Θέλει να “σπάσει το ρόδι” κόντρα στην Κηφισιά ο Βόλος

Μετά από 35 μέρες και το παιχνίδι με τον Αστέρα Τρίπολης, ο Βόλος θα αγωνιστεί και πάλι στο Πανθεσσαλικό το προσεχές Σάββατο 28 Οκτωβρίου, με στόχο την πρώτη νίκη όχι μόνο ως γηπεδούχος, αλλά και στο πρωτάθλημα.

Οι «κυανέρυθροι» θέλουν να σπάσουν ένα αρνητικό σερί που κρατά εδώ και 7.5 μήνες. Παραμένουν χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα από τις 5 Μαρτίου 2023, όταν είχαν επικρατήσει με 1-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στου «Ζωσιμάδες». Στη συνέχεια ο Βόλος μέτρησε ένα σερί 18 αναμετρήσεων χωρίς νίκη. Ξεκίνησε από την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του περσινού πρωταθλήματος όπου ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ με 1-0 και συνεχίστηκε στις δέκα αναμετρήσεις των πλέι οφ, ενώ τη φετινή σεζόν συμπλήρωσε ήδη επτά αναμετρήσεις χωρίς νίκη. Εκκρεμεί η εντός έδρας αναμέτρηση του με τον Πανσερραϊκό, η οποία δεν έγινε λόγω της καταστροφικής πλημμύρας «Elias» στη Μαγνησία.

Στον Βόλο πρέπει να προβληματιστούν από το γεγονός ότι σε κάθε παιχνίδι η ομάδα δέχεται γκολ. Έχουμε τονίσει κατ’ επανάληψη, πως είναι πολύ δύσκολο για μια ομάδα, όπως είναι ο Βόλος, να πρέπει να σημειώσει τρία και τέσσερα τέρματα σε κάθε ματς για να πάρει τη νίκη. Οι «κυανέρυθροι» μέχρι στιγμής έχουν δεχθεί 16 γκολ σε επτά παιχνίδια (2.3 γκολ μ.ο.), ενώ από την άλλη πλευρά έχουν σημειώσει μόλις έξι. Μάλιστα, στις τρεις από τις τέσσερις εξόδους τους στο πρωτάθλημα δεν κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Σκόραραν μόνο στο παιχνίδι με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι.

Στο τελευταίο παιχνίδι με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο ο Βόλος ηττήθηκε, ως γνωστόν, με 2-0, έχοντας καλή παρουσία μόνο στο πρώτο ημίχρονο. Διάστημα στο οποίο θα μπορούσε να είχε πετύχει πρώτος γκολ, ενώ το παιχνίδι θα μπορούσε να είχε διαφορετική εξέλιξη, αν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους οι «κυανέρυθροι» δεν έμειναν πίσω στο σκορ με ένα γκολ… δώρο στον Παναιτωλικό.

Είναι γεγονός, πάντως, πως στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Κώστα Μπράτσου δεν έβγαλαν αντίδραση, δεν κατάφεραν να είναι απειλητικοί για το τέρμα το Παναιτωλικού, για να έρθει η πέμπτη φετινή ήττα στη Σούπερ Λιγκ σε επτά παιχνίδια (η ομάδα έχει να επιδείξει και δύο ισοπαλίες).

Μόνο νίκη με Κηφισιά

Το πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ συνεχίζεται το προσεχές Σαββατοκύριακο με τον Βόλο να υποδέχεται τη νεοφώτιστη Κηφισιά.

Η νίκη είναι μονόδρομος για τους «κυανέρυθρους», με τον Κώστα Μπράτσο, ωστόσο, να μην έχει στη διάθεσή του τον τιμωρημένο Μαξιλιάνο Κόμπα, ο οποίος συμπλήρωσε κάρτες και έχει δηλωθεί να εκτίσει ποινή μιας αγωνιστικής στο Σαββατιάτικο παιχνίδι. Τραυματίας είναι και ο Μάριος Σιαμπάνης, ο οποίος υπέστη ρήξη χιαστού στην προπόνηση και χάνει το υπόλοιπο της χρονιάς.

Πιθανότατα θα βρίσκεται στην αποστολή για πρώτη φορά ο Σουηδός κεντρικός αμυντικός Μίκαελ Ντούρεσταμ, εφόσον η τεχνική ηγεσία κρίνει πως βρίσκεται στο επιθυμητό σημείο, όσον αφορά την αγωνιστική του κατάσταση, ενώ στα στάδιο της αποθεραπείας εξακολουθεί να βρίσκεται ο Χρήστος Σιέλης. Μένει, επίσης, να δούμε αν στην αποστολή θα βρίσκεται και ο Γιώργος Μύγας. Ο 29χρονος δεξιός μπακ έχει επιστρέψει στις προπονήσεις από τον σοβαρό τραυματισμό που υπέστη τον περασμένο Αύγουστο, λίγες μέρες πριν την έναρξη του πρωταθλήματος και δεν θα αργήσει η μέρα που θα είναι και πάλι στη διάθεση της τεχνικής ηγεσίας.