Στο τέλος απέφυγε την ήττα η Νίκη 1-1 με Μακεδονικό

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι μεταξύ Νίκης και Μακεδονικού, που διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο Νεάπολης για την 5η αγωνιστική των πλέι οφ στον Βόρειο όμιλο της Σούπερ Λιγκ 2. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 75’ με τον Σιμόνι και ισοφάρισε ο Πολίτης με πέναλτι στο 84’.
Το γνώριμο 4-3-3 επέλεξε ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος. Την εστία υπερασπίστηκε ο Γκαραβέλης έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Τοπαλίδη, Στίκα, Ανδρέου και Αναστασίου. Σε ρόλο «εξαριού» ήταν ο Κυριακίδης με «οκτάρια» τους Παναγιωτίδη και Λίταινα, ενώ την επιθετική τριπλέτα απάρτιζαν οι Κάσσος (δεξιά), Κρητικός (αριστερά) και Πέττας (κορυφή).
Στην αντίπερα όχθη παρόμοιο σύστημα προτίμησε και ο Στέλιος Μαλεζάς. Πιο αναλυτικά κάτω τα δοκάρια κάθισε ο Γουναρίδης, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Χασάνογλου (δεξιά), Λυμπεράκης (αριστερά), Γρομητσάρης και Σαραγιώτης (σέντερ μπακ). Αμυντικός χαφ ήταν ο Μελετίδης με εσωτερικούς μέσους τους Τσιλιγγίρη και Χάσεκ, ενώ στην επίθεση αγωνίστηκαν οι Κουλούρης, Μπουλάτοβιτς (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα) και Χερίδης (σέντερ φορ).
Για τον Μακεδονικό ήταν η παρθενική τελική το ματς, όταν στο 6’ ο Μπουλάτοβιτς έφερε την μπάλα στο αριστερό και πλάσαρε στην αγκαλιά του Γκαραβέλη. Η Νίκη προσπάθησε να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο, δηλαδή με τον Κρητικό να συγκλίνει και να σουτάρει δίχως να βρει στόχο (10’).
Μετά το πρώτο πεντάλεπτο οι «κυανόλευκοι» ανέλαβαν τα «ηνία» προσπαθώντας για το γκολ. Στο 14’ ο Τοπαλίδης σέντραρε και ο Πέττας για λίγο δεν έπιασε το «γυριστό» από το ύψος του πέναλτι. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τσιλιγγίρης σούταρε για να μπλοκάρει ο Γκαραβέλης.
Ωραία ανάπτυξη από τη Νίκη στο 23’ με τελικό αποδέκτη τον Πέττα, ο οποίος σούταρε με δύναμη αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία. Στο επόμενο λεπτό ο Κρητικός έβγαλε «γλυκιά» σέντρα και ο Σαραγιώτης για λίγο βρήκε την μπάλα με το κεφάλι. Ωστόσο αυτό στάθηκε αρκετό για να μην πάει η μπάλα στον Πέττα που την περίμενε με… ανυπομονησία.
Πέρασε ένα δεκάλεπτο χωρίς φάσεις μέχρι να πιάσει ένα άστοχο σουτ ο Τσιλιγγίρης στο 34’. Τέσσερα λεπτά μετά ο Κρητικός «γέμισε» για τον Πέττα, που έκανε κεφαλιά άουτ.
Ο ίδιος παίκτης «άγγιξε» το 1-0 στο 41’. Ο Τοπαλίδης πραγματοποίησε σέντρα και ο Πέττας έπιασε γυριστή κεφαλιά, η οποία κόντραρε στον Σαραγιώτη και πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι (κόρνερ).
Με τον Ζαφειράκη αντί του «λαβωμένου» Τσιλιγγίρη ξεκίνησε το β’ ημίχρονο ο Μακεδονικός. Επρόκειτο για τη δεύτερη αλλαγή, καθώς η πρώτη ήταν επίσης αναγκαστική, όταν τραυματίστηκε ο Κουλούρης και παραχώρησε τη θέση του στον Ραμίρες στο 41’.
Το πρώτο σουτ στην επανάληψη καταγράφηκε στο 51’. Ο Κάσσος μέσα από την περιοχή σούταρε με το «κακό» του πόδι, το αριστερό και η κατάληξη ήταν απογοητευτική (πολύ άουτ)…
Τεράστια ευκαιρία για τον Μακεδονικό στο 54’. Ο Γκαραβέλης δεν έδιωξε σωστά με τα πόδια, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Ζαφειράκης περνώντας κάθετη στον Ραμίρες. Ο Κολομβιανός πλάσαρε, όμως ο τερματοφύλακας της Νίκης διόρθωσε το λάθος του αποκρούοντας σωτήρια.
Στο 56’η Νίκη «απάντησε» στις ευκαιρίες. Μετά από προσπάθεια του Παναγιωτίδη η μπάλα έφτασε στον Κάσσο, που γύρισε το σώμα του και σούταρε ελάχιστα εκατοστά από το δεξί δοκάρι (άουτ). Τρία λεπτά αργότερα πάλι ο Παναγιωτίδης έκανε ωραία ενέργεια, αλλά όχι και σωστή πάσα προς τον Τοπαλίδη που βρισκόταν σε πλεονεκτική θέση δίνοντας το δικαίωμα στον Λυμπεράκη να απομακρύνει.
Δίλεπτο… συγκινήσεων ήταν το 67’-68’. Αρχικά ο Χάσεκ μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και προσπάθησε να νικήσει τον Γκαραβέλη από πολύ πλάγια, αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία δίχως να καταλήξει στο εσωτερικό της.
Στο επόμενο λεπτό η Νίκη κέρδισε κόρνερ. Το εκτέλεσε ο Κρητικός, ο Πέττας κέρδισε κεφαλιά, όμως ο Γουναρίδης βρισκόταν σε επίκαιρη θέση μπλοκάροντας σταθερά.
Ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος ανέλαβε δράση στο 70’ βάζοντας τους Γιαννίτση και Μακατσάρια αντί των Στίκα και Πέττα αντίστοιχα. Τρία λεπτά αργότερα ήρθε η σειρά του Πολίτη να μπει αντικαθιστώντας τον Κάσσο.
Τελικά ο Μακεδονικός ήταν αυτός που βρήκε δίχτυα στο 75’ έπειτα από ομαδική ενέργεια. Ο Χάσεκ έβγαλε ωραία σέντρα με το εξωτερικό, ο Ζαφειράκης έκανε το πλασέ και πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή ο Σιμόνι την έσπρωξε στην ανυπεράσπιστη εστία ανοίγοντας το σκορ (0-1).
Οι «κυανόλευκοι» σοκαρίστηκαν και παραλίγο να δεχθούν δεύτερο τέρμα στο 77’. Ο Ραμίρες βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Γκαραβέλη, αλλά αντί να τελειώσει τη φάση προτίμησε να δώσει στον Ζαφειράκη, ο οποίος πλάσαρε για να αποκρούσει προ της γραμμής ο Γιαννίτσης. Η μπάλα έφτασε ξανά στον Ραμίρες που αυτή τη φορά έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα κόντραρε σε σώμα αμυνομένου μπροστά στην εστία. Επίσης πλασέ του Γρηγοριάδη έφυγε λίγο άουτ στο επόμενο λεπτό.
Στο 82’ η βολιώτικη ομάδα κέρδισε πέναλτι, όταν ο Παναγιωτίδης έκανε την προσποίηση στον Παναγιωτούδη κι εκείνος τον ανέτρεψε εντός περιοχής. Μάλιστα ο παίκτης της Νίκης τραυματίστηκε στον ώμο και αποχώρησε, με συνέπεια να περάσουν δύο λεπτά για να εκτελεστεί η «εσχάτη των ποινών». Ο Πολίτης έστησε την μπάλα στα 11 μέτρα και ξεγελώντας τον Γουναρίδη ισοφάρισε σε 1-1 στο 84’.
Η καλή ψυχολογία άλλαξε στρατόπεδο και στο επόμενο λεπτό ο Μακατσάρια με έξυπνο «τακουνάκι» τροφοδότησε τον Κυριακίδη, που βγήκε στον κενό χώρο, αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε πάνω από τα γκολπόστ.
Ο Μπαλλάς αντικατέστησε τον «λαβωμένο» Παναγιωτίδη και στα τελευταία λεπτά η Νίκη έπαιξε με 4-4-2. Μάλιστα στο 90’ ο νεαρός φορ λίγο έλειψε να σκοράρει, ωστόσο ο Γουναρίδης πρόλαβε να διώξει με γροθιές την μπάλα πάνω από το κεφάλι του.
Ο αγώνας δεν είχε τελειώσει και στο 92’ ο Γιαννίτσης δεν έβαλε σωστά το σώμα του επιτρέποντας στον Σιμόνι να βρεθεί σε θέση βολής και να σουτάρει, με τον Γκαραβέλη να αποκρούει με γροθιές.
Η τελευταία αξιόλογη φάση ανήκε στη Νίκη. Στο 96’ ο Κυριακίδης εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ και ο Γουναρίδης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια. Έτσι το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα της συνάντησης.
Διαιτητής: Τσατσούλης (Αθηνών).
Βοηθοί: Νικολάου (Αθηνών), Μπύρος (Ευρυτανίας0.
4ος διαιτητής: Αλάμπεης (Αθηνών).
Κίτρινες: Κάσσος, Κυριακίδης – Χάσεκ.
ΝΙΚΗ: Γκαραβέλης, Τοπαλίδης, Αναστασίου, Στίκας (70’ Γιαννίτσης), Ανδρέου, Κυριακίδης, Παναγιωτίδης (86’ λ.τρ. Μπαλλάς), Λίταινας, Κάσσος (73’ λ.τρ. Πολίτης), Κρητικός, Πέττας (70’ Μακατσάρια).
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: Γουναρίδης, Χασάνογλου, Λυμπεράκης, Γρομητσάρης, Σαραγιώτης, Μελετίδης (74’ Γρηγοριάδης), Τσιλιγγίρης (46’ λ.τρ. Ζαφειράκης), Χάσεκ Κουλούρης (44’ λ.τρ. Ραμίρες), Μπουλάτοβιτς (60’ Παναγιωτούδης), Χερίδης (60’ Σιμόνι).