Του «χάλασε» τη στέψη…

Ο Ολυμπιακός Π. υποχρεώθηκε σε ήττα 2-1 από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα

Ο Ολυμπιακός Π. ήθελε να κάνει γύρο του θριάμβου μέσα στην Τούμπα, ωστόσο ο  ΠΑΟΚ δεν επέτρεψε στους παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε να πανηγυρίσουν και μαθηματικά την κατάκτηση του τίτλου στο φετινό πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» κέρδισε 2-1 και έδωσε παράταση στην «ερυθρόλευκη» στέψη! Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με τον Τζιμπούρ πριν καν συμπληρωθεί ένα τέταρτο αγώνα. Όμως, το μοιραίο λάθος του Πάρντο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έδωσε τη δυνατότητα στον ΠΑΟΚ και τον Κουτσιανικούλη να ισοφαρίσει, ενώ στο β’ μέρος οι Θεσσαλονικείς ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή του, «σφράγισαν» τη μεγάλη ανατροπή και με το εύστοχο πέναλτι του Βιτόλο έφτασαν στη νίκη με 2-1.

Ο Τζιμπρίλ Σισέ είναι γνωστός για τις ικανότητές του ως σκόρερ. Ωστόσο, προχθές στο «Καυταντζόγλειο»,  ο Γάλλος επιθετικός «ντύθηκε» δημιουργός και οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε νίκη επί του Ηρακλή με σκορ 3-1. Ήταν μια επιτυχία δίκαιη για το «τριφύλλι», καθ’ όσον η ομάδα του Φερέιρα ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Ο Ηρακλής πάλεψε, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό κι έτσι ηττήθηκε στην έδρα του.

Η ΑΕΚ έκανε ένα ακόμη βήμα για να κατακτήσει την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα. Με σκορ 1-0 η ομάδα του Χιμένεθ επικράτησε της Καβάλας, που από το 53’ έπαιζε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Καρντόσο και πήρε δίκαια τους βαθμούς. Το γκολ της επιτυχίας σημείωσε στο 87′ ο Σκόκο. Ο Αργεντίνος επιθετικός, με κεφαλιά αυτή τη φορά, έδωσε ξανά λύση στα αδιέξοδα της ομάδας του.

Ονειρεμένο ήταν το ντεμπούτο του Σάκη Τσιώλη στην τεχνική ηγεσία του Άρη, αφού η πρώτη εμφάνιση του Καρδιτσιώτη τεχνικού στον πάγκο των «κίτρινων» συνδυάστηκε από μία εντυπωσιακή νίκη στην Κέρκυρα σε βάρος της ομώνυμης ομάδας με το… αγγλικό 4-3. Πριν τη σέντρα του παιχνιδιού ο Άρης είχε μία από τις χειρότερες επιθέσεις στο πρωτάθλημα, αφού είχε σημειώσει μόλις 16 γκολ σε 25 παιχνίδια! Όμως, στην «πρώτη» του Τσιώλη ο Άρης πετούσε φωτιές στην επίθεση και άφησε υποσχέσεις για τη συνέχεια.

Με αντεπίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Λάρισα κατάφερα να πάρει έναν βαθμό από τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη. Τελικό σκορ 3-3, με ανατροπές και  συγκινήσεις σε ένα παιχνίδι με  πολύ μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον. Γίνεται αντιληπτό πως και οι δύο ομάδες συνεχίζουν να δίνουν μάχη για τη σωτηρία τους και τα επόμενα τέσσερα  παιχνίδια  θα είναι μεγάλης σημασίας.

Το Σάββατο με γκολ του Μπαρτολίνι στο 89′ ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε 2-1 τον Ολυμπιακό Βόλου και διατήρησε τις ελπίδες του για παραμονή στη Σούπερ Λιγκ, ενώ ο Πανσερραϊκός μετά από ένα σερί αρνητικών αποτελεσμάτων επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας 2-1 της Skoda Ξάνθης.

Ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού ο Ατρόμητος, παίρνοντας «χρυσό» βαθμό από τον Εργοτέλη στο Ηράκλειο (1-1). Ακόμα κι έτσι, ο Ατρόμητος, όπως όμως και ο Εργοτέλης, παραμένουν σε δύσκολη θέση. Οι Περιστεριώτες απέχουν μόλις ένα βαθμό από τη 14η θέση που οδηγεί στη Β’ Εθνική και έχει εξαιρετικά δύσκολο πρόγραμμα αφού καλείται να αντιμετωπίσει ΠΑΟΚ, Ολυμπιακό και Καβάλα εντός και την ΑΕΚ στο Ολυμπιακό Στάδιο. Από την άλλη, ο Εργοτέλης απέχει μεν 4 βαθμούς από τον υποβιβασμό, αλλά έχει τρία εκτός έδρας ματς μπροστά του (Λάρισα, Κέρκυρα και Πανσερραϊκός) και ένα μόλις στο Ηράκλειο (απέναντι στον Ηρακλή).