Το τρίτο… ημίχρονο του τελικού Κυπέλλου της ΕΠΣΘ Αγία Άννα-Πύρασος

Ο τελικός του Κυπέλλου ΕΠΣΘ για την περίοδο 2021-22 πέρασε στην ιστορία. Ο Πύρασος νίκησε 2-1 την Αγία Άννα στο στάδιο Αλμυρού «Αθανάσιος Ραγάζος» και κατέκτησε το τρόπαιο για πέμπτη φορά στην ιστορία του, ενώ για φέτος πανηγύρισε το νταμπλ. Για την εξέλιξη του τελικού, που κρίθηκε με γκολ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, μιλούν στη «ΘτΔ» οι προπονητές των δύο ομάδων Γιάννης Σιαμέτης και Κώστας Τσιουρέλης.

Μετά τον τίτλο της Α’ ΕΠΣΘ ο Πύρασος πήρε και το Κύπελλο της ΕΠΣΘ επικρατώντας στον τελικό 2-1 της Αγία Άννας. Το ματς ήταν συναρπαστικό με τους Αγχιαλίτες να ανοίγουν το σκορ στο 53’ με τον Ροτζέριο και τον Παπαδημητρίου να ισοφαρίζει στο 61’. Όλα έδειχναν ότι θα οδηγούμασταν σε παράταση, αλλά ο Μάριος Φουρκιώτης, που είχε μπει ως αλλαγή στο 89’, σκόραρε στο 92’ και έστειλε στα… ουράνια συμπαίκτες, προπονητικό τιμ, διοίκηση και φιλάθλους του Πυράσου.

Σιαμέτης: Πετυχημένη σεζόν, ας την κάνουμε τέλεια
Στην πρώτη του σεζόν στο «τιμόνι» του Πυράσου ο Γιάννης Σιαμέτης έχει αποδειχθεί άριστος… καπετάνιος μια και οδήγησε την ομάδα της Νέας Αγχιάλου στην κατάκτηση του νταμπλ. Σύμφωνα με τον ίδιο έγινε ένας καλός τελικός που κρίθηκε στις λεπτομέρειες:

«Ήταν ένα παιχνίδι ιδιαίτερο, όπως κάθε τελικός. Είχε ένταση, ρυθμό και πάθος. Γενικά ήταν ένας καλός τελικός με ενδιαφέρον από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Αγωνιστικά, θεωρώ ότι και οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν λόγω του χλοοτάπητα του σταδίου Αλμυρού, αφού έχουν συνηθίζει να προπονούνται και να παίζουν σε γήπεδα με συνθετικό τάπητα. Οι ποδοσφαιριστές κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια και είδαμε στο α’ μέρος να χάνονται εκατέρωθεν ευκαιρίες. Δύο-τρεις φορές απειλήσαμε εμείς, ενώ σε μία-δύο περιπτώσεις είχε και η Αγία Άννα τις δικές της φάσεις.

Στην επανάληψη ο αντίπαλος βρέθηκε πρώτος κοντά στο γκολ, αλλά λίγο αργότερα ευτυχήσαμε εμείς να προηγηθούμε. Δεν κρατήσαμε για πολύ το προβάδισμα διότι έγινε μία φάση στην οποία διαμαρτυρηθήκαμε για φάουλ, επικράτησε μια μικρή ένταση και αυτό μας έκανε να χάσουμε τη συγκέντρωσή μας και να δεχθούμε την ισοφάριση. Στα τελευταία λεπτά το ματς… άνοιξε. Και οι δύο ομάδες ήταν κουρασμένες. Μετά το 85’ φανήκαμε κάπως πιο δραστήριοι και απειλούσαμε με στατικές φάσεις, φάουλ και κόρνερ. Τελικά ήρθε το 2-1 στις καθυστερήσεις και φυσικά αυτό ήταν ότι το καλύτερο για μας.

Κατά κάποιο τρόπο αποδόθηκε μία ποδοσφαιρική δικαιοσύνη διότι στο δεύτερο παιχνίδι πρωταθλήματος με την Αγία Άννα δεν είμασταν χειρότεροι, αλλά χάσαμε από ένα λάθος στο τέλος. Το γεγονός ότι είχαμε ηττηθεί και στα δύο ματς από την αντίπαλό μας με έκανε αισιόδοξο για τον τελικό διότι πίστευα ότι δεν γίνεται να χάσουμε τρεις φορές από την ίδια ομάδα, παρότι διαθέτει αξιόλογους ποδοσφαιριστές. Η Αγία Άννα δεν είναι για το τοπικό πρωτάθλημα και σίγουρα αξίζουν και σε αυτή συγχαρητήρια».

Ερωτηθείς για το αν ήταν θέμα… έμπνευσης η αλλαγή του Φουρκιώτη, μας είπε: «Για να είμαι ειλικρινής έβαλα στον αγώνα τον Φουρκιώτη στο 89’ ενόψει της  παράτασης που θα ακολουθούσε διότι είναι ένα παιδί που έχει το γκολ. Εξάλλου, με δικό του τέρμα πήραμε και την πρόκριση για τον τελικό. Τελικά, δεν χρειάστηκε η παράταση και έμελλε ο Φουρκιώτης να μας δώσει τη νίκη με το γκολ που πέτυχε στις καθυστερήσεις. Ίσως να έχει το… κοκαλάκι της νυχτερίδας».

Πάντως, οι υποχρεώσεις για τον Πύρασο δεν έχουν τελειώσει, αφού ακολουθούν τα μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική: «Η χρονιά για μας είναι άκρως πετυχημένη. Πανηγυρίσαμε δύο τίτλους, κάναμε το νταμπλ και γι’ αυτό συγχαίρω όλους τους ποδοσφαιριστές μου. Όμως η αγωνιστική περίοδος δεν έχει τελειώσει για μας. Απομένουν τα μπαράζ ανόδου και ήδη αρχίζει η προετοιμασία μας για τον πρώτο αγώνα με τον Πυρσό Γρεβενών. Η κατάκτηση του Κυπέλλου σίγουρα ανεβάζει την ψυχολογία μας.  Έχουμε μια πετυχημένη σεζόν, ας την κάνουμε να είναι τέλεια, κάτι που θα συμβεί αν στο τέλος ανέλθουμε στη Γ’ Εθνική».

Τσιουρέλης: Πληρώσαμε πολύ ακριβά μία αδράνεια
Από την πλευρά του, ο τεχνικός της Αγίας Άννας Κώστας Τσιουρέλης στάθηκε στο χρονικό σημείο που μπήκε το δεύτερο γκολ του Πυράσου, αφού η ομάδα του δεν είχε τα χρονικά περιθώρια για να ανταποδώσει: «Έγινε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι, που όπως εξελίχθηκε μας αφήνει μία πικρή γεύση διότι συνολικά είχαμε περισσότερες ευκαιρίες από τον αντίπαλο. Ωστόσο, πληρώσαμε μία αδράνεια στις καθυστερήσεις του τελικού και δεν υπήρχαν τα χρονικά περιθώρια για βάλουμε έστω ένα γκολ, να ισοφαρίσουμε και να στείλουμε το ματς στην παράταση.

Σε τέτοιου είδους αγώνες, ένα λάθος ή μία ενέργεια μπορεί να κρίνουν την έκβασή τους, ενώ ρόλο παίζει και η τύχη. Αυτή μάλλον δεν ήταν με την πλευρά μας το Σάββατο. Οι ποδοσφαιριστές μου τα έδωσαν όλα για την κατάκτηση του Κυπέλλου, αλλά όπως προείπα πληρώσαμε και μάλιστα πολύ ακριβά μία αδράνεια. Συγχαρητήρια στην ομάδα μου για την προσπάθειά της και συγχαρητήρια και Πύρασο για την κατάκτηση του τροπαίου. Του εύχομαι ολόψυχα να έχει καλή πορεία στα μπαράζ. Να εκπροσωπήσει επάξια τη Μαγνησία και να ανέλθει στη Γ’ Εθνική».

Σχετικά με τη συνολική φετινή πορεία της Αγίας Άννας σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, τόνισε τα εξής: «Η φετινή σεζόν είναι ασφαλώς η καλύτερη για την Αγία Άννα στη σύντομη ιστορία της. Για πρώτη φορά φτάσαμε στο σημείο να διεκδικούμε δύο τίτλους μέχρι την τελευταία στιγμή. Το πρωτάθλημα το χάσαμε για έναν πόντο, αλλά ελπίζαμε μέχρι και το φινάλε του. Κάναμε το καθήκον μας κερδίζοντας τα παιχνίδια μας, αλλά το ίδιο έγινε και από τον Πύρασο. Όσο για το Κύπελλο, για πρώτη φορά μετείχαμε σε τελικό και τον χάσαμε με γκολ στις καθυστερήσεις. Συμβαίνουν αυτά στο ποδόσφαιρο και γενικότερα στον αθλητισμό»