Νίκη ανόδου για Ολυμπιακό Β.

Στο κλειστό γυμναστήριο της Δράμας η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού Βόλου με πλουραλισμό στον επίθεση και πολύ καλή απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε σε μια υπερπολύτιμη νίκη επί των Τιτάνων με 67-54. Με αυτή την εκτός έδρας επιτυχία το συγκρότημα του Φώνη Μαυρομοχάλη αγκάλιασε την πρώτη θέση και την επιστροφή της στα σαλόνια της Α1.

Ρεπορτάζ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΤΖΑΦΛΕΡΗΣ

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού ήταν κάπως νωθρό για τις Βολιώτισσες . Οι Τιτάνες με την Κουτούση να δημιουργεί αρκετά ρήγματα στην «ερυθρόλευκη» ρακέτα και τις Σταμπουλή και Πελτέκη να βρίσκουν κάποιους ανοικτούς διαδρόμους και να σκοράρουν στην περιφέρεια , προηγήθηκαν 8-5 και 12-9 στο 5’.

Ο Ολυμπιακός μετά το πρώτο πεντάλεπτο ανέβασε στροφές. Οι Καραμπατζάκη και Κουφογιάννη βρήκαν τον στόχο από κοντά, ενώ με διαδοχικά τρίποντα των Μαρίνου και Κυριατζίδου η πρώτη περίοδος έληξε 16-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Δραμινές με επιθετική αιχμή την Κουτούση, που έδειχνε ασταμάτητη τόσο από μέση απόσταση όσο και στο «ζωγραφιστό», ανέλαβαν τα ηνία στο παιχνίδι και προηγήθηκαν 28-23 στο 16’. Η Καραμπατζάκη με προσωπικές ενέργειες στα κρίσιμα σημεία κράτησε την ομάδα της κοντά στο σκορ με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 29-27 με καλάθι της Θανασούλη.

Στην επανάληψη ο Φώνης Μαρομιχάλης άλλαξε το αμυντικό σύστημα της ομάδας του. Χρησιμοποίησε σχήμα με τέσσερις παίκτριες άμυνα ζώνης και τη Μαρίνου σε προσωπικό μαρκάρισμα πάνω στην Κουτούση. Το αγωνιστικό πλάνο του Ολυμπιακού λειτούργησε θετικά, καθώς η Μαρίνου περιόρισε σε μεγάλο βαθμό το επιθετικό ατού των Δραμινών.

Επιθετικά οι «ερυθρόλευκες» είχαν πολύ καλές επιλογές στην περιφέρεια με τις Καραμπατζάκη, Μαρίνου και Σουλτάνη που οδήγησαν την ομάδα τους στο +10 (32-42) στο 27’. Πολύτιμη ήταν η συνδρομή και της Κουφογιάννη εντός ρακέτας παρά το γεγονός ότι είχε χρεωθεί με τέσσερα φάουλ. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τις φιλοξενούμενες να προηγούνται με 36-44.

Οι Τιτάνες Δράμας πραγματοποίησαν στις αρχές της τελευταίας περιόδου την ύστατη προσπάθεια να επανέλθουν στην διεκδίκηση του παιχνιδιού. Με τις Σταμπουλή και Πελτέκη εύστοχες από τα 6.75 και την Κουτούση να βρίσκει και πάλι το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι οι γηπεδούχες πλησίασαν επικίνδυνα (50-54) στο 34’.

Η Καραμπατζάκη πέτυχε το 50-56 στο 35’ αλλά σε μια κομβική φάση οι διαιτητές απέβαλαν την Κουφογιάννη με πέμπτο φάουλ, ενώ χρέωσαν τη δυναμική σέντερ του Ολυμπιακού και με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία. Οι Τιτάνες μείωσαν σε 52-58 στο 36’ αλλά η Μαρίνου με κρύο αίμα στην περιφέρεια διαμόρφωσε το 52-61 στο 37’.

Στα τελευταία λεπτά οι «ερυθρόλευκες» έπαιξαν έξυπνα. Εξάντλησαν τον χρόνο των επιθέσεων, ενώ οδηγήθηκαν σε αρκετές περιπτώσεις στη γραμμή των βολών. Οι Σουλτάνη, Μαρίνου και Καραμπατζάκη στάθηκαν απόλυτα ψύχραιμες σφραγίζοντας την πολύτιμη εκτός έδρας νίκη της ομάδας τους (54-67).

Διαιτητές: Ρούκας – Ντούρας.
Τα δεκάλεπτα: 16-19, 29-27 (ημίχρονο), 37-44, 54-67 (τελικό)
ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ (Γαϊτάνης): Ε. Γαϊτάνη , Αμαραντίδου, Κεσεσίδου 3 (1), Α. Γαϊτάνη  4, Γιαντσιώρη 6, Πελτέκη 8 (1), Κουτούση 21, Σταμπουλίδου 12 (3).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Μαυρομιχάλης): Κυριατζίδου 6 (1), Σουλτάνη 10, Θανασούλη 2, Πυλαρινού, Μαρίνου 20 (3), Παύλου, Ζήτη, Καραμπατζάκη 18, Κουφογιάννη 11.

Κομοτηνή-ΑΟ Σερρών 71-48
Τιτάνες Δρ.-Ολυμπιακός 54-67
ΠΑΟΚ Δυτ. Μακ.-Πρ. Γωνιά 40-44
Ρύσιο-Παναθλητικός 55-58