Θ. Θεοδώρου: Δεχθήκαμε το πρώτο γκολ σε κακό σημείο για εμάς

Υπέκυψε στην ανωτερότητα του Εθνικού Νέου Κεραμιδίου με 1-2 ο Μαγνησιακός, αλλά θα μπορούσε να πάρει την ισοπαλία. «Το 0-1 έγινε σε κακό σημείο για εμάς» υποστηρίζει ο προπονητής της βολιώτικης ομάδας Θάνος Θεοδώρου.

Ο Μαγνησιακός έφτασε κοντά στο να πάρει τον πρώτο του βαθμό στη φετινή Γ’ Εθνική, αλλά δεν τα κατάφερε. Βρέθηκε να χάνει 0-2 στο «Π. Μαγουλάς, αλλά μείωσε το σκορ και στις καθυστερήσεις θα μπορούσε να ισοφαρίσει, εφόσον το σουτ του Ελέζι δεν χτυπούσε στο οριζόντιο δοκάρι στο 96ο λεπτό.

Ο Θάνος Θεοδώρου σχολίασε για το συγκεκριμένο ματς:  «Ήταν ένα παιχνίδι που στον τομέα της τακτικής το είχαμε δουλέψει πάρα πολύ μέσα στην εβδομάδα. Καταφέραμε να κρατήσουμε τους αντιπάλους μας στο πρώτο ημίχρονο και μέχρι να γίνει ένας καλός συνδυασμός από την πλευρά τους και αντίστοιχα με την όχι καλή τοποθέτηση της δικής μας αμυντικής τριάδας.

Τότε έγινε το 0-1, που ήρθε σε κακό σημείο για μας, αφού απέμενε λίγος χρόνος για να τελειώσει το ημίχρονο. Έως εκείνο το σημείο το παιχνίδι πήγαινε όπως το θέλαμε και το είχαμε σχεδιάσει.

Σε αυτό το ματς είχα την… πολυτέλεια να έχω στον πάγκο δύο-τρεις παίκτες που θα έρχονταν στο δεύτερο ημίχρονο και θα μας έδιναν μία φρεσκάδα, η οποία αποδείχθηκε ότι την είχαμε μετά το 70ο λεπτό. Όμως, το άσχημο για μας ήταν ότι στην αρχή του β’ μέρους και παρότι είχαμε πει συγκεκριμένα πράγματα στην ανάπαυλα, δεχθήκαμε μία εύκολη μπάλα στην πλάτη της άμυνας και έγινε το 0-2.

Κάναμε τουλάχιστον ένα εικοσάλεπτο να συνέλθουμε, αλλά όταν έγινε αυτό παίξαμε αυτό που μπορούμε. Δημιουργήσαμε ευκαιρίες, πήραμε φάουλ κοντά στην περιοχή και ο αντίπαλος μας ένιωσε. Τελικά ήρθε η μείωση του σκορ σχετικά αργά, αλλά στην τελευταία φάση θα μπορούσαμε και να ισοφαρίσουμε».

«Προσωπικά με ικανοποιεί το γεγονός ότι η ομάδα κάνει πράγματα και οι παίκτες ξέρουν ότι έχουν δυνατότητες, αλλά μας απασχολεί το ότι σε κάποιες στιγμές ολιγωρούμε και αυτή τη φορά δεν ήταν θέμα εμπειρίας. Δεν μπορούμε τώρα να σκεφτούμε κάτι άλλο. Πρέπει να πεισμώσουμε και να δουλέψουμε περισσότερο, ώστε από το επόμενο παιχνίδι να ελαχιστοποιήσουμε τα λάθη μας» πρόσθεσε ο προπονητής της βολιώτικης ομάδας.

Σχετικά με το αν πρέπει ο Μαγνησιακός να γίνει πιο δημιουργικός στο παιχνίδι του ο κ. Θεοδώρου είπε: «Έχουμε κάτι στο μυαλό μας για τη θέση αυτή το οποίο μας απασχολεί. Από εκεί και πέρα, στον αγώνα με τον Εθνικό κάναμε ένα τρικ για να βελτιωθούμε στον τομέα της δημιουργίας, ενώ είχαμε και την απώλεια του Σιόβα που υπηρετεί τη θητεία του και θα μπορούσε να μας δώσει κάποια λύση. Βέβαια, σε ένα πρωτάθλημα με τόσους πολλούς αγώνες πάντα θα υπάρχει κάποια απουσία.

Εκείνο που παρατηρώ επίσης είναι ότι όλα τα ματς κρίνονται στις λεπτομέρειες. Εμείς ως τώρα δεν είχαμε την ευκαιρία να προηγηθούμε για να δούμε πως θα αντιδράσουμε αν είμαστε μπροστά στο σκορ, γιατί πιστεύω ότι αυτό θα μας βοηθούσε και στην ψυχολογία μας. Περιμένω καλύτερη συνέχεια…».