Β’ Εθνική μπάσκετ: Με τη Μελίκη ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της η Νίκη

Μ’ ένα θεωρητικό εύκολο παιχνίδι ολοκληρώνεται η φετινή χρονιά για τη Νίκη, η οποία αντιμετωπίζει τον ουραγό της βαθμολογίας στον 3ο όμιλο, ΓΑΣ, σήμερα στις 17.00 στο κλειστό γυμναστήριο της Μελίκης. Σημειώνεται ότι οι «κυανόλευκοι» έχουν ρεπό την τελευταία αγωνιστική της Β’ Εθνικής μπάσκετ.

Με θετικό πρόσημο αναμένεται να κλείσει το φετινό πρωτάθλημα για τη Νίκη. Σήμερα στις 5 το απόγευμα παίζει με τον ΓΑΣ στη Μελίκη και λογικά θα προσθέσει ακόμη ένα ροζ φύλλο στο ενεργητικό της.
Ο σημερινός αντίπαλος αποτελεί τον αδύναμο κρίκο του 3ου ομίλου στη Β’ Εθνική μπάσκετ. Σε 22 αναμετρήσεις έχει κατακτήσει το ροζ φύλλο μόλις δύο φορές, ενώ στις πιο πρόσφατες αγωνιστικές -με ελάχιστες εξαιρέσεις- γνωρίζει την ήττα με μεγάλες διαφορές, αφού εμφανίζεται απογοητευμένη από τον βέβαιο υποβιβασμό της.
Από την άλλη πλευρά οι «κυανόλευκοι» σήμερα θα προσπαθήσουν να πετύχουν την 11η νίκη τους. Γνωρίζουν ότι αυτό είναι το τελευταίο τους φετινό ματς, καθώς την τελευταία αγωνιστική θα κάνουν το ρεπό τους. Έτσι θέλουν να ολοκληρώσουν τη φετινή τους προσπάθεια με χαμόγελο.
Αξίζει να σημειωθεί ότι στο μοναδικό ματς που ήταν σε εκκρεμότητα η Δόξα Λευκάδας επικράτησε 73-64 των Τιτάνων εντός έδρας. Αυτό σημαίνει ότι το συγκρότημα του Γιώργου Ζαφειρούδη ανέβηκε στην 4η θέση, όπου συγκατοικεί με τον Έσπερο Λαμίας στους 36 βαθμούς. Έτσι η Νίκη δεν μπορεί μαθηματικά να ξεπεράσει τη Δόξα και οριστικά θα είναι 7η, αφού ο ΑΓΣ Ιωαννίνων που είναι 6ος με 35 πόντους θα δώσει δύο αγώνες, ενώ η βολιώτικη ομάδα μόνο έναν.
Από την πλευρά τους οι Ανδρέας Μαύρος και Γιώργος Κοσμάτος έχουν σκοπό να μοιράσουν τον χρόνο συμμετοχής σε όλους τους καλαθοσφαιριστές. Άλλωστε στα τελευταία παιχνίδια τα νέα παιδιά της ομάδας παίρνουν πολλές ευκαιρίες, όπως συνέβη και κόντρα στον ΑΓΣ Ιωαννίνων την προηγούμενη αγωνιστική στο κλειστό της Ν. Ιωνίας, όπου οι «κυανόλευκοι» επικράτησαν με 82-75.
«Το παιχνίδι με τον ΑΓΣ Ιωαννίνων θέλαμε πολύ να το κερδίσουμε. Στο πρώτο ημίχρονο προηγηθήκαμε με διαφορά δέκα πόντων. Περιορίσαμε τα ατού της αντίπαλης ομάδας παίζοντας καλή άμυνα. Στην επίθεση χάσαμε κάποια εύκολα καλάθια και η διαφορά θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη.
Στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά στην τρίτη περίοδο παίξαμε καλό μπάσκετ. Εκεί ξεφύγαμε με 20 πόντους και μετά δώσαμε χρόνο στα νέα παιδιά. Κρατάμε τη νίκη και έχουμε ένα ακόμη ματς με τη Μελίκη εκτός έδρας, όπου θα πάμε κι εκεί για να το κερδίσουμε» δήλωσε ο Ανδρέας Μαύρος για να προσθέσει:
«Και στο παιχνίδι με τη Μελίκη θα προσπαθήσουμε να δείξουμε μια καλή εικόνα χρησιμοποιώντας για αρκετό χρόνο τα νέα παιδιά και θέλουμε να κλείσουμε τη χρονιά με μια καλή εμφάνιση».
Στο ίδιο μήκος κυμάνθηκε και ο Σάκης Κουτίνας. Ο αρχηγός, ο οποίος ήταν φανταστικός εναντίον του ΑΓΣ Ιωαννίνων σημειώνοντας 29 πόντους, είπε χαρακτηριστικά:
«Με τον ΑΓΣ Ιωαννίνων έγινε ένα ωραίο παιχνίδι. Σε όλη τη διάρκεια είχαμε κυριαρχήσει μέσα στο γήπεδο. Είχαμε και ένα «νεκρό» διάστημα στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά τέλος καλό, όλα καλά.
Τώρα έχουμε ακόμη ένα παιχνίδι, αυτό με τη Μελίκη εκτός έδρας. Θέλουμε να κλείσει η χρονιά όσο το δυνατόν καλύτερα για εμάς».
Και από τον σημερινό αγώνα αναμένεται να απουσιάσουν ο Άρης Βερτζάγιας και ο Βασίλης Μπουσκολίτης. Ο πρώτος είναι τραυματίας και ο δεύτερος έχει κληθεί να υπηρετήσει τη στρατιωτική του θητεία. Απών θα είναι και ο νεαρός Χρήστος Σούλης, ο οποίος υπέστη ρήξη πρόσθιου χιαστού κατά τη διάρκεια του αγώνα με τον Αίολο Τρικάλων.
Υπό τις οδηγίες του Ανδρέα Μαύρου και του Γιώργου Κοσμάτου βρίσκονται οι παρακάτω καλαθοσφαιριστές: Κώστας Σαριμπαλίδης, Σωτήρης Μπουρδάνος, Χρήστος Νίκολης, Σάκης Κουτίνας, Παναγιώτης Ζησόπουλος, Γεράσιμος Δελεντζές, Φώτης Ξενιτίδης, Νίκος Καλλές, Παναγιώτης Σπανόπουλος, Δημήτρης Λόλας.