Β’ Εθνική χάντμπολ: Στην 5η θέση ο Κένταυρος Αγριάς

Ο Κένταυρος Αγριάς κέρδισε για τρίτη φορά φέτος και δεύτερη συνεχόμενη τους Αμφικτύονες Λαμίας, αποδεικνύοντας ότι η ήττα του πρώτου γύρου ήταν μια κακή παρένθεση. Αυτή τη φορά ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έδειξε 26-23, αν και η μικρή σχετικά διαφορά στο αποτέλεσμα δεν αντικατοπτρίζει την διαφορά των δύο ομάδων.
Ο επαναληπτικός τελικός για την κατάληψη της 5ης θέσης του 1ου ομίλου της Β’ Εθνικής χάντμπολ αποτέλεσε παράσταση για ένα ρόλο αν και οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν στο τέλος του α’ ημιχρόνου να ξαναμπούν στο ματς.
Ο αγώνας ξεκίνησε νωθρά, αλλά οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και με βελτιωμένη άμυνα κατάφεραν να προηγηθούν στο εικοσάλεπτο με διαφορά 6 τερμάτων (10-4). Όμως κάποια λάθη και το αριθμητικό μειονέκτημα που προέκυψε από δίλεπτες αποβολές έφερε τη μείωση του σκορ στο γκολ (15-14) με τη λήξη του ημιχρόνου.
Στην ανάπαυλα ο Θοδωρής Παπαδόπουλος ηρέμησε τους παίκτες του και αυτοί ανέδειξαν τις αρετές τους. Έτσι, η διαφορά αυξήθηκε ξανά, ενώ στο τελευταίο πεντάλεπτο πήραν χρόνο συμμετοχής όλοι οι παίκτες.
Πρώτος σκόρερ αναδείχτηκε ο Αντωνιάδης, ο οποίος γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο τα 19α γενέθλιά του σκοράροντας 8 τέρματα. Ο αρχηγός Χιώτης έδωσε λύσεις σε καίρια σημεία με 5 γκολ, ενώ ο Λαζάρου πέτυχε 4. Για ακόμη μια φορά ο Κένταυρος τήρησε την παράδοση που έχει στη θέση «1», αφού ο Μηλιόρδος  αποδείχτηκε «κέρβερος». Σε δύσκολα χρονικά σημεία ο Τρομπούκης σημείωσε δύο γκολ, ενώ λύσεις έδωσαν και οι Ζαμάνης, Χαλκιάς, Καλαποδάς.
Το τελευταίο παιχνίδι άφησε γλυκόπικρη γεύση στο συγκρότημα της Μαγνησίας. Ο Κένταυρος με έξι συνεχόμενες νίκες κατέκτησε πανηγυρικά την 5η θέση στην κατηγορία και απέδειξε για ακόμη μια φορά ότι μικρές λεπτομέρειες του στέρησαν την είσοδο στα πλέι οφ ανόδου. Το αγωνιστικό πρόσωπο όμως έχει βελτιωθεί, με τις απαραίτητες προσθήκες και με την επιστροφή των τραυματιών ευελπιστεί να φανεί άκρως ανταγωνιστικός στη νέα αγωνιστική περίοδο.
Πεντάλεπτα: 1-1, 5-3, 8-4, 10-4, 12-8, 15-14 (ημίχρονο) 16-17, 18-17, 21-19, 24-21, 26-22, 26-23 (τελικό).
ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ: Χανιάς, Μηλιόρδος, Κούπας, Χαλκιάς (3), Λαζάρου (4), Μιχαλόπουλος (2), Χιώτης (5), Καλαποδάς, Ζαμάνης (2), Ελευθεριάδης, Τρουμπούκης (2), Παναγιωτόπουλος.