Α1 ΕΣΚΑΘ: Νικήτρια η Ανάληψη στο «θρίλερ» με τον Αιολικό

Σε «θρίλερ» μετατράπηκε το βολιώτικο ντέρμπι στο ΕΑΚ, με την Ανάληψη να επικρατεί 71-70 του αξιόμαχου Αιολικού. Η αναμέτρηση κρίθηκε στην παράταση, με τον Ευαγγελινό να αναδεικνύεται σε ήρωα της τελευταίας στιγμής για τους νικητές.
Η ομάδα του Γιάννη Στεργιόπουλου ήλεγξε το παιχνίδι επί 30 λεπτά. Μάλιστα στην γ’ περίοδο έφτασε τη διαφορά στους 12 πόντους (36-48) δείχνοντας ικανή να πάρει το «διπλό».
Οι παίκτες του Δημήτρη Καραγιώργου αντέδρασαν και το ματς έγινε «γκραν γκινιόλ». Ο Ευαγγελινός με μακρινό σουτ ισοφάρισε σε 61-61, με τους γηπεδούχους να ζητούν να μετρήσει για τρεις πόντους, αλλά οι διαιτητές είχαν διαφορετική γνώμη. Στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας η μπάλα αναπήδησε στη στεφάνη μετά από «φόλοου» του Βαϊόπουλου, αλλά δεν κατέληξε στο εσωτερικό της και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.
Εκεί πρωταγωνιστές ήταν ο Καλαϊτζής για την Ανάληψη και ο Μισαηλίδης για τον Αιολικό, αφού ήταν εκείνοι που σκόραραν. Στα 50’’ ο Ευαγγελινός «μίλησε» πάλι με και με τρίποντο έβαλε μπροστά τους «κυανέρυθρους» με 71-70. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ξανά την ευκαιρία να κερδίσουν, αλλά τόσο ο Βαϊόπουλος, όσο και ο Μισαηλίδης αστόχησαν στα τελευταία δευτερόλεπτα.
Δεκάλεπτα: 16-23, 28-36, 45- 51, 61-61 (κ.α.), 71-70 (παρ.).
ΑΝΑΛΗΨΗ (Καραγιώργος): Ίλτσογλου 9 (1), Μπάρτζος, Ευαγγελινός 24 (5), Κοντοβάς, Φαλάγγας, Βούλγαρης, Αγγελοκωστόπουλος, Μπουσκολίτης 3, Σιρολιάνης, Καλαϊτζής 20, Καρασάββας 1, Χαϊμαντάς 14.
ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Στεργιόπουλος): Ζαρνακούπης 10 (1), Σαμαράς 13 (2), Βόντζος 2, Μισαηλίδης 33 (5), Βαϊόπουλος 12, Μπέας, Κολτσιδόπουλος, Νικολαΐδης, Χαρχαρής, Σταθόπουλος, Νικομάνης, Οικονομίδης.

Ίωνας-Φοίβος 83-61
Την ανωτερότητά του απέναντι στον Φοίβο επιβεβαίωσε ο Ίωνας συντρίβοντάς τον με 83-61 στο Κλειστό «Β. Παρασκευόπουλος». Η ομάδα του Στέλιου Τσαβέ ήταν καταιγιστική στην αρχή προηγούμενη με το εντυπωσιακό 29-6 στην α’ περίοδο.
Ωστόσο στη συνέχεια χαλάρωσε δίνοντας το δικαίωμα στο συγκρότημα της Γιάννουλης αρχικά να μειώσει σε 45-29 στο ημίχρονο, ενώ έφτασε μέχρι και τους 5 πόντους στο 25’. Το γεγονός αυτό θορύβησε τους «κυανέρυθρους», οι οποίοι άρχισαν να παίζουν ξανά το μπάσκετ που ξέρουν, με αποτέλεσμα να φτάσουν σε μια άνετη νίκη με διαφορά 22 πόντων.
Δεκάλεπτα: 29-6, 45-29, 63-49, 83-61.
ΙΩΝΑΣ (Τσαβές): Καλογερόπουλος 27 (4), Κορτέσης 7 (1), Ζήσης, Παλάσκας 2, Γενιτσαρίδης, Ζήσης 3 (1), Τσώλης 10 (2), Μαστέλλος 6, Χρηστομάνος 3, Γιαννιώτης 13 (3), Χαρχαρής 2, Αγάλου 4, Παππάς 6.
ΦΟΙΒΟΣ (Κυριάκης): Θεοδωρόπουλος 5, Λάιος 13 (2), Ντεντεγκιόνι 2, Μπαρούτας, Δεμίρης, Μπακαρός 11 (1), Καμζέλας 5, Οικονόμου 10, Τριανταφυλλίδης 2, Βησσαρίου 9, Τσιγκρίκης , Ανδρέου , Ρηγόπουλος 4.

ΑΕ Τρικάλων-ΓΣ Βόλου 77-65
Μεγάλη «μάχη» έδωσε στο Κλειστό Μπάρας ο ΓΣ Βόλου, αλλά δεν κατόρθωσε να πανηγυρίσει την πρώτη του εκτός έδρας νίκη χάνοντας με 77-65 από την ΑΕ Τρικάλων. Το σύνολο του Κώστα Σιδηρόπουλου έκανε εξαιρετικό α’ δεκάλεπτο προηγούμενο με 8-17, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν τα «ηνία» και ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Παρά την προσπάθεια των «ασπρόμαυρων», τίποτα δεν άλλαξε και η ΑΕΤ κατέκτησε το ροζ φύλλο.
Δεκάλεπτα: 8-17, 33-27, 49-38, 77-65.
ΑΕ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (Παπαγιάννης): Μαρινάκης 2, Παπαγιάννης 2, Τσάκαλος 19, Ναλμπάντης 4, Μπαρσακης 7 (2), Μαραθοκαμπίτης 4, Ντουρβας 3 (1), Ελευθεριάδης 5, Τζόκας 21 (4), Αργυρόπουλος 2, Στάππας 8, Καβανόζης.
ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Σιδηρόπουλος): Σαμαράς, Τζιώρτζιος 20 (4), Τρασάς 17, Κατσαούνης, Κυνουργιόπουλος, Ζάχος 8, Κέτουλας 7, Πάντος 2, Καλιτζέος 11 (1).

Σπάρτακος-Δαναοί 38-46
Ανάληψη-Αιολικός 71-70
Φούντας-ΑΕΛ 53-72