Υποβιβάστηκε και μαθηματικά ο Θησέας

Ο Θησέας υποβιβάστηκε και μαθηματικά στην Α’ κατηγορία της ΕΠΣΘ μετά την ήττα με 3-1 από τον Ηρακλή Λάρισας στο AEL FC Arena. Οι παίκτες του Δημήτρη Κόφφα κατάφεραν στο α’ μέρος να κρατήσουν το «μηδέν». Η αμυντική τους λειτουργία ήταν πολύ καλή και δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να σκοράρουν.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, στο 46’, ο Ηρακλής άνοιξε το σκορ. Ο διαιτητής Πέτσας καταλόγισε πέναλτι, για ανατροπή του Κυριαλάνη, με τον Χρ. Αλεξίου να ευστοχεί, γράφοντας το 0-1.

Στο 71’ ο Γκίκας σέντραρε από τα δεξιά και ο Χρ. Αλεξίου έγραψε το 2-0 με κεφαλιά. Ο ίδιος έκανε χατ-τρικ στο 82’, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Ένα λεπτό αργότερα ο Κυριαλάνης ανέτρεψε τον Ιακωβίδη και ο Τρικαλινός ρέφερι έδωσε πέναλτι, αποβάλλοντας και τον παίκτη του Ηρακλή. Ο Ιακωβίδης ανέλαβε την εκτέλεση και μείωσε στο τελικό 3-1.

Διαιτητής: Πέτσας (Τρικάλων).
Βοηθοί: Μπάλας, Αλεξόπουλος (Τρικάλων).
Κόκκινη: 83’ Κυριαλάνης.
ΗΡΑΚΛΗΣ Λ.: Παπαγιάννης, Παπαγεωργίου (78’ Βαγενάς), Κυριαλάνης, Αγρόδημος, Γκαλίτσιος, Μπάμης, Γκίκας (78’ Τάρτας), Μπρακαμόντε (52’ Λώττας), Χρ. Αλεξίου (84’ Σταμάτης), Ζαφειρίου, Χριστίδης (52’ Παπαδόπουλος).
ΘΗΣΕΑΣ: Κοντοστάθης, Μπόρας (78’ Μασούρας), Κουκουτής, Σπαθής (70’ Κουτσούκης), Ιακωβίδης, Γ. Αλεξίου, Χατζησταμάτης, Αλμασίδης (83’ Αλμπανίδης), Δημουλάς, Τσιανάκας (70’ Κατσιγιάννης), Σιώμος (70’ Καρατσόλης).