Βοσνιάδης: Θέλουμε πολλή δουλειά

Ικανοποίηση επικρατεί στη Νίκη για τη μεγάλη πρόκριση επί του Ηρακλή στο Κύπελλο Ελλάδος. Μπορεί να μην έθελξαν με την απόδοσή τους οι «κυανόλευκοι» του Βόλου, αλλά πήραν αυτό που ήθελαν στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της σεζόν. «Από την πλευρά μας θέλουμε πολλή δουλειά» παραδέχθηκε ο προπονητής της ομάδας Αλέκος Βοσνιάδης.

Τόσο η Νίκη, όσο και ο Ηρακλής μπορούν να δείξουν πολύ περισσότερα πράγματα από ότι έδειξαν στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 3η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, αφού πρόκειται για δύο από τις ισχυρότερες ομάδες της Σούπερ Λιγκ 2. Το ματς ήταν μέτριο έως κακό με απουσία φάσεων σε όλο το πρώτο ημίχρονο, τον «Γηραιό» να ανεβαίνει κάπως στην επανάληψη και τη Νίκη να μην εκμεταλλεύεται στην παράταση το γεγονός ότι ο αντίπαλός της έμεινε με εννέα παίκτες.

Έτσι, ο αγώνας οδηγήθηκε στα πέναλτι, εκεί όπου «μίλησε» η ικανότητά του Μπάγιτς, με τη Νίκη να επικρατεί με 5-4 και έτσι να συνεχίζει στον θεσμό. Επόμενός της αντίπαλος θα είναι ο Άγιος Νικόλαος, με τον αγώνα να γίνεται στην Κρήτη παρά το ότι βάσει κλήρωσης θα έπρεπε να διεξαχθεί στον Βόλο. Και αυτό διότι βάσει προκήρυξης οι Κυπελλούχοι των Ενώσεων θα είναι γηπεδούχοι στην 4η φάση εφόσον αντιμετωπίζουν ομάδα της Σούπερ Λιγκ 2.

Το γεγονός ότι ο αγώνας του Καυτανζογλείου δεν ήταν καλός ποιοτικά οφείλεται σε μεγάλο βαθμό και στον κάκιστο αγωνιστικό χώρο. Τα αγωνίσματα των ρίψεων στο πρόσφατο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Στίβου ταλαιπώρησαν αφάνταστα τον χλοοτάπητα. Οι άνθρωποι του Ηρακλή και οι υπάλληλοι του σταδίου προσπάθησαν τις προηγούμενες ημέρες να διορθώσουν την κατάσταση, αλλά δεν μπόρεσαν να φέρουν τον χλοοτάπητα στην επιθυμητή κατάσταση.

Σε αυτή την παράμετρο στάθηκε και ο Αλέκος Βοσνιάδης μιλώντας για το παιχνίδι, αν και παραδέχθηκε ότι ούτως ή άλλως η ομάδα της Νίκης χρειάζεται ακόμη πολλή δουλειά ενόψει πρωταθλήματος. Πάντως, δεν παρέλειψε να συγχαρεί τους παίκτες του για την πρόκριση, που ήρθε μέσα από δύσκολες συνθήκες. Αναλυτικά, τα όσα είπε στην επίσημη ιστοσελίδα της ΠΑΕ:

«Πρώτα απ’ όλα θα ήθελα να συγχαρώ τους παίκτες και των δύο ομάδων που κατάφεραν να βγουν υγιείς απ’ αυτόν τον αγωνιστικό χώρο. Είναι ντροπή επαγγελματίες ποδοσφαιριστές να παίζουν σ’ αυτές τις συνθήκες.

Ήταν ένα πολύ δυνατό ματς, που πήγε στη δύναμη. Παίξαμε κόντρα σ’ έναν αντίπαλο που έχει τους ίδιους στόχους με εμάς. Από την πλευρά μας θέλουμε πολλή δουλειά, αλλά είναι καλό που σε μια περίοδο προετοιμασίας, είχαμε ένα επίσημο ματς με έναν τέτοιον αντίπαλο. Εκεί που πήγε το ματς ο πιο ικανός και τυχερός θα περνούσε. Αυτοί ήμασταν εμείς.

Θέλω να πω μπράβο στους παίκτες μου, που τα κατάφεραν και πήραμε μια μεγάλη πρόκριση. Συνεχίζουμε να δουλεύουμε σκληρά ώστε να είμαστε έτοιμοι στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Τέλος, θα ήθελα να ευχαριστήσω τον κόσμο μας που ταξίδεψε σήμερα και βρέθηκε στο πλευρό μας δίνοντάς μας δύναμη. Εύχομαι να συνεχίσουν να μας στηρίζουν όπως μόνο αυτοί ξέρουν».

Στο μεταξύ, η ΠΑΕ Νίκη ευχαρίστησε την αντίστοιχη του Ηρακλή για τη φιλοξενία. «Η ΠΑΕ Νίκη Βόλου ευχαριστεί τη διοίκηση του Ηρακλή για την άριστη φιλοξενία, την οποία δεσμευόμαστε να ανταποδώσουμε στο παιχνίδι του πρωταθλήματος», τονίζεται στη σχετική ανακοίνωση.

Αντίστοιχη ανακοίνωση με την οποία ευχαριστεί τους οργανωμένους του Ηρακλή εξέδωσε και το Blue Club «Π. Ντοκούζης 1985-Θύρα 3». Αναλυτικά: «Ένα μεγάλο ευχαριστώ στα παιδιά της Αυτόνομης Θύρας 10 για την εξαιρετική φιλοξενία για ακόμη μια φορά . Την επόμενη, είναι η σειρά μας. Ραντεβού στη Νέα Ιωνία. Συγχαρητήρια στην ομάδα μας για την πρόκριση, προσδοκούμε ανάλογη συνέχεια».