Στο 92′ ισοφαρίστηκε σε 2-2 από τον Πιερικό ο Ολυμπιακός, αποχαιρετά τη Σούπερ Λιγκ 2

Η… κατάρα των καθυστερήσεων χτύπησε ξανά τον Ολυμπιακό Βόλου. Με γκολ που δέχθηκαν οι «ερυθρόλευκοι» στο 92’ από τον Πιερικό στην Κατερίνη, έχασαν τη νίκη μέσα από τα χέρια τους και το τελικό 2-2 τους στέλνει στη Γ’ Εθνική, ελπίζοντας μόνο σε ένα θαύμα.

Δίκαια ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο βρέθηκε να προηγείται στο σκορ, με ένα πολύ ωραίο σε εκτέλεση γκολ από τον Όσκαρ Σιαφά. Νωρίτερα, οι παίκτες του Τίμου Καβακά δημιούργησαν τρεις κλασικές ευκαιρίες να σκοράρουν, όντας καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο.

Στο πρώτο πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν τον Ολυμπιακό, όμως πολύ γρήγορα οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αυτοί που αναπτύσσονταν καλύτερα επιθετικά, δημιουργώντας κλασικές ευκαιρίες για γκολ.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς σημειώθηκε στο 8’. Ο Βερνάρδος έξω από την περιοχή του Πιερικού ελίχθηκε, μπήκε στη μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ, με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Γαλάνη. Δύο λεπτά αργότερα, στο 10’, ο Παπακώστας πάσαρε στον Σιαφά, αυτός άφησε την μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του, για να βγει τετ α τετ με τον Γαλάνη ο Βερνάρδος. Ο επιθετικός του Ολυμπιακού έκανε άσχημο πλασέ, στέλνοντας την μπάλα επί της ουσίας πάνω στον τερματοφύλακα του Πιερικού, παρότι είχε την ευχέρεια να σημαδέψει μία από τις δύο γωνίες του τέρματος του Γαλάνη.

Στο 15’ από μπαλιά του Σιαφά ο Κότος έφυγε στην αντεπίθεση, ξεπέρασε και τον τερματοφύλακα Γαλάνη, όμως έφυγε πλάγια, έχασε και το κοντρόλ, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Ο Πιερικός στο 24’ είχε ένα σουτ από τον Β. Παπαδόπουλο, με την μπάλα να καταλήγει άουτ, ενώ στο 26’ ο Ολυμπιακός έχασε νέα ευκαιρία να σκοράρει. Ο Κόλα έβγαλε μπαλιά δεξιά στον Κουντουριώτη, αυτός πλάσαρε με τον Γαλάνη να αποκρούει και στη συνέχεια της φάσης, νέο πλασέ του Κουντουριώτη έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ ο Γαλάνης.

Για να φτάσουμε στο 32’, με τον Ολυμπιακό να ανοίγει το σκορ. Ο Μαρκοπουλιώτης από τα αριστερά έβγαλε τη σέντρα και ο Σιαφά με σουτ πάνω στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 0-1 για τον Ολυμπιακό.

Μετά το γκολ του Ολυμπιακού ο Πιερικός προσπάθησε να αντιδράσει και είχε δύο καλές στιγμές για να φτάσει στην ισοφάριση. Η πρώτη στο 34’ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Κριμιτζά, ο Τόσκας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ. Η δεύτερη στο 41’ όταν μετά από παράλληλη σέντρα του Παπαδόπουλου, ο Κανούλας δεν πρόλαβε την μπάλα στην προβολή που έκανε, εξ επαφής από την εστία.

«Αυτοκτόνησαν» οι «ερυθρόλευκοι» στο 92’
Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι είχε πολύ μεγάλο ενδιαφέρον, ιδιαίτερα μετά την ισοφάριση του Πιερικού στο 55’. Ο Ολυμπιακός βρήκε τον τρόπο να περάσει και πάλι μπροστά στο σκορ στο 72’ με ένα καταπληκτικό γκολ του Κότος, όμως δεν κατάφερε να κρατήσει τη νίκη, με τον Πιερικό να ισοφαρίζει σε 2-2 στο 92’, εκμεταλλευόμενος άλλη μία αδράνεια στην άμυνα του Ολυμπιακού.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν μέσα σε διάστημα δύο λεπτών πολύ κοντά στο δεύτερο γκολ. Στο 47’ ο Κόλα έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με τον Γαλάνη να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κόλα, με τον Στάμου να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνά άουτ.

Για να φτάσουμε στο 55’ όταν ο Πιερικός έφτασε στην ισοφάριση. Μετά από σέντρα που έγινε από τα δεξιά, η άμυνα του Ολυμπιακού δεν μπόρεσε να απομακρύνει τον κίνδυνο και στη σύγχυση που επικράτησε μέσα στην περιοχή του Ξενοδόχοβ, ο Κανούλας σχεδόν πάνω από τη γραμμή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ο Ολυμπιακός εκ των πραγμάτων ήταν υποχρεωμένος να παίξει επιθετικά και να κυνηγήσει το δεύτερο γκολ, ενώ και ο Πιερικός ήθελε και αυτός τη νίκη. Τελικά στο 72’ το βολιώτικο συγκρότημα πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με ένα εξαιρετικό γκολ από τον Σέζαρ Κότος. Ο Ξύδας από τα αριστερά έκανε τη σέντρα και ο Ισπανός μέσος αφού γύρισε το σώμα του, με ένα πολύ ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στο αριστερό «παρυθυράκι» του Γαλάνη, γράφοντας το 1-2.

Ο Πιερικός έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο, ο Ολυμπιακός διαχειριζόταν καλά το παιχνίδι και στο 85’ έχασε σπουδαία ευκαιρία να «καθαρίσει» το ματς, όταν ο Σιαφά έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, με τον Γαλάνη να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ.

Στα τελευταία λεπτά ο Πιερικός πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης και το πέτυχε στο 92’. Επικράτησε σύγχιση στην άμυνα του Ολυμπιακού, η μπάλα βρήκε το αριστερό δοκάρι, ο Ξενοδόχοβ αιφνιδιάστηκε και δεν μπόρεσε να διώξει την μπάλα, για να τη στείλει από κοντά στα δίχτυα, μόνος αμαρκάριστος ο Κανούλας.

Μάλιστα, στο 95’ ο Κανούλας έχασε τεράστια ευκαιρία να πετύχει το 3-2, με τον Ξενοδόχοβ να αποκρούει εντυπωσιακά το σουτ του επιθετικού του Πιερικού.

Διαιτητής: Βουρνέλης (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Νίκζας, Μάνος (Λάρισας)
4ος διαιτητής: Τακίδης (Κιλκίς)
Κίτρινες: Βερνάρδος, Φιλίποβιτς-Κουκόλης
ΠΙΕΡΙΚΟΣ: Γαλάνης, Μηλιώτης (67’ Χαντζάρας), Χαρτσιάς, Παντελιάδης, Κουκούλης, Τόσκας (63’ Σούνταρ), Κριμιτζάς (82’ Φωκαíδης), Ζαφειράκης (82’ Μπουόλι), Ντίνας (63’ Ντίνας), Β. Παπαδόπουλος, Κανούλας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Ξενοδόχοβ, Παπακώστας, Μαρκοπουλιώτης, Φιλίποβιτς (73’ λ.τρ. Γκαργκαλατζίδης), Στάμου, Μάνγκα, Κόλα, Κότος (84’ Ντιαμπί), Κουντουριώτης (62’ Ξύδας), Βερνάρδος, Σιαφά.