Στο πλευρό των πληγέντων από τον Ιανό η ΠΑΕ Νίκη – Θα συγκεντρώσει είδη πρώτης ανάγκης

Στο πλευρό των πληγέντων από τον Ιανό στέκεται η ΠΑΕ Νίκη, αφού θα συγκεντρώσει είδη πρώτης ανάγκης μέχρι την ερχόμενη Τετάρτη. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Νέοι Αθλητές Νίκης κερδίζοντας με 4-1 τον ΠΑΟ Καλλιθέας σε φιλικό που έγινε στο «Π. Μαγουλάς».
Πολλές φορές η Νίκη έχει αποδείξει στο παρελθόν ότι είναι κάτι παραπάνω από ένας σύλλογος. Με ρίζες από τη Μικρά Ασία και προερχόμενο από ανθρώπους που ξεριζώθηκαν από τα μέρη τους με τον πιο βίαιο τρόπο το «καμάρι της προσφυγιάς» δηλώνει πάντα «παρών» όχι μόνο σε αθλητικούς, αλλά και σε κοινωνικούς αγώνες.
Όποτε παραστεί ανάγκη η Νίκη είναι εδώ, είτε με τη μορφή της ΠΑΕ, είτε με της Ερασιτεχνικής. Ειδικότερα τις εορτές των Χριστουγέννων και του Πάσχα είναι γνωστές οι ενέργειές της για να ενισχύσουν τις ευπαθείς ομάδες.
Ωστόσο η φιλανθρωπική δράση της δεν περιορίζεται μόνο στις προαναφερθείσες περιόδους, αλλά κάθε φορά που απαιτείται βοήθεια, βρίσκεται στο πλευρό όσων έχουν ανάγκη.
Αυτό το διάστημα αρκετές περιοχές της Ελλάδας δοκιμάζονται από το πέρασμα του Ιανού, που αποδείχθηκε καταστροφικό. Μία αυτές τις περιοχές είναι και ο Νομός Καρδίτσας, όπου ο αριθμός των πληγέντων είναι μεγάλος.

Η ΠΑΕ Νίκη δεν στέκεται απαθής μπροστά σ’ αυτή την καταστροφή και αναλαμβάνει δράση. Πιο συγκεκριμένα παίρνει την πρωτοβουλία να συγκεντρώσει τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης τα οποία θα διατεθούν στους Καρδιτσιώτες που έπεσαν θύματα του καταστροφικού κυκλώνα.
Για τον λόγο αυτό οι διοικούντες την «κυανόλευκη» εταιρεία απευθύνουν έκκληση στους φιλάθλους της Νίκης και όχι μόνο, να ανταποκριθούν στο κάλεσμά τους και να προσφέρουν ό,τι μπορούν, προκειμένου να ανακουφίσουν τον πόνο αυτών των ανθρώπων, που περνούν πολύ δύσκολα. Η συγκέντρωση των προϊόντων άρχισε χθες και θα ολοκληρωθεί την ερχόμενη Τετάρτη στα γραφεία του Γ.Σ.Β. «Η Νίκη» στο γήπεδο «Παντελής Μαγουλάς».

Μάλιστα η ΠΑΕ εξέδωσε ανακοίνωση για το συγκεκριμένο θέμα, όπου δίνει περισσότερες λεπτομέρειες για όσους επιθυμούν να συνδράμουν σ’ αυτή την προσπάθεια. Το κείμενο έχει ως εξής:
«Η ΠΑΕ Νίκη Βόλου 1924 συμπαραστέκεται εμπράκτως στους ταλαιπωρημένους κατοίκους των πληγεισών περιοχών του Νομού Καρδίτσας, από τον κυκλώνα Ιανό, και διοργανώνει συλλογή τροφίμων και ειδών πρώτης ανάγκης για εκείνους.
Συγκεκριμένα, καλούμε όλους τους πολίτες του Βόλου να επισκέπτονται, από σήμερα (σ.σ. χθες), Πέμπτη 24/9, μέχρι και την Τετάρτη 30/9, τα γραφεία της Ερασιτεχνικής Νίκης, επί της οδού Μαιάνδρου, δίπλα από το Γήπεδο «Παντελής Μαγουλάς», από τις 16:00, μέχρι και τις 18:00 και να συνδράμουν στην προσπάθειά μας για λίγο παραπάνω «φως», για να επιστρέψει το χαμόγελο στα χείλη των μελών όλων αυτών των οικογενειών που, τη δεδομένη χρονική στιγμή, δεινοπαθούν.
Συλλέγουμε μπουκάλια νερό, μακαρόνια, όσπρια, γάλα εβαπορέ, κονσέρβες, δημητριακά, λάδι, καφέ, πελτέδες, κλινοσκεπάσματα και πετσέτες. Κάθε προσφορά, έστω κι η μικρότερη, κρίνεται σημαντική».

Οριστικοποιήθηκε το φιλικό με Απόλλωνα Λαρ. αύριο
Οριστικοποιήθηκε το φιλικό που θα δώσει η Νίκη αύριο Σάββατο κόντρα στον Απόλλωνα Λάρισας. Η συνάντηση θα διεξαχθεί στο γήπεδο της Φιλιππούπολης και θα αρχίσει στις 17.00

Εξαιρετική εμφάνιση και νίκη με 4-1 των Νέων Αθλητών
Στο «Παντελής Μαγουλάς» η Νίκη δεν αντιμετώπισε τον Παντζιτζιφιακό Αθλητικό Όμιλο Καλλιθέας μόνο σε επίπεδο ανδρών, αλλά και σε επίπεδο υποδομής. Πιο συγκεκριμένα οι Νέοι Αθλητές επιβλήθηκαν με 4-1 των αντιπάλων τους πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση.
Το σκορ άνοιξε στο 22’ ο νεοαποκτηθείς Κανούτας και στο 31’ ο Γκινίδης διπλασίασε τα τέρματα της βολιώτικης ομάδας. Ο ΠΑΟ Καλλιθέας μείωσε στο 49’ με τον Τάρια, αλλά μέσα σε τρία λεπτά οι Νέοι Αθλητές Νίκης σημείωσαν ακόμη δύο γκολ με τον Γεωργακόπουλο στο 60’ και τον Σεσκλιώτη στο 63’ διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.
Ο Κώστας Σταμέλος χρησιμοποίησε συνολικά 25 ποδοσφαιριστές αλλάζοντας μάλιστα όλη την ενδεκάδα στο δεύτερο ημίχρονο. Παρά τις πολλές αλλαγές, όμως, η ομάδα του συνέχισε να αποδίδει καλό ποδόσφαιρο, γεγονός που άφησε ικανοποιημένο τον Βολιώτη προπονητή.
ΝΕΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ ΝΙΚΗΣ (α’ ημίχρονο): Κουτσογεωργίου, Τάρε, Πανταζής, Ζάχος, Βαλουξής, Κουκουβίνος, Σταυραντώνης, Κανούτας, Αγόρος, Μπουρνάκης Γκινίδης.
ΝΕΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ ΝΙΚΗΣ (β’ ημίχρονο): Δαμασιώτης Αλεξάνδρου, Μολαϊμέρι, Ιωάννου, Βούλγαρης, Κουμπουρλής, Δεμερτζής, Αναγνώστου, Παπακώστας, Γεωργακόπουλος Σεσκλιώτης (Επίσης στην επανάληψη έπαιξαν και οι Μπούργος, Δαμασιώτης, Ζήσης).