Βήμα σωτηρίας έκανε ο Ρήγας Φεραίος

Ένα ακόμη βήμα προς τη σωτηρία έκανε ο Ρήγας Φεραίος, που επιβλήθηκε 1-0 του Διγενή Νεοχωρίου στο στάδιο του Βελεστίνου. Οι «κυανόλευκοι» πανηγύρισαν την τρίτη στη σειρά νίκη τους στη Γ’ Εθνική, χάρη στο γκολ του Αποστόλη Τσιώλη στο 6ο λεπτό.
Ο Ρήγας Φεραίος έφτασε απόλυτα δίκαια στην κατάκτηση του πολύτιμου «τριπόντου» παίζοντας δυνατά και με πάθος σε ένα βαρύ τερέν από τη βροχή. Ευτύχησε να σκοράρει νωρίς και από κει και πέρα δεν κινδύνευσε, ενώ στην επανάληψη θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ.
Το τέρμα που έκρινε τη χθεσινή συνάντηση σημειώθηκε στο 6’ όταν ο Τσελεπής με διαγώνια μπαλιά έβγαλε τον Τσιώλη σε θέση τετ α τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Ο 21χρονος ακραίος επιθετικός πλάσαρε ψύχραιμα και έγραψε το 1-0 μέσα σε πανηγυρισμούς.
Στο α’ μέρος ο Τσιώλης είχε δύο ακόμη καλά σουτ στο ενεργητικό του. Στο 13’ δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 38’ μπλόκαρε ο Καρατζάς. Μετά το εικοσάλεπτο ο Διγενής πήρε τον έλεγχο στο χώρο του κέντρου, αλλά έκανε μόνο μία τελική προσπάθεια. Ήταν το μακρινό σουτ του Τσαλάκου που κατέληξε άουτ.

Στην επανάληψη ο Ρήγας ανέβασε την απόδοσή του και δικαιούταν να πετύχει δεύτερο τέρμα. Δεν το έκανε και στα τελευταία λεπτά αγχώθηκε… Στο 51’, σουτ μέσα από την περιοχή του Τσελεπή πέρασε άουτ, ενώ μεγάλη ευκαιρία χάθηκε τέσσερα λεπτά αργότερα. Ο Τσελεπής έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και πλάσαρε. Η μπάλα κυλούσε προς τα ανυπεράσπιστα δίχτυα, αλλά πάνω στη γραμμή ο Νικόλαρος πρόλαβε τον Τσιώλη και την έδιωξε.
Στο 63’ οι άνθρωποι του Ρήγα και οι φίλαθλοι πανηγύρισαν, όταν ο Χατζηαθανασίου σέντραρε από τα δεξιά και ο Τσελεπής με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Όμως ο βοηθός Κουρλός σήκωσε το σημαιάκι και το γκολ δεν μέτρησε.
Νέα μεγάλη φάση για την ομάδα του Βελεστίνου στο 75’ όταν κεφαλιά του Γκάγκα, μετά από κόρνερ του Σπαθή, κατέληξε ελάχιστα άουτ.
Όσο κυλούσαν τα λεπτά και το 1-0 παρέμενε οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να το διαφυλάξουν και σταδιακά υποχώρησαν. Ο Διγενής απείλησε μόνο σε μία στατική φάση, όταν το φάουλ του Τσικρικά στο 79’ απέκρουσε σε κόρνερ ο Παπαγιάννης, ενώ ο γκολκίπερ του Ρήγα μπλόκαρε εύκολα και το γυριστό σουτ του Νικόλαρου στο 93’.
Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αλεξίου επεδίωξε την δεύτερη κίτρινη, επειδή με την πρώτη είχε ήδη συμπληρώσει επτά. Έτσι, αποβλήθηκε και χάνει μόνο το επόμενο ματς στην Ιτέα. Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο διαιτητής Διώτης έβγαζε με ευκολία την κάρτα από το τσεπάκι σε παίκτες των γηπεδούχων, κάτι που δεν έκανε σε αντίστοιχες περιπτώσεις με αυτούς του Διγενή.

Ικανοποιημένος ο Χρ. Σπαθής
Στη συνέντευξη Τύπου ο παίκτης-προπονητής του Ρήγα Χρήστος Σπαθής δεν έκρυψε την ικανοποίησή του για τη νίκη της ομάδας του. Στην αρχική του τοποθέτηση είπε: «Αντιμετωπίσαμε μία ομάδα που παρά τη χαμηλή της βαθμολογική θέση προσπαθεί να παίξει ποδόσφαιρο. Όμως για μας ήταν ένας τελικός, όπως θα είναι και τα επόμενα παιχνίδια. Ασκήσαμε πίεση στα πρώτα λεπτά και αυτό απέφερε καρπούς, ενώ στο β’ μέρος μπορούσαμε να πετύχουμε και άλλο γκολ. Φυσικά είχαμε πολύ άγχος αλλά τα παιδιά έδειξαν σθένος και ανταπεξήλθαν στις απαιτήσεις. Ήταν ένα ματς που έπρεπε να κερδίσουμε και το κερδίσαμε. Από εδώ και πέρα πρέπει να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε τον επόμενο αγώνα στην Ιτέα».
Ερωτηθείς για το αν οι ελπίδες για την παραμονή έχουν αυξηθεί μετά και τα υπόλοιπα ευνοϊκά αποτελέσματα, απάντησε: «Είμαι αρκετά χρόνια στην ομάδα και έχω ζήσει πολλές καταστάσεις. Πάντα πίστευα στην ομάδα και τις δυνατότητές της. Δεν θέλω να κοιτάμε τη βαθμολογία. Σε κάθε παιχνίδι πάμε για τους τρεις βαθμούς και ευελπιστώ στο τέλος να είμαστε πάνω από τη διαχωριστική γραμμή».
Όσο για τον παίκτη-προπονητή του Διγενή Αχιλλέα Σαρακατσάνο, ανέφερε μεταξύ άλλων τα εξής: «Περιμέναμε ο Ρήγας να μας πιέσει από την αρχή, αλλά με μία στιγμιαία αδράνεια βρεθήκαμε πίσω στο σκορ. Αντιδράσαμε, αλλά δεν δημιουργήσαμε ευκαιρίες για την ισοφάριση. Κυνηγήσαμε το ματς ως το τελευταίο λεπτό και αυτό είναι κάτι που μου άρεσε».

Η διάταξη του Ρήγα
Ο Ρήγας παρατάχθηκε με σύστημα 4-3-3. Τερματοφύλακας ήταν ο Παπαγιάννης. Δεξιός οπισθοφύλακας ο Χατζηαθανασίου και αριστερός Σπαθής, ενώ οι Γκάγκας και Καρλιάμπας συνέθεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Ανασταλτικός μέσος ήταν ο Αλεξίου και εσωτερικοί χαφ μπροστά του ο Χατζησταμάτης και ο Νασιακόπουλος. Ο Τσιώλης αγωνίστηκε ως δεξί εξτρέμ, ενώ από τα αριστερά στην επίθεση έπαιξε ο Τσελεπής. Τέλος, ο Τζοβάρας ήταν ο σέντερ φορ της ομάδας.

Διαιτητής: Διώτης (Ευρυτανίας)
Βοηθοί: Κουρλός-Μπύρος (Ευρυτανίας)
Κόκκινη: 95’ Αλεξίου (2η κίτρινη)
Κίτρινες: Νασιακόπουλος, Χατζησταμάτης, Σπαθής, Αλεξίου, Καρλιάμπας, Γεωργατζής.
ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Παπαγιάννης, Χατζηαθανασίου, Γκάγκας, Σπαθής, Καρλιάμπας, Αλεξίου, Νασιακόπουλος (80’ Κυριάκος), Χατζησταμάτης (88’ λ.τρ. Παπακώστας), Τζοβάρας, Τσιώλης (92’ Ράπτης), Τσελεπής (76’ Γεωργατζής).
ΔΙΓΕΝΗΣ: Καρατζάς, Μπασιάκας, Τζέλης, Γούτσιος, Σαρακατσάνος, Αετόπουλος, Κατσαμάγκας, Τσαλάκου (64’ Τσικρικάς), Νικόλαρος, Μεζίνι (87’ Μακρής), Κολοβός.