Τριπλή βολιώτικη επιτυχία- Ο.Υ.Κ.Β., Νίκη και ΟΕΑ/ΝΑΒ προκρίθηκαν στη δεύτερη φάση της Β’ Εθνικής Ανδρών

thumbnail_Σ16 Φ2 ΤΡΙΣΤ
Ο Καρύδας του ΟΕΑ/ΝΑΒ προσπαθεί να πασάρει υπό την πίεση των παικτών της Νίκης

Απόλυτη επιτυχία είχαμε για τις βολιώτικες ομάδες πόλο στον 5ο όμιλο της Β’ Εθνικής Ανδρών. Στους αγώνες του β’ γύρου που φιλοξενήθηκαν στο κολυμβητήριο «Ιάσων Ζηργάνος», Ο.Υ.Κ.Β., Νίκη και ΟΕΑ/ΝΑΒ πήραν τα τρία εισιτήρια που οδηγούν στην δεύτερη φάση του πρωταθλήματος, επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητά τους από τους Νηρέα Λαμίας και Ν.Ε. Λαμίας, που συμπλήρωσαν το γκρουπ.

Όλες οι ομάδες υδατοσφαίρισης του Βόλου θα δώσουν το «παρών» στη δεύτερη φάση της Β’ Εθνικής Ανδρών, που θα διεξαχθεί το τριήμερο 24-26 Ιουνίου. Και αυτό γιατί κατετάγησαν στις τρεις πρώτες θέσεις του 5ου ομίλου, με τους αγώνες του β’ γύρου να πραγματοποιούνται από την περασμένη Παρασκευή έως χθες στην ανοιχτή πισίνα του ΕΑΚ.

Ο.Υ.Κ.Β. και Νίκη δεν είχαν πρόβλημα στο να «σφραγίσουν» την πρόκριση, αφού είχαν αποκτήσει σαφές προβάδισμα από τον α’ γύρο. Αμφότεροι μπήκαν στον β’ γύρο με 10 βαθμούς και ο μεν Ο.Υ.Κ.Β. κατέκτησε την 1η θέση με 22 πόντους, ενώ η Νίκη ήλθε 2η με 19 βαθμούς. Η 3η προνομιούχος θέση παρέμεινε στα χέρια του ΟΕΑ/ΝΑΒ που ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του έχοντας έξι πόντους και τις ολοκλήρωσε με 12. Από κει και πέρα, τόσο ο Νηρέας Λαμίας που ήλθε 4ος με έξι βαθμούς (οι τρεις ήταν από τον α’ γύρο), όσο και η Ν.Ε. Λαμίας που έμεινε στο μηδέν, θα διεκδικήσουν την παραμονή τους στην κατηγορία μέσω της διαδικασίας των πλέι άουτ.

Ο Χρ. Μαρινάγης μαρκάρει ασφυκτικά αντίπαλο στον αγώνα Ο.Υ.Κ.Β.-Ν.Ε. Λαμίας

Οι συνθέσεις των ομάδων του Βόλου ήταν οι κάτωθι:

Ο.Υ.Κ. ΒΟΛΟΥ (προπονητής Ζαφείρης Μαρινάγης, βοηθός Γιώργος Ντόνας): Θεοδόσης Βόντζος, Στέργιος Παπαβασιλείου, Δημήτρης Τσιανάκας, Αργύρης Μαρασλής, Αλέξανδρος Κολημήτρας, Χρήστος Μαρινάγης, Ευθύμης Δημητρίου, Κώστας Καραΐσκος, Γιώργος Στεργίου, Χάρης Βαφειάδης, Νίνο Νάσιος, Άγγελος Μαρτζούχος, Γιάννης Δίπλας.

ΝΙΚΗ (προπονητής Δημήτρης Μπλάνας, βοηθός Δημήτρης Κόφφας): Αλέξανδρος Μητρούσης, Χρυσόστομος Δανιήλ, Νίκος Αθανασιάδης, Θανάσης Κόφφας, Πάρης Χατζηγούλας, Γιάννης Μπλάνας, Κώστας Σκοτεινιώτης, Ανδρέας Ευαγγελινός, Λάμπρος Μακρής, Λευτέρης Παρασκευάς, Παναγιώτης Κουρτίδης, Γιώργος Καρκαλιάνης, Βάιος Καρτσάνας, Γιάννης Μόσιος, Πέτρος Παπαδόπουλος, Μάριος Βάτσος, Μανώλης Γκατζούνας, Νίκος Σπυρόπουλος, Δημήτρης Γκανάτσιος, Νίκος Καραγκούνης, Δημήτρης Γλούμης.

ΟΕΑ/ΝΑΒ (προπονητής Νίκος Κωνσταντέλιας, βοηθός Γιάννης Δημαρέλος): Νίκος Ζησόπουλος, Γιάννης Πανόπουλος, Κωνσταντίνος Ιωαννίδης, Άγγελος Έντμοντς, Στέφανος Μητρόπουλος, Γιάννης Μάκος, Λάμπρος Καρύδας, Γιώργος Καλουζάκης, Στέφανος Κουρής, Γιάννης Κατσώνης, Σταμούλης Σαραγγανίδας, Φοίβος Κουρνούτος, Σπύρος Μαλαμούσης, Κωνσταντίνος Πετρόπουλος, Γιάννης Κούτνας, Γιάννης Βαρβέρης, Θεόδωρος Μπουντούκος.

Ας δούμε όμως πιο αναλυτικά τα παιχνίδια που διεξήχθησαν το περασμένο τριήμερο:

6η αγωνιστική

Ο.Υ.Κ.Β.-Νηρέας 21-8

Καταιγιστικός ήταν ο Ο.Υ.Κ.Β. στο παιχνίδι με τον Νηρέα Λαμίας τον οποίο «βούλιαξε» με 21-8. Παρά την απουσία του Γιώργου Μαρινάγη (ήταν εκτός Βόλου και δεν έπαιξε σε κανένα ματς του τριημέρου) και το μουδιασμένο του ξεκίνημα (στα μέσα της πρώτης περιόδου έχανε με 1-3), το συγκρότημα του Ζαφείρη Μαρινάγη δεν αντιμετώπισε πρόβλημα στο να πάρει το «τρίποντο» της νίκης με το οποίο εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκριση.

Οι Στεργίου και Κολημήτρας ισοφάρισαν σε 3-3 και 4-4 αντίστοιχα για να ακολουθήσουν τρία γκολ στην κόντρα από τους Χρ. Μαρινάγη, Δημητρίου, Βαφειάδη σε λιγότερο από ένα λεπτό (από το 5’23’’ ως το 4’27’’ του β’ οκταλέπτου) με τα οποία το σκορ έγινε 7-4. Ακολούθησαν πέντε ακόμη αναπάντητα τέρματα των Βολιωτών που βρέθηκαν να προηγούνται στο ημίχρονο με 12-4. Το επί μέρους σκορ στη β’ περίοδο ήταν 10-1! Στα δύο τελευταία οκτάλεπτα ο Ο.Υ.Κ.Β. συνέχισε σε υψηλούς ρυθμούς και έτσι έφτασε στην τελική διαφορά των 13 γκολ (21-8).

Οκτάλεπτα: 2-3, 10-1, 5-2, 4-2.

Γκολ Ο.Υ.Κ.Β.: Δημητρίου 4, Στεργίου 4, Βαφειάδης 3, Τσιανάκας 2, Κολημήτρας 2, Χρ. Μαρινάγης 2, Καραΐσκος 2, Παπαβασιλείου 1, Μαρασλής 1.

Γκολ Νηρέα: Παπαδημητρίου 3, Παπαγρηγορίου 3, Κάλλος 1, Αλ. Τασιόπουλος 1.

ΟΕΑ/ΝΑΒ-Ν.Ε. Λαμίας 8-6

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση του ΟΕΑ/ΝΑΒ έγινε με τη νίκη του επί της Ν.Ε. Λαμίας με 8-6. Έγινε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι με πολλά εκατέρωθεν λάθη, το οποίο όμως ήλεγχε η βολιώτικη ομάδα.

Το καλύτερο οκτάλεπτο για τους πολίστες του Νίκου Κωνσταντέλια ήταν το πρώτο, όταν δηλαδή προηγήθηκαν με 4-1. Η Ν.Ε. Λαμίας μείωσε σε 5-3 στη δεύτερη περίοδο, αλλά στο ξεκίνημα της τρίτης το σκορ έγινε 7-3. Μέχρι τα μέσα της τελευταίας περιόδου το +4 διατηρήθηκε για τον ΟΕΑ/ΝΑΒ (8-4), ενώ στο φινάλε η ομάδα της Φθιώτιδας κατάφερε να μειώσει σε 8-6.

Οκτάλεπτα: 4-1, 1-2, 2-1, 1-2.

Γκολ ΟΕΑ/ΝΑΒ: Μητρόπουλος 2, Καρύδας 2, Κούτνας 1, Έντμοντς 1, Κουρής 1, Μάκος 1.

Γκολ Ν.Ε. Λαμίας: Μαυριδάκης 3, Κουτσουμπός 1, Καμενίτσας 1, Ηλιάκης 1.

7η αγωνιστική

Ν.Ε. Λαμίας-Ο.Υ.Κ.Β. 3-24

Δεν αντέχει σε κριτική ο αγώνας του Ο.Υ.Κ.Β. με τη Ν.Ε. Λαμίας. Η ποιοτική διαφορά των δύο ομάδων ήταν τεράστια και αποτυπώθηκε από το τελικό αποτέλεσμα που ήταν 24-3 υπέρ των Βολιωτών.

Ο Ο.Υ.Κ.Β. προσέφερε πλούσιο θέαμα, βγάζοντας πολλές κόντρες και πετυχαίνοντας γκολ με όλους τους τρόπους. Το μεγαλύτερο βάρος στο σκοράρισμα το σήκωσε ο Στεργίου με εννέα τέρματα, ενώ ακολούθησε ο Παπαβασιλείου με έξι γκολ.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης έδωσε την ευκαιρία στον τεχνικό Ζαφείρη Μαρινάγη να αποσύρει τον βασικό τερματοφύλακα Θεοδόση Βόντζο 10 λεπτά πριν τη λήξη και να χρησιμοποιήσει στη θέση του τον 15χρονο Νίνο Νάσιο, που μάλιστα κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του.

Οκτάλεπτα: 1-5, 2-4, 0-9, 0-6.

Γκολ Ν.Ε. Λαμίας: Μαυριδάκης 1, Κουτσουμπός 1, Καλοπήτας 1.

Γκολ Ο.Υ.Κ.Β.: Στεργίου 9, Παπαβασιλείου 6, Κολημήτρας 3, Δημητρίου 2, Τσιανάκας 2, Χρ. Μαρινάγης 1, Καραΐσκος 1.

Νίκη-ΟΕΑ/ΝΑΒ 11-7

Η Νίκη «σφράγισε» το εισιτήριο της πρόκρισης κερδίζοντας στο τοπικό ντέρμπι τον ΟΕΑ/ΝΑΒ με 11-7. Έγινε ένα σκληρό παιχνίδι με πολλές εκατέρωθεν ποινές και με τους ηττημένους να χάνουν τον Κουρνούτο στο τέλος του δευτέρου οκταλέπτου, καθώς αποβλήθηκε με αντικατάσταση.

Οι παίκτες του Δημήτρη Μπλάνα κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό και να πάρουν προβάδισμα πέντε τερμάτων στο ημίχρονο (7-2). Από την πλευρά του, το συγκρότημα του Νίκου Κωνσταντέλια προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά χωρίς να καταφέρει να ρίξει τη διαφορά κάτω από τα τρία γκολ.

Οκτάλεπτα: 3-1, 4-1, 2-2, 2-3.

Γκολ Νίκης: Δανιήλ 4, Αθανασιάδης 2, Καρκαλιάνης 2, Κόφφας 1, Χατζηγούλας 1, Παρασκευάς 1.

Γκολ ΟΕΑ/ΝΑΒ: Σαραγγανίδας 2, Μητρόπουλος 1, Καρύδας 1, Κουρής 1, Πετρόπουλος 1, Κούτνας 1.

8η αγωνιστική

Ο.Υ.Κ.Β.-Νίκη 12-10

Σε ένα κατάμεστο κολυμβητήριο από εκατοντάδες φίλους της υδατοσφαίρισης, ο Ο.Υ.Κ.Β. επιβλήθηκε 12-10 της Νίκης, στον αγώνα που έκρινε την πρωτιά στον όμιλο.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά δυνατό, με πολλές ποινές, ενώ υπήρξαν και στιγμές έντασης. Μάλιστα κατά τη διάρκειά του, οι διαιτητές κ.κ. Μπουδραμής και Αχλαδιώτης απέβαλαν από τον πάγκο της Νίκης τους παράγοντες Κώστα Τσαρνά και Γιώργο Νικολάου. Ακολούθησε η αποβολή του προπονητή του Ο.Υ.Κ.Β. Ζαφείρη Μαρινάγη για διαμαρτυρία.

Πάντως, οι δύο ομάδες προσέφεραν μία αναμέτρηση που είχε όλα τα στοιχεία ενός ντέρμπι. Για τρία οκτάλεπτα ήταν ισόπαλες στο σκορ (4-4, 6-6, 8-8) και μόνο στην τελευταία περίοδο ο Ο.Υ.Κ.Β. αποδείχθηκε πιο εύστοχος. Με επί μέρους σκορ 4-2 έφτασε στη νίκη με 12-10.

Οκτάλεπτα: 4-4, 2-2, 2-2, 4-2.

Γκολ Ο.Υ.Κ.Β.: Χρ. Μαρινάγης 3, Στεργίου 3, Κολημήτρας 2, Βαφειάδης 2, Δημητρίου 1, Παπαβασιλείου 1.

Γκολ Νίκης: Χατζηγούλας 3, Δανιήλ 2, Καρκαλιάνης 2, Κόφφας 1, Παρασκευάς 1, Κουρτίδης 1.

* Στο άλλο παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής ο Νηρέας Λαμίας κέρδισε τη Ν.Ε. Λαμίας με 12-6.

9η αγωνιστική

Νίκη-Νηρέας 18-1

Η Νίκη επέστρεψε στις επιτυχίες σαρώνοντας τον Νηρέα Λαμίας με 18-1. Το ματς είχε κριθεί από τη δεύτερη περίοδο, καθώς η βολιώτικη ομάδα ήταν μπροστά με 8-1. Το ωραιότερο γκολ μέχρι εκείνο το σημείο ήταν το έβδομο που προήλθε από το γυριστό σουτ του Ευαγγελινού από θέση φουνταριστού.

Το συγκρότημα του Δημήτρη Μπλάνα δεν άφησε το πόδι από το… γκάζι και στο δεύτερο μισό της συνάντησης πέτυχε 10 ακόμη αναπάντητα τέρματα. Στα αξιοσημείωτα περνά η αποθέωση που γνώρισε από το κοινό ο βετεράνος Κώστας Σκοτεινιώτης, όταν έφυγε στην κόντρα και πέτυχε το 15ο γκολ της Νίκης.

Οκτάλεπτα: 4-1, 4-0, 5-0, 5-0.

Γκολ Νίκης: Δανιήλ 5, Χατζηγούλας 3, Κουρτίδης 3, Κόφφας 2, Ευαγγελινός 2, Σκοτεινιώτης 1, Παρασκευάς 1, Καρκαλιάνης 1.

Γκολ Νηρέα: Παπαδημητρίου 1.

ΟΕΑ/ΝΑΒ-Ο.Υ.Κ.Β. 3-15

Ο Ο.Υ.Κ.Β. έκανε το «4 στα 4» στον β’ γύρο του πρωταθλήματος επικρατώντας άνετα του ΟΕΑ/ΝΑΒ με 15-3. Μέχρι τα μισά του πρώτου οκταλέπτου το σκορ ήταν ισόπαλο 2-2, αλλά από κει και πέρα ο Ο.Υ.Κ.Β. επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του. Με δύο γκολ του Στεργίου και ένα των Βαφειάδη, Κολημήτρα, Χρ. Μαρινάγη κατάφερε να ξεφύγει με 7-2 στο ημίχρονο. Το υπόλοιπο του αγώνα αποτέλεσε τυπική διαδικασία με τη διαφορά να φτάνει στα 12 γκολ με αυτό που πέτυχε ο Καραΐσκος, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Τους νικητές κοουτσάρισε ο Γιώργος Ντόνας (ο Ζαφείρης Μαρινάγης είδε το ματς από την κερκίδα λόγω τιμωρίας) που στην τέταρτη περίοδο χρησιμοποίησε τον νεαρό τερματοφύλακα Γιάννη Δίπλα. Ο τελευταίος κατάφερε να μη δεχθεί γκολ.

Οκτάλεπτα: 2-3, 0-4, 1-2, 0-6.

Γκολ ΟΕΑ/ΝΑΒ: Πανόπουλος 1, Καρύδας 1, Πετρόπουλος 1.

Γκολ Ο.Υ.Κ.Β.: Κολημήτρας 4, Στεργίου 4, Χρ. Μαρινάγης 2, Μαρτζούχος 2, Βαφειάδης 1, Τσιανάκας 1, Καραΐσκος 1.

10η αγωνιστική

Νηρέας Λ.-ΟΕΑ/ΝΑΒ 0-9

Ακόμη και αν έχανε με έξι γκολ από τον Νηρέα Λαμίας, ο ΟΕΑ/ΝΑΒ θα περνούσε στην επόμενη φάση λόγω της νίκης του στον πρώτο γύρο επί του συγκεκριμένου αντιπάλου με 15-9. Ωστόσο, η ομάδα του Βόλου ήθελε να δείξει ξανά την ανωτερότητά της και τα κατάφερε κερδίζοντας εύκολα με 9-0.

Οκτάλεπτα: 0-1, 0-3, 0-4, 0-1.

Γκολ ΟΕΑ/ΝΑΒ: Ιωαννίδης 2, Μητρόπουλος 2, Κουρής 2, Πανόπουλος 2, Έντμοντς 1.

Ν.Ε. Λαμίας-Νίκη 7-14

Μπορεί να είχε στην 15άδα της εννέα «πιτσιρικάδες» (Καρτσάνας, Μόσιος, Γλούμης, Καραγκούνης, Γκανάτσιος, Παπαδόπουλος, Βάτσος, Γκατζούνας, Σπυρόπουλος), εντούτοις η Νίκη δεν δυσκολεύτηκε να καταβάλει την αντίσταση της Ν.Ε. Λαμίας με 14-7.

Οκτάλεπτα: 1-5, 3-5, 2-2, 1-2.

Γκολ Ν.Ε. Λαμίας: Κουτσουμπός 2, Τσαντούρης 2, Καλογρανάς 1, Καμενίτσας 1, Καλοπήτας 1.

Γκολ Νίκης: Γλούμης 4, Γκανάτσιος 2, Ευαγγελινός 2, Κόφφας 2, Παρασκευάς 2, Καραγκούνης 1, Μακρής 1.