Τσάμπιονς Λιγκ: Μία ανάσα από τα προημιτελικά η Τσέλσι

Μια ανάσα από την πρόκριση στους προημιτελικούς του Τσάμπιονς Λιγκ βρίσκεται η Τσέλσι, κερδίζοντας με 2-0 τη Λιλ το βράδυ της Τρίτης (22/2) στο «Στάμφορντ Μπριτζ».

Οι πρωταθλητές Ευρώπης ήταν σαφώς ανώτεροι κόντρα στους Γάλλους, με τον Χάβερτς ν’ ανοίγει το σκορ στο 8ο λεπτό με κεφαλιά, ενώ ο Πούλισικ στο 63′ αξιοποίησε την ασίστ του Καντέ και με σουτ βρήκε δίχτυα για το τελικό αποτέλεσμα.

Πολύ δύσκολα θα μπορέσουν ν’ ανατρέψουν την κατάσταση οι «λιλουά» στη ρεβάνς, την ίδια στιγμή που Βιγιαρεάλ και Γιουβέντους έμειναν στο 1-1 επί ισπανικού εδάφους, αφήνοντας ανοικτούς λογαριασμούς εν όψει του επαναληπτικού στο Τορίνο και καθώς δεν μετρά πλέον το εκτός έδρας γκολ.

Πριν καν συμπληρωθεί το 1ο λεπτό ο Ντούσαν Βλάχοβιτς σκόραρε για τη «Μεγάλη Κυρία», με τους κυπελλούχους Ευρώπης ν’ αγγίζουν την ισοφάριση στο 13′, καθώς σημάδεψε το δοκάρι ο Λο Σέλσο, για να τα καταφέρουν τελικά με το γκολ του Παρέχο στο 66′.