Βόλεϊ: «Τρία στα τρία» ο Ολυμπιακός Βόλου

Ο Ολυμπιακός Βόλου πανηγύρισε την τρίτη του επιτυχία σε ισάριθμες αγωνιστικές στο τοπικό πρωτάθλημα βόλεϊ γυναικών της ΕΣΠΕΚΕΛ. Οι «ερυθρόλευκες» επιβλήθηκαν με 3-1 σετ του Α.Ο. Σκοπέλου στο κλειστό γυμναστήριο «Βάκης Παρασκευόπουλος» και βρίσκονται στην κορυφή, ενώ ξέφυγαν τέσσερις βαθμούς από την αντίπαλό τους.

Πραγματοποιήθηκε ένα θεαματικό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο πολύ καλές ομάδες με τον Ολυμπιακό να αποδεικνύεται περισσότερο ψύχραιμος και αποτελεσματικός, κάτι που του έδωσε «καθαρή» νίκη και φυσικά τρεις πόντους.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός βρέθηκε γρήγορα στο +6 (9-3), αλλά οι νησιώτισσες ανέβασαν την απόδοσή τους και έφεραν το ματς στα ίσα (16-16). Σε αυτό το σημείο οι παίκτριες του Περικλή Ξύδη κέρδισαν τέσσερις συνεχόμενους πόντους (20-16) και διατήρησαν αυτή τη διαφορά, φτάνοντας στο 25-21 και το 1-0.

Η ομάδα του Ολυμπιακού είχε τον πλήρη έλεγχο και έφτασε άνετα στο 2-0. Με καλή άμυνα και αποτελεσματικές επιθέσεις προηγήθηκε 11-4 και λίγο αργότερα με 18-8, κλείνοντας το σετ με 25-11. Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενες πήραν τους δύο πρώτους πόντους, οι «ερυθρόλευκες» προσπέρασαν με 8-4, αλλά ο Α.Ο. Σκοπέλου αντέδρασε και βρέθηκε αυτός στο +5 (15-20), για να επικρατήσει με 21-25 και να μειώσει σε 2-1.

Στο τέταρτο σετ θα κρινόταν αν ο Ολυμπιακός θα έπαιρνε «καθαρή» νίκη και τρεις βαθμούς ή αν ο Α.Ο. Σκοπέλου θα έφερνε το ματς στα ίσα, θα εξασφάλιζε τουλάχιστον έναν πόντο και θα πήγαινε μετά για το «δίποντο» της νίκης σε τάι μπρέικ.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 6-6, με τον Ολυμπιακό να κάνει ένα σερί 4-0 και να προηγείται με 10-6. Μετά το τάιμ άουτ που πήρε η φιλοξενούμενη ομάδα όχι μόνο ροκάνισε τη διαφορά, αλλά πέρασε και μπροστά με 12-14. Όμως η… απάντηση των «ερυθρόλευκων»  κοριτσιών σε αυτό το σημείο ήταν εντυπωσιακή. Πήραν 13 σερί πόντους και έκλεισαν το σετ και το ματς με 25-14.

Τα σετ: 25-21, 25-11, 20-25, 25-14.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Ξύδης): Ξύδη, Μανικάκη, Κάστανου, Μάντσιου, Ζαλώνη, Γκισγκίνη, Χασιώτη, Στεργιοπούλου, Πανταζή, Γκλαβίνη, Μαργαρίτη (λ.), Γκόντα (λ.).

Στον άλλο αγώνα της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος γυναικών της ΕΣΠΕΚΕΛ είχαμε: Γ.Σ. Βόλου-Γ.Σ. Φαλάνης 3-0.