Β’ Εθνική μπάσκετ: Η χαμηλή παραγωγικότητα έφερε τις βαριές ήττες για Νίκη και Ολυμπιακό

Η χαμηλή παραγωγικότητα στην επίθεση έφερε βαριές ήττες για Νίκη και Ολυμπιακό στη Β’ Εθνική μπάσκετ. Για την 9η αγωνιστική του 4ου ομίλου η Νίκη έχασε 81-55 από τη Δόξα στη Λευκάδα και ο Ολυμπιακός με 57-75 από τα Τρίκαλα Μπάσκετ.

Δόξα Λευκ.-Νίκη 81-55
Η Νίκη δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει στις αυξημένες απαιτήσεις του αγώνα με τη Δόξα στη Λευκάδα χάνοντας με διαφορά 27 πόντων (81-55). Όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ, το συγκρότημα του Γιώργου Ζαφειρούδη ήταν ανώτερο και έφτασε δίκαια στην τελική επικράτηση.

Πρώτος σκόρερ για τους «κυανόλευκους» ήταν ο Κουτίνας με 18 πόντους, ενώ 10 σημείωσε ο Παπαδόπουλος.
Δεκάλεπτα: 17-15, 39-31, 67-46, 81-55.
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζαφειρούδης): Μάνα, Τσιαβές 17 (1), Μάλφας, Σταματέλος, Αργυρός 6 (2), Βακουφτσής 7, Ντόβας 12 (3), Βαγενάς 13 (1), Μανάκας 20, Χείλαρης, Μανάκας 4, Κουρτίδης , Αδαμόπουλος 2.
ΝΙΚΗ (Μαύρος): Βρεττάς 6, Κωστούλας 3 (1), Βερτζάγιας 1, Σιπητάνος 7 (1), Κουτίνας 18 (3), Παπαδόπουλος 10, Ζησόπουλος 2, Σπανόπουλος, Σπηλιόπουλος 3, Ιντό 2, Τσεσμετζής 3 (1).

Ολυμπιακός-Τρίκαλα Μπάσκετ 57-75
Για 30 λεπτά ο Ολυμπιακός πάλεψε απέναντι στα Τρίκαλα Μπάσκετ, αλλά τελικά υποκλίθηκε με 57-75 στο ΕΑΚ Βόλου. Οι καλαθοσφαιριστές του Νίκου Μπουντούρη προδόθηκαν από την επίθεσή τους. Μάλιστα στην τελευταία περίοδο σημείωσαν μόλις 14 πόντους και μοιραία γνώρισαν την ήττα.
Δεκάλεπτα: 16-21, 30-38, 43-53, 57-75.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ν. Μπουντούρης): Γουάμπα 12, Ντίαθ  11, Νίκολης 14 (1), Κ. Μπουντούρης 8, Στεφόπουλος 12 (4), Σ. Μπουντούρης, Παρασχάκης, Γιαννίκος, Δημητρόπουλος, Νταραντάνας, Γιάκας.
ΤΡΙΚΑΛΑ ΜΠΑΣΚΕΤ (Φόρος): Mήνου 2, Κολότσιος 3 (1), Παπαχρήστος 14, Βαζούκης 4, Μοσχόπουλος 2, Μπουργάνος 8, Τριανταφύλλου 9 (1), Ψύρρας 3 (1), Δέσπος 8, Βαβάτσικος 8, Νέσης 2, Ράπτης 12.