Photo Gallery, Αθλητισμός, Πρώτο Θέμα (old)

Λευκή ισοπαλία

Η σπουδαιότερη ευκαιρία που μπορούσε να κρίνει το ντέρμπι. Ο Παππάς αστοχεί από πλεονεκτική θέση στο 89’

Μπορεί η αναμέτρηση Ολυμπιακού-Νίκης να αναμενόταν με τεράστιο ενδιαφέρον στην πόλη μας, αλλά μάλλον θα ξεχαστεί πολύ σύντομα. Οι δύο ομάδες κυμάνθηκαν στη μετριότητα, με το τελικό 0-0 να αντικατοπτρίζει πλήρως το θέαμα που παρακολουθήσαμε στο Πανθεσσαλικό. Εξαίρεση οι φίλαθλοι των δύο ομάδων, οι οποίοι έδωσαν βροντερό «παρών» στις εξέδρες δημιουργώντας πολύ όμορφη ατμόσφαιρα.

Ως ένα από τα χειρότερα ντέρμπι -από την άποψη θεάματος- πραγματοποιήθηκε χθες στο Πανθεσσαλικό. Ολυμπιακός και Νίκη «κόλλησαν» στο 0-0 σ’ ένα παιχνίδι «άχρωμο, άγευστο και άοσμο», χωρίς καλές φάσεις. Η μοναδική κλασική ευκαιρία που σημειώθηκε στο χθεσινό ματς ήταν στο 89’ για λογαριασμό του Ολυμπιακού, με τον Παππά να αστοχεί ανενόχλητος μπροστά από τον Βούρα, ενώ το πρώτο σουτ του αγώνα έγινε στο …ημίωρο.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την κατοχή της μπάλας στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα αλλά χωρίς ουσία. Από την άλλη οι «κυανόλευκοι» απείλησαν ελάχιστα τον αντίπαλο και στο τέλος φάνηκαν να αρκούνται με την ισοπαλία.

Τα πλάνα των δύο προπονητών

Ο Σούλης Παπαδόπουλος επέλεξε σύστημα 4-5-1 με διάταξη 4-2-3-1. Με νέο πρόσωπο τον Παλαιολόγο αντί του Γκότοβου στο κέντρο της άμυνας (σε σχέση με το ματς εναντίον του Ατρομήτου) η ενδεκάδα του Ολυμπιακού ήταν η εξής: Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Γκίτκος, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Καρράς (δεξιά), Κατσιαρός (αριστερά), Παλαιολόγος και Γόγολος (σέντερ μπακ). Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Στογιάνοφ, Τσιάτσιος (στον άξονα), Μπολάτι (δεξιά), Ανιέτε (αριστερά), με τον Γενγκά να κινείται λίγο πιο πίσω από τον Κόλεφ, που αποτέλεσε την επιθετική αιχμή.

Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Στέλιος Μανωλάς δεν επιφύλαξε εκπλήξεις παρατάσσοντας το ίδιο σχήμα (4-2-3-1) με τον αγώνα κόντρα στην Αναγέννηση Γιαννιτσών. Δηλαδή τερματοφύλακας ήταν ο Βούρας έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Ψιάνο, Σαμαρά, Βέρτζο και Παπαδόπουλο. Στο χώρο του κέντρου οι Ριζογιάννης, Πουρτουλίδης έπαιξαν ως αμυντικοί μέσοι, οι Σκούφαλης και Τάντιτς επιχειρούσαν στις πτέρυγες (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), με τον Κυριάκο να αποτελεί τον συνδετικό κρίκο με τον Φλίγκο, που ήταν ο βασικός προωθημένος.

Χωρίς φάσεις το πρώτο ημίχρονο

Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά. Οι δύο ομάδες περιορίστηκαν σε «μονομαχίες» στο χώρο του κέντρου. Μάλιστα κέρδισαν από ένα φάουλ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή που πέρασαν ανεκμετάλλευτα, όπως και το πρώτο κόρνερ του ματς που κέρδισε η Νίκη.

Υπήρχε αρκετή νευρικότητα και από τις δύο πλευρές, που προσπαθούσαν να κερδίσουν τη «μάχη» του κέντρου, έχοντας όμως στο μυαλό τους περισσότερο να μην δεχθούν γκολ. Πράγμα αναμενόμενο, αφού όποια ομάδα βρεθεί πίσω στο σκορ σ’ ένα ντέρμπι, μετά είναι πολύ δύσκολο να «γυρίσει» το ματς. Είναι χαρακτηριστικό ότι κύλησε το πρώτο 20λεπτο χωρίς να σημειωθεί ούτε μία αξιόλογη φάση.

Οι «κυανόλευκοι» έδειχναν να κυκλοφορούν λίγο καλύτερα την μπάλα, με τους «ερυθρόλευκους» να εμφανίζονται περισσότερο νευρικοί. Με τη συμπλήρωση του πρώτου 20λέπτου πήγε να δημιουργηθεί η πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα, όταν ο Σκούφαλης σέντραρε για τον Φλίγκο, που έπιασε την κεφαλιά για να αποκρούσει εντυπωσιακά ο Γκίτκος. Ωστόσο υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ από τον β’ βοηθό κ. Χαδήμογλου με συνέπεια η φάση να θεωρηθεί ως μη γενόμενη.

Στο 27ο λεπτό ο Ολυμπιακός κέρδισε το πρώτο του κόρνερ στο ματς (δεύτερο συνολικά), αλλά ο Βέρτζος απομάκρυνε με κεφαλιά «ψαράκι» την εκτέλεση του Μπολάτι.

Χρειάστηκε να περάσει μισή ώρα αγώνα για να δούμε το πρώτο σουτ στην αναμέτρηση. Ήταν ένα φάουλ στο κέντρο που εκτέλεσε με ψηλοκρεμαστή μπαλιά ο Ανιέτε. Η «κυανόλευκη» οπισθοφυλακή δεν απομάκρυνε σωστά και ο Γενγκά έγινε κάτοχος της μπάλας. Στριφογυρίζοντας μέσα στην περιοχή έπιασε το σουτ, το οποίο κόντραρε στον Ψιάνο και κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων της εστίας του Βούρα (κόρνερ).

Στο 32’ ήταν η σειρά της Νίκης να βγει απειλητικά στην επίθεση, με τον Πουρτουλίδη να περνά ωραία κάθετη πάσα στον Παπαδόπουλο σε μια φάση που ήταν «καρμπόν» με το γκολ που πέτυχε η ομάδα του Στέλιου Μανωλά κόντρα στα Γιαννιτσά. Αυτή τη φορά, όμως, η σέντρα προς τον Φλίγκο δεν ήταν καλή και ο Γόγολος απομάκρυνε.

Στο 34’ ο Ολυμπιακός αναπτύχθηκε πολύ όμορφα από τα αριστερά με τον Κατσιαρό να αποφεύγει δύο αντιπάλους και να δίνει στον Γενγκά. Ο Κογκολέζος επιχείρησε σέντρα και ο Μπολάτι αμαρκάριστος αστόχησε σε κοντινή κεφαλιά. Ωστόσο ο Αργεντινός μέσος συνελήφθη εκτεθειμένος από τον α’ βοηθό κ. Πατσιά.

Το τέλος του πρώτου μέρους επιφύλαξε συγκινήσεις. Πρώτα στο 45’ σε ομαδική προσπάθεια του Ολυμπιακού ο Μπολάτι έβγαλε και ο Στογιάνοφ από θέση πλάγια δεξιά έκανε το γυριστό σουτ, αλλά ο Βούρας δεν ανησύχησε.

Στην αντεπίθεση ο Κυριάκος γύρισε για τον Τάντιτς, ο οποίος σούταρε αδύναμα με το «κακό» του πόδι (το δεξί) και ο Γκίτκος ήλεγχε τη φάση μπλοκάροντας τη μπάλα.

Στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου μετά από φάουλ του Ανιέτε ο Κόλεφ έπεσε στη μεγάλη περιοχή πιεζόμενος από τον Βέρτζο ζητώντας πέναλτι, αλλά ο διαιτητής διέταξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Πιο γρήγορος ρυθμός, μέτριο το θέαμα

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μια αλλαγή για λογαριασμό της Νίκης. Ο Καρατζάς πήρε τη θέση του Τάντιτς και τοποθετήθηκε ως δεύτερος αμυντικός χαφ δίπλα στον Ριζογιάννη. Ο Πουρτουλίδης προωθήθηκε ως επιθετικός μέσος με τον Κυριάκο να περνά στην αριστερή πλευρά της μεσαίας γραμμής. Αντίθετα ο Σούλης Παπαδόπουλος κράτησε τους 11 του πρώτου μέρους.

Η πρώτη φάση που χρήζει αναφοράς στην επανάληψη έγινε στο 49’. Ο Φλίγκος ελίχθηκε ωραία από τα αριστερά, ξεπέρασε τον Γόγολο, αλλά την ώρα που ετοιμαζόταν να δώσει για τον επερχόμενο Κυριάκο ανακόπηκε από τον Παλαιολόγο.

Στο 52’ ο Σούλης Παπαδόπουλος έκανε την πρώτη του κίνηση από τον πάγκο ρίχνοντας στη «μάχη» τον Ογιαρμπίντε, που επανήλθε μετά από τραυματισμό αντί του Ανιέτε. Δύο λεπτά αργότερα ο Πουρτουλίδης άνοιξε για τον Κυριάκο, ο οποίος πιεζόμενος σούταρε χωρίς να βρει στόχο.

Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό στο 57’. Ο Κατσιαρός πέρασε έξυπνη πάσα προς τον Γενγκά, ο οποίος δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά όπως θα ήθελε. Στη φάση πήγε να μπει και ο Κόλεφ, αλλά ο Βούρας βγήκε έγκαιρα και εξουδετέρωσε τον κίνδυνο. Στο 60’ η «ερυθρόλευκη» άμυνα δεν έδιωξε σωστά. Η μπάλα έφτασε στον Κυριάκο που έπιασε το σουτ, αλλά ο Γκίτκος μπλόκαρε σταθερά.

Μετά το καλό ξεκίνημα της Νίκης στο β’ μέρος, ο Ολυμπιακός άρχισε να ανεβαίνει έχοντας για περισσότερο χρόνο την μπάλα στην κατοχή του. Μέσα στο δίλεπτο 65’-66’ έγιναν δύο αλλαγές. Ο Σκούφαλης παραχώρησε τη θέση του στον Ουέλινγκτον, ο οποίος έπαιξε στην κορυφή της επίθεσης μετατοπίζοντας στα δεξιά τον Φλίγκο. Στο επόμενο λεπτό αποχώρησε χωλαίνοντας ο Κόλεφ, που τραυματίστηκε σε μια σύγκρουσή του με τον Βέρτζο. Στον αγώνα πέρασε ο Μπακαγιόκο, ο οποίος στην πρώτη του επαφή με την μπάλα σούταρε δυνατά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Ο Κυριάκος έχασε πολύ καλή ευκαιρία στο 68’. Ο Φλίγκος έδωσε ωραία πάσα στον αρχηγό της Νίκης, ο οποίος από θέση πλάγια αριστερά έκανε το πλασέ που κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στο 71’ ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να απειλήσει. Ο Μπακαγιόκο ελίχθηκε ωραία αποφεύγοντας τον Σαμαρά και έβγαλε σέντρα προς το δεύτερο δοκάρι, με τον Παπαδόπουλο να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ.

Η ομάδα του Στέλιου Μανωλά άρχισε να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο και στο 78’ μακρινό σουτ του Ριζογιάννη κατέληξε στην αγκαλιά του Γκίτκου, ενώ στο 81’ φάουλ του Κυριάκου πέρασε πάνω από το γκολπόστ. Επίσης στο 82ο λεπτό ωραία προσπάθεια του Ουέλινγκτον κατέληξε σε βολέ του ίδιου έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Γκίτκου. Προσπάθησε να τον μιμηθεί ο Ψιάνος στο 85’ αλλά το μακρινό σουτ που επιχείρησε ήταν αρκετά άστοχο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός επανέκτησε τον έλεγχο του ματς και προσπάθησε για το γκολ. Στο 87’ ο Στέλιος Μανωλάς άλλαξε αριστερό μπακ με τον Μήτση να αντικαθιστά τον Παπαδόπουλο. Αιτία ήταν η είσοδος του Παππά (στο 82’ αντί του Μπολάτι), που φημίζεται για την ταχύτητά του. Ωστόσο αυτό που φοβόταν ο 51χρονος τεχνικός λίγο έλειψε να το πληρώσει στο 89’. Ο Γενγκά από αριστερά πραγματοποίησε σέντρα ακριβείας για τον Παππά. Ο βραχύσωμος εξτρέμ ήταν αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή, οι οπαδοί του Ολυμπιακού φώναξαν …γκολ, αλλά ο Παππάς τους απογοήτευσε στέλνοντας την μπάλα εκτός εστίας. Έτσι το βολιώτικο ντέρμπι ολοκληρώθηκε ισόπαλο χωρίς τέρματα…