Ξεμούδιασμα για Βόλο, 9-0 τον Θησέα σε φιλικό (photos)

Στο πρώτο φιλικό παιχνίδι ο Βόλος, επί της ουσίας προπονητικού χαρακτήρα, με αντίπαλο τον Θησέα στο βοηθητικό του Πανθεσσαλικού σταδίου, νίκησε εύκολα με 9-0. Ως γνωστόν, κάθε χρόνο ο Βόλος το πρώτο φιλικό που δίνει στο πλαίσιο της καλοκαιρινής του προετοιμασίας είναι με τον Θησέα.

Το παιχνίδι δεν αντέχει σε κριτική, με τη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες να είναι τεράστια, ενώ ο Θησέας δεν έχει ακόμη αρχίσει προετοιμασία.

Στο πρώτο ημίχρονο οι «κυανέρυθροι» προηγήθηκαν με 4-0. Το σκορ άνοιξε στο 4’ με απευθείας χτύπημα φάουλ ο Μεθκίδα, ενώ στο 14’ και πάλι ο Μεθκίδα με σουτ έγραψε το 2-0. Στο 21’ ήταν η σειρά του Βίκτορ Φερνάντες να σκοράρει, με σουτ μέσα από την περιοχή, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3-0. Με ένα πολύ ωραίο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής ο Τσοκάνης στο 29’ έγραψε το 4-0.

Στο διάστημα του πρώτου μέρους ο Βόλος είχε ένα δοκάρι σε σου του Μεθκίδα στο 35’ και ορισμένες πολύ καλές ευκαιρίες με τους Σιέλη στο 9’, Ίννο στο 20’ και στο 36’, Μεθκίδα στο 39’ και Παπαθανασίου στο 40’.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο προπονητής Οσβάλντ Τανσό άλλαξε σχεδόν όλη την ενδεκάδα, ενώ στο 60’ πέρασε στο παιχνίδι και το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα ο Πορτογάλος Ζοάο Εσκοβάλ.

Αφού πρώτα στο 46’ ο Μπόγκνταν Σταμένκοβιτς είχε δοκάρι για τον Βόλο, στο 49’ ο Τσέλιος με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 5-0. Ο ίδιος παίκτης με νέο σουτ στο 60’ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 6-0, για να ακολουθήσει ένα πολύ όμορφο γκολ από τον Πάολο Φερνάντες στο 65’. Στο 68’ ο Παπαθανασίου είχε σουτ στο δοκάρι, ενώ στο 78’ ο Μπαριέντος έγραψε με σουτ το 8-0. Στο 85’ ο νεαρός Μαλαμούλης σούταρε με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι, ενώ στο 88’ ο Σταμένκοβιτς με σουτ έγραψε το τελικό 9-0.

ΒΟΛΟΣ (α’ ημίχρονο): Κλέιμαν (30’ Παπαδόπουλος), Άλχο, Οικονομόπουλος, Σιέλης, Τριανταφύλλου, Τσοκάνης, Ίννος, Παπαθανασίου, Β. Φερνάντες, Μεθκίδα, Φαν Βέερτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος αγωνίστηκε με τους Παπαδόπουλο (60’ Αυγερινός), Τάχατο, Μαλαμούλη, Τσοκάνη (60’ Εσκοβάλ), Σιέλη (60’ Οικονομόπουλο), Μπαριέντος, Μεταξά, Τσέλιο, Β. Φερνάντες (60’ Παπαθανασίου), Π. Φερνάντες, Σταμένκοβιτς.

ΘΗΣΕΑΣ: Κοντοστάθης, Παπαδήμος, Κουκουτής, Σπαθής, Ιακωβίδης, Αλεξίου, Λάιος, Χατζησταμάτης, Γ. Πολύζος, Τσιανάκας, Κατσιγιάννης.

Αγωνίστηκαν επίσης και οι Μασούρας, Καρατσόλης, Δουλάς, Λίτσος, Μάρκου και Δήμος Πολύζος.