Τσάμπιονς Λιγκ: Στο φινάλε η Παρί νίκησε τη Ρεάλ, “σαρωτική” η Σίτι με Σπόρτινγκ Λισ.

Είναι αρκετά πιθανό την επόμενη σεζόν ο Κιλιάν Εμπαπέ να φορά τη φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά για την ώρα ο Γάλλος άσος φρόντισε να την «πληγώσει» άσχημα, καθώς με δικό του γκολ το βράδυ της Τρίτης (15/2) η Παρί Σεν Ζερμέν κέρδισε με 1-0 στο «Παρκ ντε Πρενς» και πήρε μικρό προβάδισμα για την πρόκριση στους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο 23χρονος επιθετικός, στο πρώτο ματς της φάσης των «16», «χτύπησε» στο 90’+4 περνώντας ανάμεσα από Βάθκεθ και Έντερ Μιλιτάο και βρήκε δίχτυα με άψογο πλασέ, ενώ στο 13′ και το 50′ είχε νικηθεί από τον Κουρτουά σε δύο μεγάλες ευκαιρίες της ομάδας του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο.

Ο Βέλγος γκολκίπερ απέκρουσε και το πέναλτι που εκτέλεσε ο Λιονέλ Μέσι στο 62′, αλλά δεν κατάφερε εντέλει να κρατήσει απαραβίαστη την εστία του, με τη  «βασίλισσα» να παίζει για το 0-0 και να το πληρώνει στις καθυστερήσεις, με τη ρεβάνς στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» να αναμένεται πλέον με τεράστιο ενδιαφέρον.

Την ίδια στιγμή, η Μάντσεστερ Σίτι σκέφτεται ήδη την κλήρωση των προημιτελικών, καθώς σάρωσε εκτός έδρας τη Σπόρτινγκ Λισσαβώνας με 5-0 και κατέστησε τυπική διαδικασία τη ρεβάνς.

Ο Μαχρέζ άνοιξε το σκορ στο 7′, ο Μπερνάρντο Σίλβα στο 17′ πέτυχε το 0-2, ο Φόντεν με τη σειρά του χρίστηκε σκόρερ στο 32ο λεπτό, με τον Μπερνάρντο Σίλβα να πετυχαίνει δεύτερο προσωπικό τέρμα στο 44ο λεπτό για το 0-4.

Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 59′ ο Στέρλινγκ για το τελικό αποτέλεσμα.