Β’ Εθνική βόλεϊ γυναικών: Πάλεψαν Ολυμπιακός, ΓΣΑ και Νίκη

Πρεμιέρα είχαμε στην Β’ Εθνική βόλεϊ των γυναικών με τους εκπροσώπους της Μαγνησίας να δίνουν πολύωρες μάχες, αλλά να μην αποφεύγουν την ήττα. Τουλάχιστον, Ολυμπιακός Βόλου και Γ.Σ. Αλμυρού πήραν από έναν βαθμό, καθώς έχασαν 3-2 από Φοίβο και Ασκληπιό αντίστοιχα, ενώ η Νίκη ηττήθηκε με 3-1 από την ΑΕΛ. Αναλυτικά:

Φοίβος-Ολυμπιακός 3-2
Δραματικός ήταν ο αγώνας στο κλειστό γυμναστήριο της Γιάννουλης μεταξύ του τοπικού Φοίβου και του νεοφώτιστου στην κατηγορία Ολυμπιακού Βόλου. Διήρκεσε δυόμιση ώρες και είχε νικήτρια τη γηπεδούχο ομάδα με 3-2 σετ.

Ο Φοίβος πήρε το πρώτο σετ με 25-23, ύστερα από μεγάλη μάχη, ενώ έκανε και το 2-0 με 25-20. Όμως οι «ερυθρόλευκες» του Περικλή Ξύδη δεν τα παράτησαν. Έβγαλαν χαρακτήρα ως ομάδα και αφού μείωσαν σε 2-1 κατακτώντας το τρίτο σετ με 21-25, έστειλαν τον αγώνα στο τάι μπρέικ, καθώς ισοφάρισαν σε 2-2 με το 22-25 του τέταρτου σετ. Τελικά, δεν ολοκλήρωσαν τη μεγάλη ανατροπή χάνοντας στην παράταση του πέμπτου σετ με 17-15.

Πάντως, με τα δύο σετ που κατέκτησε ο Ολυμπιακός πήρε και τον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα που έχει και ιστορική σημασία μια και για πρώτη φορά η ομάδα μετέχει στη Β’ Εθνική.

Οι άνθρωποι του τμήματος καλούν τους φιλάθλους του Ολυμπιακού Βόλου να ενισχύσουν την ομάδα στον πρώτο αγώνα έδρας, ώστε να έλθει και η πρώτη νίκη. Αυτός θα πραγματοποιηθεί το ερχόμενο Σάββατο στις 17.00 στο κλειστό γυμναστήριο Αγριάς με αντίπαλο τον Σπάρτακο Λάρισας.

Τα σετ: 25-23, 25-20, 21-25, 22-25, 17-15.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Ξύδης): Ξύδη, Κούτε, Πανταζή, Παπαθανασίου, Παπανικολάου, Καρακασίδου, Ζαφειρίου, Γκόντα, Παπαδοπούλου, Μανικάκη, Γιαννακουδάκη.

ΓΣΑ-Ασκληπιός 2-3
«Θρίλερ» είχαμε και στο κλειστό γυμναστήριο του Αλμυρού με τον τοπικό Γυμναστικό Σύλλογο να ηττάται στις λεπτομέρειες με 2-3 σετ από τον Ασκληπιό Τρικάλων και έτσι να παίρνει από τον αγώνα έναν βαθμό.
Οι «κυανόλευκες» του Χρήστου Μακρή πήραν το πρώτο σετ με 25-23 και προηγήθηκαν 20-16 στο δεύτερο, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας οι Τρικαλινές έκαναν το 1-1 με 23-25. Στο τρίτο σετ ο ΓΣΑ έφτασε πάλι πρώτος στους 20 πόντους (20-19). Ωστόσο, το έχασε με 21-25, για να φέρει το ματς στα ίσα στο επόμενο σετ με 25-21. Έτσι, οδηγηθήκαμε στο τάι μπρέικ, όπου οι παίκτριες του Ασκληπιού εμφανίστηκαν πιο ψύχραιμες κατακτώντας το με 11-15.
Τα σετ: 25-23, 23-25, 21-25, 25-21, 11-15.
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Μακρής): Βελέη, Κυρίτση, Μπουκουβάλα, Παπαγεωργίου, Καραγιάννη, Κωνσταντίνου, Κυρίτση, Τσιγάνη, Καουνά, Μαυρογέννη, Λιάπη, Μποτού, Τζίμα, Τόπα, Τσιάτσιου.

Νίκη-ΑΕΛ 1-3
Φιλότιμη προσπάθεια κατέβαλε η Νίκη στο εντός έδρας παιχνίδι της με την ΑΕΛ, αλλά δεν απέφυγε την ήττα με 1-3 σετ. Οι «κυανόλευκες» κατέκτησαν το πρώτο σετ με 28-26, αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό.
Τα σετ: 28-26, 19-25, 15-25, 22-25.
ΝΙΚΗ (Γαλαζούλας, Ντελής): Μέλιου, Πίσσα, Νικολούλη, Σταυρινάκη, Κύρκου, Τριπύλα, Κουφογεώργου, Ευαγγελινού, Γαργάλα, Πολυζώη, Φραντζή.
* Στα άλλα παιχνίδια της 1ης αγωνιστικής είχαμε: ΣΠΑ Καρδίτσας-Γ.Σ. Νίκαιας 3-0 και Τύρναβος-Σπάρτακος Λάρισας 0-3.
Η βαθμολογία: ΑΕΛ 3, ΣΠΑ Καρδίτσας 3, Σπάρτακος Λάρισας 3, Φοίβος Γιάννουλης 2, Ασκληπιός Τρικάλων 2, Ολυμπιακός Βόλου 1, Γ.Σ. Αλμυρού 1, Νίκη 0, Γ.Σ. Νίκαιας 0, Τύρναβος 0.