Υποβιβασμός για τη Νίκη – Δεν απέφυγε την τελευταία θέση στα πλέι άουτ της Β’ Εθνικής πόλο

Η ομάδα υδατοσφαίρισης της Νίκης δεν κατάφερε να παραμείνει στη Β’ Εθνική. Οι «κυανόλευκοι» έχασαν και στα τρία παιχνίδια τους στον 2ο όμιλο των πλέι άουτ, ο οποίος φιλοξενήθηκε στο Εθνικό κολυμβητήριο της Θεσσαλονίκης. Κατά συνέπεια, υποβιβάστηκαν στη Γ’ Εθνική.

Τέσσερις ομάδες διεκδίκησαν το Σαββατοκύριακο στη Θεσσαλονίκη την παραμονή τους στη Β’ Εθνική κατηγορία των ανδρών στο πόλο. Ο στόχος τους ήταν η αποφυγή της τελευταίας θέσης που οδηγούσε στη Γ’ Εθνική, η οποία δυστυχώς κατέληξε στο βολιώτικο συγκρότημα.

Η Νίκη είχε να αντιμετωπίσει την γνώριμή της από την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, Ν.Ε. Λάρισας (από την οποία μετρούσε δύο ήττες σε ισάριθμα ματς) και τους Οξυγόνο και ΧΑΝΘ, που φυσικά είχαν το πλεονέκτημα της έδρας μια και οι αγώνες έγιναν στο «σπίτι» τους. Η προσπάθεια έγινε, αλλά δεν ήταν αρκετή για να κρατηθεί η ομάδα στην κατηγορία.

Έτσι, ολοκληρώθηκε μία ούτως ή άλλως δύσκολη χρονιά για το τμήμα πόλο της Νίκης, αφού το υπάρχων ρόστερ συγκροτήθηκε σε ελάχιστο χρονικό διάστημα μετά τα γεγονότα που είχαν οδηγήσει στην διάλυση της περσινής ομάδας. Θα χρειαστεί σκληρή δουλειά και υπομονή προκειμένου να ξαναγίνει η Νίκη αυτό που ήταν στην υδατοσφαίριση.

Στα πλέι άουτ ο προπονητής Νίκος Κωνσταντέλιας χρησιμοποίησε 12 πολίστες. Αυτοί ήταν οι: Γιώργος Ζαχαρής, Παντελής Μικρομάστορας, Παναγιώτης Λιβογιάννης, Δημήτρης Ματσάγκος, Βαγγέλης Γεωργάκης, Γιώργος Μιχαλόπουλος, Κωνσταντίνος Βλαχογιάννης, Σπύρος Αναστασόπουλος, Στέλιος Τσαπέκος, Νίκος Μαρίνης, Ανδρέας Ξιάρχος, Αργύρης Παλάσκας.

Πιο αναλυτικά, τα τρία ματς της Νίκης:

Ν.Ε. Λάρισας-Νίκη 7-5

Στην πρεμιέρα του Σαββάτου η Νίκη ηττήθηκε από τη Ν.Ε. Λάρισας με 7-5. Αν στον αγώνα αυτό το αποτέλεσμα ήταν διαφορετικό, ίσως τα πράγματα να ήταν διαφορετικά για την ομάδα του Βόλου.
Οι παίκτες του Νίκου Κωνσταντέλια προσπάθησαν για το καλύτερο και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 3-1. Όμως η τρίτη περίοδος αποδείχθηκε… καταστροφική, αφού με τρία αναπάντητα γκολ οι Λαρισαίοι πήραν το προβάδισμα με 4-3. Στο τελευταίο οκτάλεπτο έγινε μάχη, αλλά η ΝΕΛ πήρε το πολύτιμο «τρίποντο».

Οκτάλεπτα: 0-0, 1-3, 3-0, 3-2.
Γκολ Ν.Ε. Λάρισας: Δασκαλάκης 2, Φασουλάς, Στεργίου, Παπαδημητρίου, Κώστας, Μπαλτόπουλος.
Γκολ Νίκης: Μαρίνης 2, Ματσάγκος, Γεωργάκης, Αναστασόπουλος.

Οξυγόνο-Νίκη 12-7

Χθες το πρωί η Νίκη αντιμετώπισε το Οξυγόνο από το οποίο έχασε με 12-7. Οι «κυανόλευκοι» μπήκαν πάλι πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν 3-1 στο τέλος του α’ οκταλέπτου. Η ομάδα του Ευόσμου αντέδρασε, ισοφάρισε 5-5 και πέρασε μπροστά με 7-6 στην γ’ περίοδο. Στο τελευταίο οκτάλεπτο η Νίκη δεν άντεξε. Δέχθηκε πέντε γκολ και πέτυχε μόνο ένα, με συνέπεια να ανοίξει και η διαφορά στο σκορ.

Οκτάλεπτα: 1-3, 4-2, 2-1, 5-1.
Γκολ Οξυγόνου: Καλαμπόκας 7, Άγγος 2, Τρίμμης, Πανταζής, Δερμαντίνου.
Γκολ Νίκης: Βλαχογιάννης 3, Ξιάρχος 2, Μικρομάστορας, Αναστασόπουλος.

ΧΑΝΘ-Νίκη 15-3

Το απόγευμα διεξήχθησαν τα παιχνίδια της τελευταίας αγωνιστικής και μετά τη νίκη του Οξυγόνου επί της Ν.Ε. Λάρισας, στους «κυανόλευκους» δεν αρκούσε μία απλή νίκη επί της ΧΑΝΘ. Ήθελαν και διαφορά τεσσάρων γκολ, ώστε να τους ευνοούσε η τριπλή ισοβαθμία που θα προέκυπτε. Ωστόσο, οι Θεσσαλονικείς πήραν από την αρχή το προβάδισμα, με τη Νίκη να μην μπορεί να τους ακολουθήσει, ενώ έπαιξε και τέσσερα λεπτά με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μαρίνη χωρίς αντικατάσταση. Το τελικό 15-3 υπέρ της ΧΑΝΘ οριστικοποίησε τον υποβιβασμό των «κυανολεύκων» στη Γ’ Εθνική.

Οκτάλεπτα: 5-0, 2-1, 3-1, 5-1.
Γκολ ΧΑΝΘ: Πασαδάκης 4, Συμεωνίδης 3, Τσακαλίδης 2, Σγουρίδης 2, Μαντατζής 2, Καλαϊτζάκης, Βάγγος.
Γκολ Νίκης: Ξιάρχος 2, Λιβογιάννης.