Τίμησαν τις προσφυγικές ρίζες Νίκη και Απόλλων Σμύρνης (photos)

Τις προσφυγικές τους ρίζες τίμησαν Νίκη και Απόλλων Σμύρνης σε φιλικό που έδωσαν χθες στο Πανθεσσαλικό. Ισόπαλος 0-0 έληξε ο αγώνας με τη βολιώτικη ομάδα να έχει κακό α’ ημίχρονο, αλλά να εμφανίζεται σαφώς βελτιωμένη στην επανάληψη.

Ξεχωριστή σημασία είχε το χθεσινό φιλικό για Νίκη και Απόλλωνα Σμύρνης. Τους δύο ιστορικούς συλλόγους ενώνει η προσφυγική καταβολή, την οποία τίμησαν χθες. Μάλιστα πριν την έναρξη του ματς οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων φωτογραφήθηκαν μαζί κρατώντας την ελληνική και την κυπριακή σημαία και χειροκροτήθηκαν θερμά από τους φιλάθλους, που βρέθηκαν χθες στο Πανθεσσαλικό. Παράλληλα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των ανθρώπων που έχασαν τη ζωή τους στη Μικρασιατική Καταστροφή.

Επίσης ο αντιπρόεδρος της ΠΑΕ Νίκη Βασίλης Βενέτης και ο γενικός αρχηγός Απόστολος Κουφογεώργος τίμησαν τον μεγαλομέτοχο της ΠΑΕ Απόλλων Σμύρνης, Παναγιώτη Μονεμβασιώτη και τον υπεύθυνο σκάουτινγκ Αντώνη Μανίκα αντίστοιχα. Μάλιστα ο πρώτος απηύθυνε σύντομο χαιρετισμό εγκωμιάζοντας τη Νίκη και ευχήθηκε να πανηγυρίσει την άνοδο στη Σούπερ Λιγκ.

Τα πλάνα των προπονητών
Ο Αλέκος Βοσνιάδης, που δεν είχε στη διάθεσή του τους τραυματίες Μιράντα και Ροχάνο επέλεξε το 4-3-3: Την εστία υπερασπίστηκε ο Μπάγιτς έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Κάσσο, Γρομητσάρη, Δεληζήση και Δημητρίου. Ανασταλτικός χαφ ήταν ο Κυριακίδης με εσωτερικούς μέσους τους Παναγιωτίδη και Τσουκαλά. Την επιθετική τριπλέτα συνέθεταν οι Μιλούνοβιτς (δεξιά), Μορέιρα (αριστερά) και Σιαφά (κορυφή).

Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Γιάννης Τάτσης παρέταξε τον Απόλλωνα με την ίδια διάταξη: Τερματοφύλακας ήταν ο Σορκάν και στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Λούι (δεξιά), Οντόνε (αριστερά), Ντομίνγκες και Τσελεπίδης (στόπερ). Στον άξονα της μεσαίας γραμμής έπαιξαν οι Πατάπης, Κοροβέσης και Παπαγεωργίου και στην επίθεση οι Χαλίμι (δεξιά), Κρητικός (αριστερά) και Σίγκνεβιτς (κορυφή).

Κακό α’ μέρος για τη Νίκη
Η Νίκη πραγματοποίησε κακή εμφάνιση στο α’ ημίχρονο και κινδύνεψε μόλις 36 δευτερόλεπτα από το εναρκτήριο λάκτισμα, όταν ο Κρητικός βρέθηκε σε θέση βολής από τα αριστερά, αλλά δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε. Η πρώτη τελική της Νίκης καταγράφηκε στο 4’, όταν ο Μιλούνοβιτς επιχείρησε βολέ, το οποίο πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο επόμενο λεπτό έγινε λάθος στην οπισθοφυλακή των γηπεδούχων, το οποίο έφερε τον Κρητικό απέναντι από τον Μπάγιτς. Ο Σέρβος έκλεισε το οπτικό πεδίο του αντιπάλου, ο οποίος υποχρεώθηκε να τροφοδοτήσει τον Σίγκνεβιτς, αλλά οι αμυνόμενοι πρόλαβαν να τον μαρκάρουν και να αποσοβήσουν τον κίνδυνο.

Ο Λευκορώσος φορ παραλίγο να σκοράρει και στο 19’. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κρητικού η μπάλα βρήκε στο «τείχος» και στρώθηκε στον Χερέρα που σούταρε για να αποκρούσει ο Μπάγιτς. Ο Σίγκνεβιτς, πήγε να επωφεληθεί, όμως τον πρόλαβαν πάλι οι αμυνόμενοι.

Δύο λεπτά μετά ο Μιλούνοβιτς έφυγε στον κενό χώρο και σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά ψηλά άουτ. Ο Σέρβος εξτρέμ κέρδισε κόρνερ στο 23’, το οποίο εκτέλεσε ο Μορέιρα. Ο Σορκάν έχασε την μπάλα και ο Σιαφά σκόραρε, αλλά το γκολ δεν μέτρησε αφού ο κ. Κούστας καταλόγισε επιθετικό φάουλ του Τσουκαλά πάνω στον τερματοφύλακα του Απόλλωνα.

Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη «φλέρταρε» με το γκολ στο 28’. Σε μια ωραία ομαδική ενέργεια, η μπάλα έφτασε στον Κάσσο που σούταρε, για να αποκρούσει ο Σορκάν. Ο Σιαφά προσπάθησε να σκοράρει από κοντά, όμως ο Σλοβένος πορτιέρο πρόλαβε να «καπακώσει» την μπάλα.

Τεράστια ευκαιρία για το συγκρότημα του Γιάννη Τάτση στο 33’. Ο Πατάπης βρήκε με μακρινή μπαλιά τον Κοροβέση, ο οποίος βλέποντας τον Μπάγιτς εκτός εστίας τον «κρέμασε», αλλά η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι.

Βελτιωμένη στο β’ η Νίκη
Σημάδια βελτίωσης παρουσίασε η Νίκη στην επανάληψη, με τον Τσουκαλά να παίζει πλέον πιο κοντά στον Σιαφά. Οι ποδοσφαιριστές της έμπαιναν πιο δυνατά στις «μονομαχίες» και έγιναν πιο αισθητοί στην αντίπαλη περιοχή. Στο 51’ ο Κυριακίδης εκτέλεσε φάουλ στην εξωτερική πλευρά των διχτυών, ενώ στο 53’ ο Σιαφά αντί να δώσει για τον ξεμαρκάριστο Μορέιρα προτίμησε να τελειώσει μόνος του τη φάση, με συνέπεια το σουτ που επιχείρησε να σταματήσει σε σώμα αμυνομένου

Το συγκρότημα του Αλέκου Βοσνιάδη έφτασε μια «ανάσα» από το γκολ στο 56’. Ο Κυριακίδης έβγαλε ωραία σέντρα και ο Μιλούνοβιτς έπιασε κεφαλιά. Οι φίλαθλοι ετοιμάστηκαν να πανηγυρίσουν, αλλά λογάριαζαν χωρίς τον Σορκάν, ο οποίος έπεσε στη δεξιά του γωνία και με υπερένταση απέκρουσε την μπάλα που κατευθυνόταν στην εστία του.

Ωραία ενέργεια των γηπεδούχων και στο 58’. Τελικός αποδέκτης ο Σιαφά, ο οποίος όμως ήταν απελπιστικά άστοχος.

Η πρώτη κίνηση του κ. Βοσνιάδη ήταν να αντικαταστήσει τον Μιλούνοβιτς με τον Τοπαλίδη. Ταυτόχρονα ο Κάσσος προωθήθηκε στο δεξί άκρο της επίθεσης.

Χρειάστηκε να περάσουν 23 λεπτά στο β’ ημίχρονο για να κάνει την πρώτη του τελική ο Απόλλων. Μάλιστα προήλθε από στημένη φάση, με τον Ντομίνγκες να εκτελεί από μακρινή απόσταση και τον Μπάγιτς να μπλοκάρει εύκολα.

Στο 69΄ η Νίκη είχε σαφώς μια μεγαλύτερη ευκαιρία για να σκοράρει. Ο Σιαφά πέρασε για τον Μορέιρα, ο οποίος νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Σορκάν.

Νέα σπουδαία φάση για τους «κυανόλευκους» στο 71’. Ο Δημητρίου σέντραρε, ο Κάσσος με κεφαλιά έστρωσε στον Σιαφά, ο οποίος από τη μικρή περιοχή κοντραρίστηκε με αμυνόμενο και δεν κατάφερε να χριστεί σκόρερ.

Στο 77’ η μπάλα πέρασε από πολλά «κυανόλευκα» πόδια, με τον Κυριακίδη να σεντράρει και τον Τσελεπίδη να παίρνει την… μπουκιά από το στόμα του Κάσσου στη μικρή περιοχή. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση και ο Σίγκνεβιτς βρέθηκε μόνος με τον Μπάγιτς, ο οποίος βγήκε έγκαιρα από την εστία του και έπεσε στα πόδια του υψηλόσωμου στράικερ μπλοκάροντας την μπάλα.

Η Νίκη συνέχισε να υπερέχει και στο 81’ ο Τοπαλίδης πραγματοποίησε σέντρα, ο Γαβριηλίδης έπιασε γυριστή κεφαλιά, που έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε ισόπαλο 0-0.

Τη συνάντηση διηύθυνε ο κ. Κούστας, από τον οποίο οι Βολιώτες ζήτησαν ένα πέναλτι στο 95’ υποστηρίζοντας ότι ο Πατάπης στην προσπάθειά του να αποκρούσει χρησιμοποίησε το χέρι του εντός περιοχής, αλλά ο διαιτητής υπέδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας…

ΝΙΚΗ: Μπάγιτς, Κάσσος, Δημητρίου, Γρομητσάρης, Δεληζήσης, Κυριακίδης, Παναγιωτίδης (79’ Γαβριηλίδης), Τσουκαλάς, Μιλούνοβιτς (66’ Τοπαλίδης), Μορέιρα (86’ Ανδρέου), Σιαφά (79’ Τζιώρας).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ.: Σορκάν, Λούι, Οντόνε (62’ λ.τρ. Μωραΐτης), Ντομίνγκες, Τσελεπίδης, Πατάπης, Κοροβέσης, Παπαγεωργίου (57’ λ.τρ. Τσαμούρης), Χαλίμι (79’ Εσπάνια), Κρητικός (72’ Θεοχάρης), Σίγκνεβιτς (85’ Τάμπας).