Τσιτσιπάς: Λαχτάρισε αλλά προκρίθηκε στους «8» του Λονδίνου και περιμένει Κύργιο

Μετά από αγχωτική εμφάνιση και παρότι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο πολλές φορές απέναντι στον Γάλλο Τζέρεμι Σαρντί ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε 4-6, 7-6 (0), 7-6 (4) και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Λονδίνου. Ηταν η τρίτη νίκη του Τσιτσιπά σε πέντε αναμετρήσεις με τον Γάλλο.
Ο Σαρντί κατάφερε να πάρει τον… αέρα του Στέφανου Τσιτσιπά στο ξεκίνημα του αγώνα και στο 1ο σετ. Παρότι ο Ελληνας τενίστας προηγήθηκε 2-1 γκέιμ, ο Γάλλος κάνοντας μπρέικ στο 5ο γκέιμ πήρε και το προβάδισμα 3-2. Στη συνέχεια κράτησε το σερβίς του και στο δεύτερο σετ μπολ του 10ου γκέιμ έκανε το 6-4 και το 1-0 σετ.

Aπό μία κλωστή…
Μάχη έγινε και στο 2ο σετ όπου ο Τσιτσιπάς βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο καθώς ο Σαρντί με 40-0 έκανε μπρέικ στο 9ο γκέιμ και πήρε το προβάδισμα με 5-4. Ο Τσιτσιπάς μπροστά στο ενδεχόμενο της ήττας απάντησε με το πρώτο του μπρέικ στον αγώνα για το 5-5 και αγώνας οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Ελληνας τενίστας ήταν καταιγιστικός και με 7-0 επικράτησε στο τάι μπρέικ ισοφαρίζοντας 7-6 (0).

Δεύτερο τάι μπρέικ
Τα πάντα κρίθηκαν στο 3ο σετ όπου επίσης ήταν δραματικό. Αν και ο Τσιτσιπάς έκανε μπρέικ στο σερβίς του Γάλλου στο 3ο γκέιμ και προηγήθηκε 2-1 και αργότερα με 4-2, ο Σαρντί με το σερβίς του έκανε αντεπίθεση και στο 8ο γκέιμ έκανε μπρέικ ισοφαρίζοντας 4-4. Απάντησε με μπρέικ και ο Τσιτσιπάς για το 5-4 αλλά και ο Γάλλος με δεύερο μπρέικ στο σετ ισοφάρισε 5-5. Αφού κράτησαν το σερβίς τους έφτασαν στο 6-6 και οδηγήθηκαν στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Τσιτσιπάς έσπασε το 5ο και το 8ο σερβίς του Γάλλου και επικράτησε 7-4 στο τάι μπρέικ και 7-6 (4) στο σετ κάνοντας το τελικό 2-1.

Πηγή: Έθνος