Τρομερός ο Θησέας «έσπασε» το αήττητο του Μαγνησιακού με 4-2 στο «Κιούπι»

«Φωτιά» στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣΘ έβαλε ο Θησέας. Οι «πράσινοι» υποχρέωσαν τον Μαγνησιακό στην πρώτη φετινή του ήττα και μάλιστα μέσα στην έδρα του με το τελικό σκορ να είναι 2-4. Το παιχνίδι είχε έντονο σασπένς με ανατροπή στην ανατροπή και δίκαιη νικήτρια την ομάδα της Αγριάς.

Δεν υπάρχει πλέον αήττητη ομάδα στο φετινό πρωτάθλημα, με τον Μαγνησιακό να χάνει για πρώτη φορά μετά από 10 νίκες και μία ισοπαλία που μετρούσε ως το Σάββατο. Πάντως, παραμένει πρωτοπόρος, αλλά πλέον αισθάνεται την «ανάσα» της Αγίας Άννας που μείωσε τη μεταξύ τους διαφορά στους δύο βαθμούς, ενώ τόσο ο Θησέας με το σπουδαίο του «διπλό», όσο και ο Ρήγας Φεραίος πλησίασαν την κορυφή στους πέντε πόντους.

Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στο «Κιούπι» με τον Θησέα να ανοίγει νωρίς το σκορ και τον Μαγνησιακό να σημειώνει δύο τέρματα πριν τα μισά του α’ μέρους, παίρνοντας την πρωτοπορία. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι έφεραν… τούμπα το ματς, ισοφαρίζοντας πριν ολοκληρωθεί το α’ μέρος και πετυχαίνοντας δύο ακόμη γκολ στην επανάληψη.

Ο προπονητής του Μαγνησιακού Θάνος Θεοδώρου (που λόγω τιμωρίας ήταν εκτός αγωνιστικού χώρου) επέλεξε σύστημα 3-5-2 για τον προχθεσινό αγώνα. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Γρηγοριάδης, με τους Σιάτρα, Βέρτζο, Γαλανόπουλο στην άμυνα. Δεξιός φουλ-μπακ ήταν ο Δημητριάδης και αριστερός ο Βουρδάκης. Οι Αγιασιώτης, Λούρος και Ψιάνος έπαιξαν στον άξονα της μεσαίας γραμμής, ενώ ο Οικονόμου με τον Σιώμο συνέθεσαν το επιθετικό δίδυμο.

Από την άλλη πλευρά, ο Δημήτρης Κόφφας παρέταξε τον Θησέα με διάταξη 4-3-3. Τερματοφύλακας ήταν ο Κεφαλάς, δεξιός οπισθοφύλακας ο Λίτσος, αριστερός ο Κουκουτής και στόπερ οι Ρακής, Ιακωβίδης. Ο Αλεξίου είχε το ρόλο του «κόφτη» στη μεσαία γραμμή, ενώ ως εσωτερικοί μέσοι έπαιξαν οι Τσιανάκας και Χατζησταμάτης. Οι δύο εξτρέμ αγωνίστηκαν με… ανάποδο πόδι και γι’ αυτό ο Αλμασίδης επιχειρούσε από τα δεξιά και ο Καραμανλής από τα αριστερά, ενώ Αλαμάνης ήταν ο σέντερ φορ της ομάδας.

Ο Θησέας κατάφερε να αιφνιδιάσει τον αντίπαλό του και μάλιστα με τρόπο με τον οποίο συνήθως σκοράρει ο Μαγνησιακός, δηλαδή από στατική φάση. Ήταν στο 8ο λεπτό όταν ο Τσιανάκας εκτέλεσε κόρνερ και με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι ο προωθημένος Ρακής έκανε το 0-1.

Στο 18’ οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα μετά από σέντρα του Δημητριάδη και εύστοχη κεφαλιά του Βουρδάκη (1-1), ενώ τρία λεπτά αργότερα πήραν το προβάδισμα στο σκορ, όταν ο Σιώμος έκανε τη σέντρα και ο Λούρος με πλασέ σημείωσε το 2-1.

Όμως το παιχνίδι είχε πολύ δρόμο ακόμη… Η ομάδα της Αγριάς έδειξε ότι δεν ήταν διατεθειμένη να παραδοθεί, ισοφαρίζοντας στο 39ο λεπτό. Η φάση ξεκίνησε από κόρνερ του Μαγνησιακού που πέρασε ανεκμετάλλευτο. Οι «πράσινοι» βρήκαν στην κόντρα και αποδέκτης έγινε ο Αλμασίδης, ο οποίος απέφυγε έναν αμυνόμενο και τον τερματοφύλακα, μπαίνοντας με τη μπάλα στα δίχτυα (2-2).

Στην επανάληψη έγινε μεγάλη μάχη ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους να αλλάζουν το σύστημά τους σε 4-3-3. Ο Μαγνησιακός δεν σκόραρε στις φάσεις που δημιούργησε, σε αντίθεση με τον Θησέα. Οι φιλοξενούμενοι «προειδοποίησαν» στο χαμένο τετ-α-τετ του Καραμανλή (απέκρουσε ο Γρηγοριάδης), αλλά στο 63’ και μετά από νέο κόρνερ του Τσιανάκα ο Λίτσος πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και έγραψε το 2-3.

Όπως ήταν λογικό όλος ο Μαγνησιακός βγήκε μπροστά για να βρει γκολ ισοφάρισης, αφήνοντας πολλούς κενούς χώρους στα μετόπισθεν. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Σιμιτσής στο 90’, αφού διαμόρφωσε το 2-4, ολοκληρώνοντας ιδανικά αντεπίθεση της ομάδας του.

ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Γρηγοριάδης, Δημητριάδης (85’ Ζαρκαδής), Λούρος (60’ Παπαδόπουλος), Σιάτρας (77’ Νούσιας), Βέρτζος, Αγιασιώτης (46’ Ζάχος), Βουρδάκης, Γαλανόπουλος, Σιώμος (60’ Βλάχος), Οικονόμου, Ψιάνος.

ΘΗΣΕΑΣ: Κεφαλάς, Λίτσος, Κουκουτής, Ρακής, Ιακωβίδης, Αλεξίου, Καραμανλής (88’ Καραλόπουλος), Χατζησταμάτης, Αλαμάνης (85’ Σιώμος), Τσιανάκας (80’ Κόφφας), Αλμασίδης (80’ Σιμιτσής).