«Κλώτσησε» την ευκαιρία η Νίκη

Λεζάντα: Μοιραίος για τη Νίκη ο Ντάνισιτς χάνοντας τη μεγάλη ευκαιρία του 88ου λεπτού (φωτό Π. Γιάνναρος)

Παραχώρησε 0-0 στον Φωκικό στο «Π. Μαγουλάς» και δεν μπόρεσε να ανέβει στην τρίτη θέση

* Πέναλτι αρνήθηκε στους «κυανόλευκους» ο διαιτητής στο 47’

Τεράστια ευκαιρία να αναρριχηθεί στην τρίτη θέση του βορείου ομίλου της Football League 2 έχασε χθες η Νίκη. Παραχώρησε ισοπαλία 0-0 στον Φωκικό και δεν μπόρεσε να μπει δυναμικά στο κυνήγι της ανόδου. Ανώτεροι ήταν οι «κυανόλευκοι», ενώ έχουν δικαιολογημένα παράπονα από τον διαιτητή Παναγιωτόπουλο, ο οποίος έκλεισε τα μάτια σε εμφανέστατο πέναλτι πάνω στον Ναβαρέτε στο 47’. Εκπληκτική ήταν η παρουσία του κόσμου, που έδωσε βροντερό «παρών» στο «Παντελής Μαγουλάς», παρά το εργάσιμο της ημέρας.

Μπορεί η Νίκη να μην έθελξε με την απόδοσή της, αλλά ήταν εμφανώς καλύτερη από τον Φωκικό. Ωστόσο «τράκαρε» πάνω στην καλοστημένη άμυνα των φιλοξενουμένων, οι οποίοι απέσπασαν «λευκή» ισοπαλία και διατηρήθηκαν στην τρίτη θέση του πίνακα. Το αποτέλεσμα σίγουρα πίκρανε τους φιλάθλους, που σχεδόν γέμισαν την «κλούβα», αλλά δεν χάρηκαν από το τελικό 0-0, που εξακολουθεί να κρατά την αγαπημένη τους ομάδα εκτός πλέι οφ.

Ένα ακόμη στοιχείο, όμως, που σκόρπισε προβληματισμό ήταν και η διαιτησία. Ο κ. Παναγιωτόπουλος αρνήθηκε καθαρό πέναλτι στο 47’ σε φανερό σπρώξιμο πάνω στον Ναβαρέτε εντός περιοχής, ενώ αρκετά παράπονα έχουν οι γηπεδούχοι και από τους βοηθούς κ.κ. Παρασκευά, Κολοσιώνη, οι οποίοι είχαν πολλές υποδείξεις οφσάιντ σε οριακές φάσεις προκαλώντας τον εκνευρισμό των γηπεδούχων

Στον αγωνιστικό τομέα Βέλικο Ντόβενταν  προτίμησε να αφήσει στον πάγκο τον Μαϊστρέλλη επιλέγοντας ως κεντρικό αμυντικό δίδυμο τους Μακράκη και Παπαδήμα. Την άμυνα συμπλήρωναν στα άκρα οι Στουρνάρας (δεξιά) και Τσερκέζος (αριστερά), ενώ την εστία υπερασπίστηκε ο Μπαϊμάκης. Στο 4-3-3 του Βέλικο Ντόβενταν στον άξονα αμυντικός χαφ ήταν ο Νάστος έχοντας μπροστά του τον Πετρά (μέσα δεξιά) και Βλάχο (μέσα αριστερά). Την επιθετική τριπλέτα αποτέλεσαν οι Μπουσινάκης (δεξιά), Ναβαρέτε (αριστερά) και Ντάνισιτς (σέντερ φορ).

Κυρίαρχος ο …αέρας

Αυτός που κυριάρχησε στον αγώνα ήταν σίγουρα ο …αέρας. Ο άνεμος που φυσούσε χθες ήταν πολύ δυνατός αποτελώντας τροχοπέδη στις προσπάθειες και των δύο ομάδων. Μάλιστα η Νίκη είχε κόντρα τον αέρα στο πρώτο ημίχρονο και φάνηκε να δυσκολεύεται αρκετά.

Η πρώτη αξιόλογη επιθετική ενέργεια ανήκε στον Φωκικό. Ήταν το 7ο λεπτό όταν ο Σκαρίμπας βρήκε τον Καλέργη με μακρινή μπαλιά, αλλά δεν έπιασε το απευθείας σουτ όπως θα ήθελε αστοχώντας απελπιστικά.

Η ένταση στην κερκίδα ήταν μεγάλη λόγω της κρισιμότητας της αναμέτρησης. Μάλιστα στο 11’ ο Παρασκευάς έπεσε στο έδαφος δείχνοντας να έχει τραυματιστεί στο χέρι πιθανόν από αντικείμενο που πετάχθηκε από την εξέδρα. Τελικά δεν επρόκειτο για κάτι σοβαρό και μετά από λίγο ο αγώνας συνεχίστηκε κανονικά.

Το πρώτο τέταρτο κύλησε με αναγνωριστικό παιχνίδι από τους δύο «μονομάχους». Οι «κυανόλευκοι» δεν μπορούσαν να αναπτυχθούν εξαιτίας του δυνατού ανέμου, ο οποίος διευκόλυνε το έργο των φιλοξενουμένων που ακολούθησαν συντηρητική τακτική.

Πάντως στο 17’ οι γηπεδούχοι επισκέφθηκαν για πρώτη φορά απειλητικά τα καρέ του Παρασκευά. Ο Πετράς μπήκε στη μεγάλη περιοχή, τον ανέκοψε ο Θωμόπουλος, ο οποίος άνοιξε την μπάλα, αλλά ο Ναβαρέτε δεν πρόλαβε να επωφεληθεί. Στο επόμενο λεπτό ο Μπουσινάκης εκτέλεσε φάουλ και η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά από τον αέρα υποχρεώνοντας τον Παρασκευά να παραχωρήσει κόρνερ με γροθιές. Στο 19’ ένας ανεγκέφαλος πέταξε καπνογόνο στον αγωνιστικό χώρο τη στιγμή μάλιστα που η βολιώτικη ομάδα έβγαινε στην επίθεση. Συνέπεια τούτου ήταν ο διαιτητής να δώσει εντολή ότι την επόμενη φορά που θα συνέβαινε κάτι ανάλογο θα διέκοπτε το ματς.

Στο 22’ φάουλ του Τσερκέζου από καλή θέση πέρασε ανεκμετάλλευτο, ενώ αμέσως μετά δύο φορές ο Ντάνισιτς δεν πρόλαβε να αξιοποιήσει ισάριθμες μπαλιές του Μπουσινάκη. Πλέον ήταν φανερό πως η Νίκη πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά στο 26’ είχε την ατυχία να χάσει τον Τσερκέζο που τραυματίστηκε. Τη θέση του πήρε ο Καρακώστας.

Στο 28’ ο Σκαρίμπας προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τον δυνατό άνεμο σουτάροντας από μακριά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα γκολπόστ. Μετά το ημίωρο ο Φωκικός κατάφερε να «παγώσει» τον ρυθμό, αλλά στο 36’ η Νίκη έχασε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία. Στουρνάρας και Μπουσινάκης συνδυάστηκαν άψογα με τον πρώτο να πιάνει συρτό διαγώνιο σουτ και τον Παρασκευά να αποκρούσει σωτήρια σε κόρνερ. Στο 39’ ο Μακράκης δεν έδιωξε σωστά, αλλά ο Μπαϊμάκης πρόλαβε να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια προ του Κανελλόπουλου, ενώ στο 45’ βολέ του Μπουσινάκη έφυγε ψηλά άουτ. Στο πρώτο λεπτό της καθυστέρησης ο Μπαϊμάκης ανησύχησε μετά από σέντρα σουτ του Κουμπρόγλου και καλού-κακού παραχώρησε κόρνερ.

Με το σφύριγμα για τη λήξη του α’ μέρους λίγο έλειψε να σημειωθεί γενική σύρραξη. Οι παίκτες των δύο ομάδων άρχισαν να διαπληκτίζονται μεταξύ τους, μετά από ένταση ανάμεσα σε Στουρνάρα και Τζέκο. Τελικά επενέβησαν οι ψυχραιμότεροι και οι παίκτες των δύο ομάδων κατευθύνθηκαν ήρεμα προς τα αποδυτήρια και με τους δύο πρωταγωνιστές να τιμωρούνται με κίτρινη κάρτα.

Αρνήθηκε πέναλτι

στη Νίκη ο διαιτητής

Τα δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με «θύελλα» διαμαρτυριών από πλευράς Νίκης. Στο 47’ ο Μπουσινάκης έψαξε τον Ναβαρέτε, ο οποίος βρισκόταν σε καλή θέση κι ενώ ετοιμαζόταν να πιάσει κεφαλιά δέχθηκε εμφανές σπρώξιμο από τον νεοεισελθώντα Δημητρουλόπουλο που τον έβγαλε εκτός πορείας. Ωστόσο ο κ. Παναγιωτόπουλος έκλεισε τα μάτια στην εξόφθαλμη παράβαση και διέταξε να συνεχιστεί το ματς, προκαλώντας τις έντονες αντιδράσεις παικτών και φιλάθλων της Νίκης.

Στο επόμενο λεπτό δυνατό σουτ του Μπουσινάκη πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και στο 49’ σουτ του Τζέκου εξουδετερώθηκε εύκολα από τον Μπαϊμάκη, ενώ αμέσως μετά φάουλ του Κωστόπουλου πέρασε άουτ. Στο 57’ ο Μπουσινάκης εκτέλεσε φάουλ, αλλά τόσο ο Βλάχος, όσο και ο Ντάνισιτς δεν μπόρεσαν να πιάσουν το σουτ, ενώ δύο λεπτά μετά χάθηκε σπάνια ευκαιρία. Ο Μπουσινάκης «άδειασε» εντυπωσιακά τον Φαρμάκη και σέντραρε με εξωτερικό φάλτσο. Ο Βλάχος βρισκόταν μόνος στη μικρή περιοχή, όμως με κεφαλιά  έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

Στο 61’ ο κ. Ντόβενταν έριξε στο ματς αντί του Πετρά τον Τσάγγαρη, ο οποίος προερχόταν από τραυματισμό, προκειμένου να δώσει επιθετική πνοή στην ομάδα του. Πράγματι η Νίκη άρχισε να πιέζει τον Φωκικό που είχε «ταμπουρωθεί» στα καρέ του. Στο 69’ ο Ναβαρέτε «έσκαψε» για τον Ντάνισιτς, αλλά ο Παρασκευάς βγήκε έγκαιρα και μπλόκαρε, ενώ στο 72’ ο Μπουσινάκης γύρισε για τον Ντάνισιτς, αλλά την τελευταία στιγμή ο Δημητρίου με προβολή έδιωξε σε κόρνερ.

Ο χρόνος κυλούσε και η Νίκη δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους προς την εστία του Φωκικού, ο οποίος εξακολουθούσε να παίζει κλειστά. Πάντως και ο Μπαϊμάκης χρειάστηκε να επέμβει στο 78’ σε φάουλ του Δήμα. Στο ματς είχε περάσει από το 72’ ο Μαϊστρέλλης, ο οποίος τοποθετήθηκε σέντερ φορ για να εκμεταλλευτεί η βολιώτικη ομάδα την ικανότητά του στο ψηλό παιχνίδι, με τον Νάστο να οπισθοχωρεί στα μετόπισθεν.

Στο 83’ ο Τσάγγαρης έκανε πλασέ αλλά ο Παρασκευάς μπλόκαρε, ενώ ακολούθησαν δύο σουτ από τους Κωστόπουλο και Καλέργη που πέρασαν μακριά από την εστία. Πολύ καλή στιγμή για τους «κυανόλευκους» στο 85’. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπουσινάκη στο 85’, ο Μαϊστρέλης δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα, αλλά εκείνη πήρε περίεργη τροχιά με τον Παρασκευά να αποκρούσει σωτήρια.

Οι φιλοξενούμενοι προσπαθώντας να «ροκανίσουν» χρόνο με κάθε τρόπο και ανέκοπταν τον ρυθμό του αγώνα. Παρ’ όλα αυτά στο 88’ οι φίλαθλοι σηκώθηκαν από τις θέσεις τους και ετοιμάστηκαν να φωνάξουν «γκολ». Ο Ντάνισιτς ευνοήθηκε από κόντρες και βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Παρασκευά. Αντί, όμως, να πλασάρει, «σημάδεψε» τον αντίπαλο τερματοφύλακα σουτάροντας με δύναμη πάνω του. Έτσι χάθηκε η σπουδαιότερη ευκαιρία της Νίκης στον αγώνα με τους συμπαίκτες του Κροάτη και τους φιλάθλους να μην μπορούν να πιστέψουν πώς χάθηκε αυτό το γκολ.

Χρειάστηκε να περάσουν …94 λεπτά για να δημιουργήσει την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία ο Φωκικός. Πιο συγκεκριμένα ο νεοεισελθών Σουμελάς επιχείρησε σουτ έξω από την περιοχή, ο Μπαϊμάκης απέκρουσε κι ευτυχώς για τη Νίκη δεν υπήρχε παίκτης του Φωκικού στην περιοχή για να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Έτσι η χθεσινή αναμέτρηση ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα, με τους φιλάθλους να ξεσπούν σε αποδοκιμασίες κατά των διαιτητών, κυρίως για τη φάση που δεν καταλογίστηκε πέναλτι στο 47ο λεπτό…