Θεοδοσιάδης: Οι παίκτες μου έκαναν κατάθεση ψυχής

Ο Ολυμπιακός Βόλου σημείωσε τη δεύτερη σερί ισοπαλία στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, μένοντας στο 1-1 με την Κοζάνη στο δημοτικό στάδιο της Νεάπολης, στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν εξαιρετική παρουσία στο ματς, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, άξιζαν τη νίκη και αδικούνται από το αποτέλεσμα.

Οι παίκτες του Σάκη Θεοδοσιάδη αγωνίστηκαν με πάθος, έβγαλαν πολλή ενέργεια στο παιχνίδι, έχασαν σημαντικές ευκαιρίες, με τον τερματοφύλακα Τάσο Καραγκιόζη να πραγματοποιεί σωτήριες αποκρούσεις.

Απόλυτα ικανοποιημένος από την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών του δήλωσε ο Σάκης Θεοδοσιάσης. Ο προπονητής του Ολυμπιακού Βόλου δεν παρέλειψε να ευχαριστήσει τον κόσμο για την υποστήριξη και συμπαράστασή του. Αναλυτικά οι δηλώσεις του:

«Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι και για τις δύο ομάδες. Προετοιμαστήκαμε κατάλληλα γι’ αυτό το ματς, μ’ έναν αντίπαλο που εμφανίζεται από πέρυσι πάρα πολύ ισχυρός. Μία πολύ καλή ομάδα, η οποία διαθέτει έναν πολύ καλό προπονητή.

Είμαι πολύ υπερήφανος που συνεργάζομαι μ’ αυτά τα παιδιά. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο έκαναν κατάθεση ψυχής. Παρόλο που το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για εμάς, δεχθήκαμε ένα γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα. Ένα «κρύο» γκολ από μία φάση που δεν ήταν από οργανωμένη προσπάθεια και δουλεύουμε καθημερινά, ώστε να αποφεύγουμε τέτοια λάθη. Ηρεμώντας στο ημίχρονο βγήκαμε με μεγάλη αποφασιστικότητα και τα παιδιά πίστεψαν ότι μπορούν να κάνουν την ανατροπή. Κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια και πιστεύω πως ήταν οι απόλυτοι πρωταγωνιστές σε όλο το δεύτερο ημίχρονο. Δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες, είχαμε τη δυνατότητα να γυρίσουμε το παιχνίδι, όμως αυτό δεν κατέστη δυνατό.

Κρατάμε την αντίδραση του δευτέρου ημιχρόνου και την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών. Πήραμε έναν βαθμό που δεν μας ικανοποιεί, αλλά μας δίνει τη δύναμη να συνεχίσουμε να δουλεύουμε, δείχνοντας εμπιστοσύνη σ’ αυτά τα παιδιά. Το μυαλό μας είναι στα τρία επόμενα παιχνίδια μέχρι τη διακοπή, να ετοιμαστούμε και να συλλέξουμε τους περισσότερους βαθμούς που μπορούμε».

Για το πρόβλημα στην επίτευξη του γκολ που φαίνεται να έχει η ομάδα, τόνισε: «Εμείς δουλεύουμε καθημερινά στο επιθετικό κομμάτι. Το τελευταίο διάστημα δημιουργούμε καταστάσεις, όπως και στο παιχνίδι με τον Εθνικό Ν. Κεραμιδίου. Από εκεί και πέρα το γκολ είναι και μία ικανότητα και μία οξυδέρκεια του κάθε παίκτη, που βρίσκεται στο επιθετικό τρίτο του γηπέδου. Όλοι θέλουν να βάλουν γκολ. Στην καθημερινότητά μας, δουλεύουμε πολύ σ’ αυτό το κομμάτι και σιγά-σιγά η ομάδα βρίσκει αυτοματισμούς, βρίσκει τελικές ενέργειες.

Είμαι σίγουρος πως με εμφανίσεις όπως αυτή του δευτέρου ημιχρόνου, θα βρούμε στη συνέχεια του πρωταθλήματος τους βαθμούς που απωλέσαμε στην αρχή του πρωταθλήματος».

Για το χειροκρότημα του κόσμου στο τέλος του αγώνα παρά το ισόπαλο αποτέλεσμα, ανέφερε: «Είναι ένα σημαντικό στοιχείο, που το ένιωσα κι εγώ κατά τη διάρκεια του αγώνα, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Βοήθησε και έσπρωξε την ομάδα. Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο για τη στήριξή του και να ξέρει πως εμείς καταβάλουμε κάθε προσπάθεια, ώστε κάθε Κυριακή να τον κάνουμε χαρούμενο και υπερήφανο».