Τα… χρειάστηκε στο τέλος ο Σαρακηνός – Παρόλα αυτά επικράτησε δίκαια της Μακρινίτσας με 2-1

Παρότι δυσκολεύτηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Σαρακηνός κατάφερε να κερδίσει με 2-1 τη Μακρινίτσα στο Βασδέκειο και να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΘ.
Η ομάδα του Γιάννη Φασουράκη μετά από ένα άκαρπο α’ ημίχρονο, είχε ένα εξαιρετικό 20λεπτο (50’-70’), όπου πέτυχε δύο τέρματα, ενώ έχασε και πολλές ευκαιρίες με τους Κόκκα, Αντωνίου και Κ. Δημόπουλο, οι οποίοι βρήκαν απέναντί τους τον πολύ καλό τερματοφύλακα Ιορδανόπουλο.
Στο 52’ οι «κοκκινόμαυροι» διέσπασαν για πρώτη φορά την καλά οργανωμένη άμυνα των γηπεδούχων, με τον Κ. Δημόπουλο να συνεργάζεται με τον Κόκκα και με πλασέ να «κρεμάει» τον αντίπαλο γκολκίπερ (0-1). Στο 60’ ο Καλαμάτας πραγματοποίησε σέντρα-σουτ, στην πορεία της μπάλας πετάχθηκε ο Κόκκας χωρίς όμως να τη βρει. Αυτό αιφνιδίασε τον Ιορδανόπουλο που είδε την μπάλα να καταλήγει στο βάθος της εστίας του (0-2).

Στο 78’ ο Προβιάς με απευθείας εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Γράντα δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Μάλιστα οι παίκτες του Κώστα Ρέππου είχαν δύο καλά σουτ με Παλαμιώτη (82’) και Αντωνόπουλο (85’), τα οποία εξουδετέρωσε ο Γράντας ως εξιλέωση για το λάθος που έκανε στο γκολ που δέχθηκε.
Τέλος, οι ηττημένοι ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα στον Χριστοδούλου μέσα στη μεγάλη περιοχή στο 79’, αλλά ο κ. Χαλβατζάκος έδειξε «παίζετε». Σημειώνεται πως η αποστολή της Μακρινίτσας απαρτιζόταν από 13 μόλις παίκτες.
ΜΑΚΡΙΝΙΤΣΑ: Ιορδανόπουλος, Αλεξίου, Τσιλιόπουλος, Βλάχος, Προβιάς, Ψήφος, Αντωνόπουλος, Τσίγγας (65’ Σαββάκης), Μωυσίδης, Παλαμιώτης, Αναστασόπουλος (55’ Χριστοδούλου).
ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Γράντας, Γιοβάνης, Σιδηρόπουλος (75’ Μαστακούλης), Γιαμαλής, Μοράλες (72’ Κολημήτρας), Μαυρίδης, Κ. Δημόπουλος, Καλαμάτας, Αντωνίου (75’ Γκλαβίνης), Κόκκας, Ρ. Δημόπουλος (70’ Φραγκογιάννης).

Φωτό: Ο Ηλίας Καλαμάτας πέτυχε το δεύτερο γκολ του Σαρακηνού