Super League: Παλικ-Αρη-σια ανατροπή κόντρα στον ΟΦΗ

Με δυο εξαιρετικές εκτελέσεις φάουλ στο φινάλε του αγώνα, μία από τον Ματίγια (89’) και μία του Μαρτίνες (95’) ο Αρης έφερε τούμπα το ματς, νικώντας 3-1 τον ΟΦΗ και πιάνοντας τον Ατρόμητο στην 4η θέση. Οι «κίτρινοι» έχασαν σωρεία ευκαιριών, μεταξύ των οποίων κι ένα χαμένο πέναλτι, όμως επέμειναν ως το τέλος, κυνηγώντας το «τρίποντο» και το κατέκτησαν.

Πολλά παράπονα είχαν από τον διαιτητή Σέζο και οι δύο ομάδες και δικαιολογημένα, καθώς ο ρέφερι από το Κιλκίς έχασε τη… μπάλα με τις αποφάσεις του κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Οι Ομιλήτες φώναξαν για αποβολή του Κουέστα σε μαρκάρισμα πάνω στον Σάσι, που έβγαινε μόνος με το τέρμα, ενώ οι «κίτρινοι» ζήτησαν πέναλτι στο 45’ για διπλό μαρκάρισμα σε Γιουνές και Δεληζήση, όμως ο διαιτητής δεν είδε παράβαση.

Προβάδισμα κόντρα στη ροή του αγώνα
Οι Κρητικοί, που ήταν πιο επικίνδυνοι στο ξεκίνημα του αγώνα, προηγήθηκαν με τον Ρικάρντο Βαζ (26’) να βρίσκει δίχτυα από την ασίστ του Κουτσιανικούλη, ενώ η ομάδα του Χάιμε Βέρα είχε άλλες δυο καλές στιγμές στο πρώτο μέρος με Νάστο (23’) και Φερέιρα (45+3΄). Ο Αρης προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσα πριν βγει το ημίχρονο κι έχασε σπουδαία ευκαιρία να το καταφέρει, όταν στο 44’ ο Νάστος σήκωσε το χέρι του στο τείχος κι ο Σέζος έδειξε την άσπρη βούλα. Ωστόσο, είχαμε την τρομερή επέμβαση του Σωτηρίου με ένα χέρι στη γωνία να βγάζει το χτύπημα του Γκαρσία. Αυτό ήταν το 4ο φετινό χαμένο πέναλτι του Αρη.

Μόνο μία ομάδα στο δεύτερο μέρος
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί, έκλεισαν τον ΟΦΗ στα καρέ του και σφυροκοπούσαν ασταμάτητα. Στο 58’ ο Γιώργος Στρέζος αντικατέστησε τον Σωτηρίου που έκανε σπουδαία εμφάνιση, όμως βγήκε αναγκαστική αλλαγή, έχοντας χτυπήσει το κεφάλι του στο δοκάρι στο πρώτο μέρος κι αισθανόταν ζαλάδα.

Ο Παντελίδης έριξε στο ματς τον Λάρσον αντί του Φετφατζίδη και τον Μαρτίνες αντί του Γιουνές, με τις αλλαγές να βγαίνουν στον Έλληνα κόουτς. Η ισοφάριση ήρθε στο 75’. Ο Ρόουζ με πλασέ στην κίνηση, έχοντας πάρει γήπεδο, σημείωσε το δεύτερο φετινό γκολ του κι έδωσε στους Θεσσαλονικείς την ώθηση που ήθελαν για να τα δώσουν όλα για την ανατροπή. Λίγο έλειψε ωστόσο στο 77’ να χύσουν την καρδάρα με το γάλα, καθώς ο ΟΦΗ βγήκε στην κόντρα κι ο Φερέιρα έπειτα από ωραία κούρσα πλάσαρε άουτ βγαίνοντας απέναντι από τον Κουέστα. Τελικά, η πίεση των γηπεδούχων απέφερε καρπούς, με τους «κίτρινους» να παίρνουν δύο γκολ από στημένες φάσεις κι ένα «τρίποντο» που μπορεί να αποδειχθεί «χρυσάφι».

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Τζανακάκης, Ρόουζ, Δεληζήσης, Κόρχουτ (81′ Βαλεριάνος), Σιώπης, Ματίγια, Ματέο Γκαρσία, Φετφατζίδης (61’ Λάρσον), Ντιγκινί, Γιουνές (75’ Μαρτίνες)

ΟΦΗ: Σωτηρίου (58′ λ.τρ. Στρέζος), Μπράουν, Ποτουρίδης, Μιχόγεβιτς, Γιαννούλης, Κυριακίδης (68’ Παπάζογλου), Νάστος, Φερέιρα Σόουζα, Βαζ (81’ Αργυρόπουλος), Κουτσιανικούλης, Σασί.

Πηγή: Έθνος