Β’ Εθνική βόλεϊ γυναικών: Πήρε βαθμό ο Ολυμπιακός στην Καρδίτσα

Φοβερό παιχνίδι έγινε στην Καρδίτσα για την 16η αγωνιστική της Β’ Εθνικής βόλεϊ των γυναικών. Ο Ολυμπιακός Βόλου αντιμετώπισε τον τοπικό ΣΠΑ Καρδίτσας, που βρίσκεται στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα και λίγο έλειψε να τον υποχρεώσει στη δεύτερη φετινή του ήττα. Ηττήθηκε με 3-2 σετ, αλλά τουλάχιστον πήρε έναν βαθμό στην πιο δύσκολη έδρα.

Οι «ερυθρόλευκες» κατέκτησαν το πρώτο σετ, έχασαν δύσκολα τα δύο επόμενα, αλλά κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2. Έτσι, όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ όπου το σκορ έφτασε στο 20-18 υπέρ των γηπεδούχων. Αξίζει, εδώ να αναφέρουμε ότι οι συνολικοί πόντοι ήταν 115-113 υπέρ του Ολυμπιακού, ο οποίος κατέχει την 4η θέση στη βαθμολογία με 30 βαθμούς.

Τα σετ: 19-25, 25-23, 26-24, 23-25, 20-18.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Ξύδης): Γκόντα, Πανταζή, Ξύδη, Μανικάκη, Παπαθανασίου, Παπανικολάου, Κούτε, Παπαδοπούλου, Σταμάτη, Καρακασίδου, Στάμου.

Παίζοντας με ελλείψεις η Νίκη ηττήθηκε εντός έδρας με 1-3 στ από τον Σπάρτακο Λάρισας. Οι «κυανόλευκες» έπαιξαν κατά διαστήματα ωραίο βόλεϊ, ενώ έχουν ήδη πετύχει το στόχο της παραμονής.

ΝΙΚΗ (Γαλαζούλας-Ντελής): Γιαγκουνίδου, Πίσσα, Κουφογεώργου, Ευαγγελινού, Τριπύλα, Μέλιου, Μουραντιάν, Κύρκου, Μπαζιώτη, Κεφαλά Ανδ., Κεφαλά Στ., Φραντζή.

Την εντός έδρας νίκη με 3-2 σετ επί του ουραγού Γ.Σ. Τυρνάβου κατέκτησε ο Γ.Σ. Αλμυρού. Οι «κυανόλευκες» βρέθηκαν πίσω στα σετ με 1-2, χάνοντας το τρίτο και ενώ ήταν μπροστά στο σκορ με 24-19, όμως ισοφάρισαν 2-2 και πήραν το τάι μπρέικ με 16-14, αν και βρέθηκαν πίσω με 12-14.

Τα σετ: 15-25, 25-20, 24-26, 25-9, 16-14.

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Μακρής): Κωνσταντίνου, Καραγιάννη, Παπαγιώργου, Τσιγάνη, Θωμαΐδη, Μποτού, Μπουκουβάλα, Τσιούμα, Τσιάτσιου, Νάντζιου, Θεοδωράκη.

* Στα άλλα παιχνίδια σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: ΑΕΛ-Ασκληπιός 0-3 και Φοίβος Γιάννουλης-Γ.Σ. Νίκαιας 3-1.

Η βαθμολογία: ΣΠΑ Καρδίτσας 44, Ασκληπιός 38, ΑΕΛ 34, Ολυμπιακός Β. 30, Σπάρτακος Λ. 30, Φοίβος Γιάννουλης 20, Νίκη 20, Γ.Σ. Αλμυρού 13, Γ.Σ. Νίκαιας 7, Γ.Σ. Τυρνάβου 4.