Βόλεϊ: Ηττήθηκαν ΓΣ Αλμυρού και Νίκη στη Β’ Γυναικών

Την ήττα γνώρισαν οι ομάδες της Μαγνησίας στην 8η αγωνιστική της Β’ Εθνικής βόλεϊ των γυναικών. Ο Γ.Σ. Αλμυρού έχασε 0-3 σετ εντός έδρας από τον πρωτοπόρο Γ.Σ. Νίκαιας, ενώ με το ίδιο σκορ ηττήθηκε και η Νίκη στη Λάρισα από την ΑΕΛ.

Όσον αφορά το παιχνίδι που διεξήχθη στον Αλμυρό, ο Γ.Σ. Νίκαιας ήταν ανώτερος σε όλους τους τομείς όπως φαίνεται από τη διαφορά των πόντων και στα τρία σετ. Στο πρώτο ο Γ.Σ. Αλμυρού είχε επαφή στο σκορ μέχρι το 3-3, με τον Γ.Σ. Νίκαιας να ξεφεύγει με 3-7 και 7-14 φτάνοντας στο 13-25. Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχες προηγήθηκαν 4-3, αλλά η φιλοξενούμενη ομάδα είχε καλύτερες επιλογές στο ματς. Με επί μέρους 2-11 πέρασε μπροστά με οκτώ πόντους (6-14) και έκανε το 0-2 με 16-25. Όσο για το τρίτο σετ, ο Γ.Σ. Νίκαιας πήρε τους πρώτους 14 πόντους και δεν είχε πρόβλημα να το κατακτήσει και αυτό με 9-25.

Τα σετ: 13-25, 16-25, 9-25.

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Μακρής): Καουνά, Καραγιάννη, Κυρίτση, Κωνσταντίνου, Μπάρδα (λ.), Μποτού, Μπουκουβάλα, Παπακωνσταντίνου, Παπανικολάου, Τσανή (λ.), Κούτε.

Γ.Σ. ΝΙΚΑΙΑΣ: Δούρου, Βογιατζή, Α. Κουτσονίκου, Ε. Κουτσονίκου, Λελεντζή, Παυλίδη, Ιόβτσεβα, Μαργαριτοπούλου, Κυριάκου.

Συνοπτικά, τα αποτελέσματα της 8ης ημέρας: Γ.Σ. Αλμυρού-Γ.Σ. Νίκαιας 0-3, ΑΕΛ-Νίκη 3-0, ΣΠΑ Καρδίτσας-Άθλεση Λάρισας 3-2, Δαφνησιακός-Φιλαθλητικός Αμπελώνα 0-3 α.α. Ρεπό: Φθία Λαμίας.

Η βαθμολογία: ΣΠΑ Καρδίτσας (7 αγ.) 18, Γ.Σ. Νίκαιας (7 αγ.) 17, Φιλαθλητικός Αμπελώνα (6 αγ.) 13, ΑΕΛ (5 αγ.) 11, Γ.Σ. Αλμυρού (7 αγ.) 11, Νίκη (6 αγ.) 9, Άθλεση Λάρισας (7 αγ.) 7, Δαφνησιακός – (αποχώρησε από το πρωτάθλημα).