«Καθάρισαν» οι αλλαγές… Ο Θησέας κέρδισε 3-0 τον Μαγνησιακό με τρία γκολ στο β’ μέρος

Ανώτερη ομάδα ο Θησέας, το επιβεβαίωσε στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού με τον Μαγνησιακό στο «Κιούπι», όπου κατάφερε να πετύχει τρία γκολ (0-3) και να πάρει το εισιτήριο της πρόκρισης στο Κύπελλο της ΕΠΣΘ.
Οι αλλαγές που έκανε στο β’ μέρος ο Λευτέρης Καλογήρου, ρίχνοντας στο παιχνίδι τους Βουρδάκη και Σιώμο, βοήθησαν τα μέγιστα, στο να έρθει το νικηφόρο αποτέλεσμα για την ομάδα της Αγριάς. Κι αυτό, καθώς δύο τέρματα πέτυχε ο Βουρδάκης και ένα ο Σιώμος.
Ο Μαγνησιακός άντεξε ένα ημίχρονο, απέναντι σε μια ομάδα που αγωνίζεται στη Γ’ Εθνική και είναι έτοιμη να ριχθεί στη μάχη του πρωταθλήματος στις 11 Οκτωβρίου.
Οι παίκτες του Βαγγέλη Τάχου στο πρώτο 45λεπτο ήταν ανταγωνιστικοί, προσπάθησαν για το καλύτερο και περιόρισαν σε μεγάλο βαθμό την επιθετική δραστηριότητα του Θησέα. Οι φιλοξενούμενοι με μακρινά σουτ προσπαθούσαν να απειλήσουν το τέρμα του Μιχαλόπουλου, δίχως όμως να χάσουν κάποια κλασική ευκαιρία για γκολ. Γενικά στο πρώτο μέρος έγινε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, με τον Θησέα να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, δίχως όμως να μπορέσει να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα.

Στην επανάληψη η ομάδα του Λευτέρη Καλογήρου «καθάρισε» το παιχνίδι, εκμεταλλευόμενη την ποιότητα των παικτών της, την κούραση των αντιπάλων και τις λύσεις που είχε στον πάγκο. Το σκορ άνοιξε στο 67’ ο Βουρδάκης με πλασέ μετά από συνεργασία με τον Σιώμο, ενώ στο 77’ ο Οικονόμου εκτέλεσε φάουλ, ο Χατζησταμάτης σέντραρε και ο Σιώμος με κεφαλιά έγραψε το 0-2. Το τρίτο τέρμα του Θησέα ήρθε στο 85’ με σκόρερ τον Βουρδάκη, ύστερα από πάσα του Σιώμου.
Οι προπονητές των δύο ομάδων είχαν την ευκαιρία να εξάγουν χρήσιμα συμπεράσματα, με τον Λευτέρη Καλογήρου να βλέπει την ομάδα του να αντιμετωπίζει προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο δεν μπορούσε να δημιουργήσει φάσεις, αλλά και να μένει ικανοποιημένος από την εικόνα της ομάδας του στην επανάληψη. Ο Βαγγέλης Τάχος έμεινε ευχαριστημένος από τη προσπάθεια των ποδοσφαιριστών του, οι οποίοι μέχρι το 67’ κρατούσαν το 0-0, για να δεχθούν στη συνέχεια τρία τέρματα, λόγω της κούρασης, αλλά και της μεγαλύτερης ποιότητας του Θησέα, ως ομάδα.
ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Μιχαλόπουλος, Γ. Κάκιας, Μυλωνάς (83’ Καράι), Τσαπέρος, Γκαμαλέτσος, Χρυσάνθης, Μάρκο, Κρανιάς (62’ Περεντίδης), Παπαστεργίου, Κασιούρας, Ίμπρα.
ΘΗΣΕΑΣ: Κουτσιρίμπας, Σιγαλάκος (46’ Σιώμος), Ρακής, Γκάγκας, Μπόρας (83’ Δουλάς), Χατζησταμάτης (79’ Δημητριάδης), Ζαχαράκης, Τσιανάκας, Βλάχος (83’ Βαν Ντε Γουίχε), Οικονόμου, Λίτσος (53’ Βουρδάκης).

Φωτό: Ο νεαρός Κασιούρας επιδιώκει να αποφύγει τον Μπόρα