Β’ Εθνική χάντμπολ: Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε ο Κένταυρος

Ο Κένταυρος Αγριάς πάλεψε στη Θεσσαλονίκη απέναντι στον Άρη, αλλά γνώρισε την ήττα με 25-22. Το παιχνίδι διεξήχθη στο γήπεδο της Μίκρας και ήταν στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της β’ φάσης του 2ου ομίλου για την Β’ Εθνική στο χάντμπολ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν περισσότερο αναγνωριστικό, αφού οι δύο ομάδες δεν είχαν αγωνιστεί ποτέ μεταξύ τους στο παρελθόν, με τους γηπεδούχους να αποκτούν προβάδισμα τριών τερμάτων. Στο δεκάλεπτο είχαμε ισοπαλία 5-5, με τον Άρη να βρίσκεται στο +3 στο 20ό λεπτό (11-8) και να το κρατά ως το τέλος του πρώτου μέρους που έληξε με 14-11.

Οι παίκτες των Παπαδόπουλου-Καλαποδά προσπάθησαν στο δεύτερο μέρος  να «αφοπλίσουν» τον Άρη περιορίζοντας τα ατού του. Η έμπειρη ομάδα της Θεσσαλονίκης όμως βρήκε τις λύσεις και κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Προηγήθηκε ακόμη και με έξι γκολ (21-15, 23-17), με τον Κένταυρο να κάνει την προσπάθεια για την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, που έμεινε ημιτελής, αφού απλά έριξε τη διαφορά στο μισό (25-22).

Ο Κένταυρος δεν έχει καταφέρει να κερδίσει στα πρώτα δύο παιχνίδια που έδωσε εκτός έδρας και επομένως ο επόμενος αγώνας απέναντι στην ΑΕΠ Πανόραμα αποκτά τα χαρακτηριστικά τελικού. Σύσσωμη η «οικογένεια» του Κενταύρου απευθύνει θερμό κάλεσμα σε όλους τους φίλους της ομάδας, αλλά και του αθλήματος, να δώσουν βροντερό «παρών» την επόμενη Κυριακή 20/3 στις 12 το μεσημέρι στις κερκίδες του ΕΑΚ.

Διαιτητές: Εφραιμίδης-Παπούλιας.

Πεντάλεπτα: 3-1, 5-5, 8-7, 11-8, 12-10,14-11 (ημίχρονο), 15-12,18-13, 21-15, 23-17, 24-19, 25-22.

ΑΡΗΣ: Ντιμολάρι 3, Παπαδόπουλος, Τσόχας 2, Μούρτζινος 3, Μπρόικος, Ελέτα 2, Μαυρίδης, Μεϊμαρίδης, Πούλκος, Αναστασιάδης 6, Κιάκος, Αχίλιας 2, Ταραμονλής 2, Ψωμαθιανός 5, Χαραλαμπάκης.

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ: Γκαμώτσος, Χιώτης 4, Πάσχος 1, Παπαδόπουλος, Λαζαρίδης, Βαλκαμελής, Μησιρλίδης 5, Μακρής 2, Χαλκιάς 2, Γραμματικόπουλος 4, Κρατήρας 1, Καρανάσιος 3, Χούστης, Λαγδός.