«Ζωντανός» ο Ολυμπιακός – «Δάμασε» με 72-71 τις Εσπερίδες στην παράταση

Έσπασαν… καρδιές στο κλειστό του ΕΑΚ. Ο Ολυμπιακός πήρε μεγάλη νίκη στην παράταση με 72-71 κόντρα στις Εσπερίδες Καλλιθέας κι ενώ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα βρισκόταν πίσω στο σκορ, ακόμη και με διψήφια διαφορά στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Η Άννα Ταντουρόφσκα έδωσε το «φιλί της ζωής» στο τέλος της κανονικής διάρκειας και η Σίσυ Άντριους με 8/8 βολές ήταν η πρωταγωνίστρια στο έξτρα πεντάλεπτο και μοναδική σκόρερ για τις «ερυθρόλευκες» σε αυτό το διάστημα.
Η χθεσινή νίκη είναι πολύ σημαντική στη μάχη της παραμονής, αφού εκτιμάται πως οι Εσπερίδες θα είναι αντίπαλες του Ολυμπιακού στα πλέι άουτ και μετά το αποτέλεσμα αυτό, υπάρχει ισοπαλία στα μεταξύ τους παιχνίδια. Το ματς άρχισε καλά για την ομάδα των Καπουρνιώτη-Μπορίνου που προηγήθηκε 10-3 και 15-7 στο 7:35 και έκλεισε με «μπάζερ μπίτερ» της Σκοπιανής γκαρντ στο 17-13.

Η β’ περίοδος άνηκε στις φιλοξενούμενους που πήραν 17 πόντους από παίκτριες του πάγκου. Έτσι, πέρασαν για πρώτη φορά με 20-22 και κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ματς. Τα πολλά χαμένα ριμπάουντ ήταν καθοριστικά, ενώ οι Άντριους και Ουίλιαμς ήταν σε κακή ημέρα. Συν τοις άλλοις, η Σουλτάνη τελείωσε το ημίχρονο με 0/7 δίποντα. Η Κυριατζίδου βοήθησε στο σκοράρισμα και οι ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με σκορ 31-36.
Η ψαλίδα σταδιακά άνοιξε, στο 26:04 πήγε για πρώτη φορά στους δέκα (39-49), αργότερα στους έντεκα (42-53) και έκλεισε το δεκάλεπτο στο -8 με τρίποντο της Κυριατζίδου. Οι Εσπερίδες προηγήθηκαν 50-60 και κάπου εκεί, στα μέσα της δ’ περιόδου, άρχισε η μεγάλη αντεπίθεση. Δύο σερί τρίποντα από Σουλτάνη, Ταντουρόφσκα …άναψαν το φυτίλι (58-60 στο 25:40), αλλά η αθηναϊκή ομάδα είχε 4/4 βολές. Η Ουίλιαμς μείωσε 60-64 στο 37:58 και η Ταντουρόφσκα σε 62-64 στα 53’’. Ακολούθησε άστοχο τρίποντο της Ευμορφοπούλου και 2/2 βολές από την Ταντουρόφσκα με τις οποίες το ματς πήγε στην ισοπαλία και στην παράταση αφού οι Εσπερίδες είχαν την τελευταία επίθεση με 24’’ αλλά η Ευμορφοπούλου αστόχησε σε λέι απ.
Στην παράταση, ο Ολυμπιακός «καθάρισε» τα ριμπάουντ και στην επίθεση, τις λύσεις έδωσε η Άντριους που σημείωσε 8/8 βολές. Το σκορ έγινε 72-64, όμως η Ζότοβα (γεννημένη το 1970!) ξαναέβαλε τις Εσπερίδες στη διεκδίκηση του ματς και η Ευμορφοπούλου μείωσε στον πόντο, 72-71 στα 36’’. Η Άντριους είχε άστοχη επίθεση, η Κυριατζίδου έπαιξε καλή άμυνα και οι φιλοξενούμενες είχαν 2,7’’ για το τελευταίο σουτ. Ήταν σουτ τριών πόντων της Μούρερ από τη γωνία που δεν βρήκε στόχο.

Δεκάλεπτα: 17-13, 31-36, 45-53, 64-64 (κ.α.), 72-71 (παρ.)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Κυριατζίδου 8 (2/2 β., 2/3 τρ., ριμπ. 2-0), Ταντουρόφσκα 20 (2/2 β., 3/7 δ., 4/10 τρ., ριμπ. 3-0), Σουλτάνη 7 (2/2 β., 1/10 δ., 1/3 τρ., ριμπ. 6-0, 10 ασίστ), Άντριους 15 (11/12 β., 2/12 δ., ριμπ. 4-0), Ζέρβα 2 (1/3 δ., ριμπ. 5-1), Ζήτη (0/1 τρ.), Ουίλιαμς 11 (3/5 β., 4/8 δ., ριμπ. 11-3), Δεληγιάννη 9 (3/3 β., 3/5 δ., ριμπ. 2-1).
ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ (Ρουμπελάκης): Τζαμπάζι, Μούρερ 25 (2/7 τρ., ριμπ. 10-1), Δανούση 1, Ευμορφοπούλου 3, Λουκάτου 10 (1), Στεφάτου 6, Λίτσι 16 (7/10 δ.), Ζότοβα 12 (2/2 β., 2/2 δ., 2/2 τρ.), Λούνα-Κάστρο 2.