Το αήττητο σερί της Νίκης “έσπασε” στη Φιλιππούπολη από τον Απόλλωνα Λάρισας

Από το παιχνίδι με τη Βέροια είχε εκτός έδρας η Νίκη στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ 2. Το αήττητο των «κυανόλευκων» έσπασε από τον Απόλλωνα Λάρισας στη Φιλιππούπολη, από τον κακό τους… δαίμονα. Η Νίκη ηττήθηκε με 1-0 με τον Γιαννίτση να σκοράρει το γκολ της νίκης της ομάδας του Θωμά Γράφα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.
Σε έναν ιδιαίτερα βαρύ αγωνιστικό χώρο οι γηπεδούχοι άγγιξαν το 1-0 στο 8′. Τραγικό λάθος του Αλιατίδη που γύρισε την μπάλα παράλληλα, στην περιοχή του, ο Σταματής βγήκε απέναντι από τον Περιστερίδη, αλλά έστειλε την μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Νίκης.
Οι φιλοξενούμενοι μόνο από στατικές φάσεις πατούσαν την περιοχή του Μάντζαρη. Αλλά ήταν εύκολη λεία για την αμυντική γραμμή του Απόλλωνα. Ο Απόλλων είχε νέα μεγάλη ευκαιρία στο 28′. Ο Σταματής από το σημείο του πέναλτι δεν μπόρεσε να σκοράρει. Η Νίκη είχε την πρώτη της αξιόλογη τελική στο 44′.
Ο Μιράντα, από θέση εκτός περιοχής, “άδειασε”, με όμορφη προσποίηση τον αντίπαλό του και επιχείρησε ένα συρτό σουτ, που πέρασε άουτ.
Ο Απόλλων πέτυχε το «χρυσό» γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Ο Βίγια εκτέλεσε το κόρνερ, με τον Γιαννίτση, στο πρώτο δοκάρι, να κερδίζει στον αέρα αμυντικούς της Νίκης και τον Περιστερίδη και να γράφει με κεφαλιά το 1-0.
Η βροχή που έπεφτε στην Φιλιππούπολη έκανε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών και των δύο ομάδων πολύ δύσκολες στο δεύτερο ημίχρονο. Έτσι το θέαμα δεν ήταν καλό. Οι παίκτες της Νίκης είχαν κάποια σουτ εκτός περιοχής όπως αυτό του Τσουκαλά στο 58′, το οποίο πέρασε άουτ, ενώ στο 78’ ο Κουσκουνάς στο 78′ δεν μπόρεσε να τελειώσει καλά μία αντεπίθεση της ομάδας του.
Το ματς ήταν πολύ κακό στο δεύτερο 45λεπτο εξαιτίας των δύσκολων καιρικών συνθηκών. Την καλύτερη στιγμή για ένα γκολ την είχε ο Απόλλων στις καθυστερήσεις του ματς. Σέντρα του Πετράκη, ο Ζιάκας, μόνος του, από το ύψος της μικρής περιοχής, με κεφαλιά, κατάφερε να αστοχήσει.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ: Μάντζαρης, Καλούσης, Σκούπρα, Τιμπουέ, Βίγια, Γιαννίτσης, Σταματής, Λίταινας, Μπαλογιάννης (82′ Μπαλογιάννης), Χατζής, Καραμόκο (88′ Πετράκης)
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Περιστερίδης, Τσιμπούκας, Αθανασίου, Γρομητσάρης (70′ Παναγιωτίδης), Αλιατίδης (56′ Βασιλείου), Κυριακίδης, Τσουκαλάς, Μέτσε (56′ Πάνος), Μιράντα (70′ Κυρίτσης), Βλαχομήτρος (56′ Γκαρσία), Κουσκούνας.