Θα είναι δύσκολος ο αγώνας με τον ΟΦΗ για τον Βόλο

Το πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ επαναρχίζει το τριήμερο 24-26 Νοεμβρίου με τον Βόλο να αγωνίζεται την Παρασκευή 24/11 με τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο για την 12η αγωνιστική.

Στο συγκεκριμένο παιχνίδι θα κάνει ντεμπούτο στον πάγκο του Βόλου ο Άνχελ Λόπεθ, ο οποίος από την περασμένη εβδομάδα ανάλαβε τα ηνία του συλλόγου και προετοιμάζει τους «κυανέρυθρους» για το παιχνίδι κόντρα στον ΟΦΗ.

Θα είναι ένα δύσκολο ματς, απέναντι σε μια καλή ομάδα, η οποία ωστόσο, αγνοεί τη νίκη εδώ και τέσσερις αγωνιστικές. Συγκεκριμένα, η ομάδα της Κρήτης έχει να κερδίσει από τις 2 Οκτωβρίου, όταν επικράτησε της ΑΕΚ με 2-0 εντός έδρας. Ακολούθησε η εκτός έδρας «λευκή» ισοπαλία με την Κηφισιά, η ήττα στο Ηράκλειο από τον Ολυμπιακό με 2-0, η ήττα στις Σέρρες από τον Πανσερραϊκό με 2-1 και η ισοπαλία 1-1 την τελευταία αγωνιστική με τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Ηράκλειο.

Ο Βόλος από την πλευρά του δεν έχει νίκη φέτος εκτός έδρας, χάνοντας από Παναθηναϊκό, ΠΑΟΚ και Παναιτωλικό, ενώ απέσπασε ισοπαλίες από Ατρόμητο και ΠΑΣ Γιάννινα. Αυτή θα είναι η έκτη φετινή έξοδος για τους «κυανέρυθρους», με στόχο το πρώτο νικηφόρο αποτέλεσμα φέτος μακριά από τον Βόλο.

Ο Άνχελ Λόπεθ περιμένει σήμερα την επιστροφή στην ομάδα του Νικολάι Άλχο, ο οποίος το βράδυ της Δευτέρας αγωνίστηκε με την εθνική Φινλανδίας στο παιχνίδι με το Σαν Μαρίνο (έπαιξε ως βασικός).

Επέστρεψαν και ενσωματώθηκαν με την υπόλοιπη ομάδα οι διεθνείς με την Εθνική Ελπίδων Φώτης Κίτσος, Δημήτρης Μεταξάς και Αλέξανδρος Καλογερόπουλος. Ο Κίτσος έπαιξε και στα 90 λεπτά στον αγώνα με την Πορτογαλία (η Ελλάδα νίκησε με 2-1 στην Τρίπολη), ενώ ο Μεταξάς αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, ως αλλαγή.

Αγωνιστικά προβλήματα δεν αντιμετωπίζει ο Άνχελ Λόπεθ για την αναμέτρηση της Παρασκευής με τον ΟΦΗ.