

Στα τελευταία λεπτά ο Μπαχανάκ δεν πατούσε καλά στον αγωνιστικό χώρο υποπίπτοντας σε δύο λάθη. Αμέσως μετά έπεσε στο έδαφος και χρειάστηκε να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες για να συνεχίσει το παιχνίδι χωλαίνοντας ελαφρά. Το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα και η πρόκριση θα κριθεί στη ρεβάνς του Βόλου.

Διαιτητής: Βλάχος (Αν. Αττικής).

Βοηθοί: Σούζας (Αν. Αττικής), Μανούρας (Δ. Αττικής).

4ος διαιτητής: Ρούτσης (Αιτωλοακαρνανίας).

Κίτρινες: Μπελμόντ. Κουάδρα – Ναά, Μπαχανάκ, Λίταινας, Γκαραβέλης.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Στογιάνοβιτς, Τσάπρας, Βήχος, Τσελεπίδης, Σωτηράκος, Χάμοντ, Μπελμόντ (60’ Μεχία), Γιαννιώτας (76’ Λούα Λούα), Κουάδρα (60’ Πολέτο), Συμελίδης (60’ Νικολιάς), Ρομό (86’ Τσιριγώτης).

ΝΙΚΗ: Γκαραβέλης, Κάσσος, Ναά (46’ Αναστασίου), Γρομητσάρης, Μπαχανάκ, Λίταινας, Πέττας (60’ Κυριακίδης), Γαβριηλίδης, Πολίτης (69’ Κρητικός, 77’ λ.τρ. Παναγιωτίδης), Ριμπέιρο, Τζιώρας (46’ Μοράρ).