Βολιώτικες διακρίσεις στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Πάλης

Πραγματοποιήθηκε στο Κλειστό Γυμναστήριο Τρικάλων το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Πάλης στις ηλικιακές κατηγορίες Κ11 και Κ13. Την πόλη μας εκπροσώπησαν ο Ολυμπιονίκης και ο Παλαιστικός Αθλητικός Όμιλος Βόλου και τα πήγαν περίφημα, καθώς κατέκτησαν συνολικά τρία μετάλλια από τα οποία τα δύο ήταν χρυσά.

Οι αθλήτριες του Ολυμπιονίκη Βόλου διέπρεψαν. Η Ελένη Γαβρινιώτη ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, ενώ αργυρό μετάλλιο κατέκτησε η Ευαγγελία Κυριτσάκη.

Στη διοργάνωση συμμετείχαν και αθλητές του Ολυμπιονίκη με αξιοπρεπή παρουσία όπως ο Νικόλαος Καρινάκης που πήρε την 7η θέση, ο Κωνσταντίνος Σκούρας, που κατέλαβε την 6η θέση και ο Γιώργος Μανουσογεωργάκης, ο οποίος στάθηκε άτυχος, καθώς αναγκάστηκε να σταματήσει να αγωνίζεται μετά από τραυματισμό. Η διοίκηση και οι προπονητές του Ολυμπιονίκη τούς εύχονται ένα λαμπρό μέλλον.

Από την άλλη πλευρά εξαιρετική ήταν και η παρουσία του Παλαιστικού Αθλητικού Ομίλου Βόλου, ο οποίος συμμετείχε με επτά αθλητές.

Καλύτερα απ’ όλους τα πήγε ο Αλέξανδρος Σερετίδης, ο οποίος κατόρθωσε να ανεβεί στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στα 34 κιλά. Αξιόλογη ήταν και η εμφάνιση του Ιωάννη Λίντσου, ο οποίος πήρε την 5η θέση στα 54 κιλά.

Επίσης για λογαριασμό του ΠΑΟΒ αγωνίστηκαν ο Στράτος Γιδίκης, ο Αλέξανδρος Μπέζας, ο Παντελής Βασιλούδης, ο Δημήτρης Κροκίδης στα αγόρια, καθώς και η Ουρανία Κροκίδη στα κορίτσια.

Την αποστολή στα Τρίκαλα συνόδεψαν οι προπονητές Δημήτρης Τζουμπουσλής, Στάθης Τζουμπουσλής και Δημήτρης Σαξώνης. Μαζί τους ταξίδεψαν και οι γονείς των αθλητών, οι οποίοι συμπαραστάθηκαν με θέρμη στη μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλαν.