Συνδύασε θέαμα και ουσία ο Ρήγας Φεραίος – Κέρδισε 2-5 την Αγία Άννα

Θέαμα και ουσία συνδύασε στο Olimpico Sport Club ο Ρήγας Φεραίος. Οι Βελεστινιώτες πανηγύρισαν την 9η σερί νίκη τους με το επιβλητικό 2-5 επί της γηπεδούχου Αγίας Άννας. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Μάνος Πάσχος  που έκανε χατ τρικ, φτάνοντας τα 17 γκολ στο πρωτάθλημα.
Σε ένα ακόμη παιχνίδι ο Ρήγας έβγαλε ποιότητα στον αγωνιστικό χώρο. Απέναντι σε μία αξιόμαχη ομάδα, όπως η Αγία Άννα, επέβαλε από την αρχή τον ρυθμό του και έφτασε δίκαια στην κατάκτηση του «τρίποντου».

Το ματς ήταν… χορταστικό και ιδιαίτερα στο α’ ημίχρονο, όπου σημειώθηκαν τα έξι από τα επτά τέρματα. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τελική στο ματς με το άστοχο σουτ του Ζαρίφη στο 1ο λεπτό, αλλά πολύ γρήγορα βρέθηκαν πίσω στο σκορ.
Στο 8’ ο Σπαθής σέντραρε από τα αριστερά για τον Σέττο, ο οποίος έκανε το σουτ. Η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο και στρώθηκε στον Πάσχο, που μέσα από την περιοχή εκτέλεσε τον Αϊντίνι (0-1).

Τρία λεπτά αργότερα (11’) ο Ρήγας διπλασίασε τα τέρματά του. Η φάση ξεκίνησε πάλι από τον Σπαθή, που εκτέλεσε φάουλ από την αριστερή πλευρά. Ο Πάσχος πήρε την κεφαλιά, που απέκρουσε ο Αϊντίνι, για να έλθει ο Γκάγκας να πάρει το… ριμπάουντ και να γράψει το 0-2 με ωραίο γυριστό σουτ.
Η αντίδραση για την ομάδα του Νίκου Αθανασιάδη ήλθε στο 16’. Από μπαλιά του Ζαρίφη ο Θ. Ζάγκας βρέθηκε σε θέση τετ α τετ και με εύστοχο σουτ μείωσε σε 1-2.

Από εκεί και πέρα το συγκρότημα του Μίλτου Ζιάκα ανέβασε… στροφές και ουσιαστικά «κλείδωσε» το «διπλό» από το α’ ημίχρονο. Στο 31’ ο Νασιακόπουλος έβγαλε τη σέντρα και ο Πάσχος με καρφωτή κεφαλιά πέτυχε το 1-3. Δύο λεπτά αργότερα ο Νασιακόπουλος έκανε την ατομική προσπάθεια και το πλασέ, αλλά ο Αϊντίνι έδιωξε με το πόδι. Στο 35’ ο Γάρος με κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Πάσχος σούταρε άουτ.

Από την άλλη πλευρά, το σουτ του Σφάκα εξουδετέρωσε ο Παπαγιάννης στο 36’, για να φτάσουμε στο 39’ και στο 1-4: Ο Σέττος σέντραρε από τα αριστερά, στην πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Χατζητρακόσιας  που προσπάθησε με το στήθος να τη γυρίσει στον τερματοφύλακα. Όμως δεν υπολόγισε σωστά και πέτυχε αυτογκόλ.

Το α’ μέρος είχε να προσφέρει στους φιλάθλους ακόμη ένα τέρμα. Από προσπάθεια του Σφάκα, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Σπαθή στο 42’ και ο διαιτητής Χαλβατζάκος καταλόγισε πέναλτι, το οποίο αξιοποίησε ο Κ. Τσιουρέλης (2-4).

Στην επανάληψη οι φάσεις ήταν λιγότερες. Πάντως, ο Ρήγας μπήκε δυνατά για να μην επιτρέψει στην Αγία Άννα να διεκδικήσει κάτι από το ματς. Στο 52’ ο Γάρος έκανε τη σέντρα και ο Πάσχος με μία ακόμη εύστοχη κεφαλιά, έκανε τρία τα προσωπικά του γκολ και διαμόρφωσε το 2-5.

Αυτό έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, αν και οι φιλοξενούμενοι είχαν μερικές ακόμη ευκαιρίες. Στο 62’ ο Πετσιμέρης έδιωξε πάνω στη γραμμή το πλασέ του Σέττου. Ο τελευταίος ήταν αρκετά δραστήριος στο παιχνίδι. Το μόνο που του έλειψε ήταν το γκολ. Στη φάση του 71ου λεπτού του το στέρησε ο Αϊντίνι, καθώς τον «νίκησε» σε τετ α τετ. Τέλος, στο 82’ ο νεαρός Σταμάτης έκανε την ατομική προσπάθεια, αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ.

ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Αϊντίνι, Θ. Ζάγκας, Στεργιόπουλος, Σκοπός, Πετσιμέρης, Σ. Τσιουρέλης (54’ λ.τρ. Σπ. Ζάγκας), Σφάκας (77’ Κριτσίνης), Ζαρίφης (70’ Πανόπουλος), Αντωνίου (82’ Ζαφειρίου), Κ. Τσιουρέλης, Χατζητρακόσιας.

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Παπαγιάννης, Γούτσιος, Γκάγκας, Σπαθής (87’ Μασούρας), Καρλιάμπας, Γ. Αλεξίου (82’ Σουγκάρης), Πάσχος (77’ λ.τρ. Σταμάτης), Τσιαντής, Γάρος, Νασιακόπουλος (79’ Αραμπατζής), Σέττος.