Τσιτσιπάς: Σάρωσε και τον Σονέγκο και πάει προημιτελικό στο Miami Open

Ακόμα μία ματσάρα έκανε στο Miami Open o Στέφανος Τσιτσιπάς, αυτή τη φορά κόντρα στον Λορέντσο Σονέγκο, τον οποίο και νίκησε με 2-0 σετ.

Ο Έλληνας τενίστας ήταν καλύτερο από τον αντίπαλο του σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και δεν του άφησε περιθώρια αντίδραση, παίρνοντας την πρόκριση στα προημιτελικά του Miami Open.

Ο Τσιτσιπας, αγωνίστηκε κόντρα στο Νο34 στον κόσμο και επικράτησε με 6-2 και 7-6 σε 1 ώρα και 32 λεπτά, με ξεκάθαρο στόχο πλέον την πρόκριση στον τελικό και την κατάκτηση του τροπαίου.

Πλέον ο 22χρονος πρωταθλητής, θα ξεκουραστεί και θα προετοιμαστεί για την αναμέτρηση του στον επόμενο γύρο με τον Χούμπερτ Χουρκάτζ, ο οποίος απέκλεισε τον Μίλος Ράονιτς.

Στα του αγώνα, ο Στέφανος μπήκε πολύ δυνατά και έκανε άνετα το 3-0 και στη συνέχεια έφτασε στο τελικό 6-2 του πρώτου σετ.

Ο Σονέγκο έπαιξε καλύτερα στο δεύτερο σετ και δυσκόλεψε λίγο τον Τσιτσιπάς, με τον σκορ να πηγαίνει πόντο-πόντο.