Στο 91’ έσωσε τον βαθμό η Αγία Άννα με Πύρασο

Η Αγία Άννα είχε ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της στο 2022 χάνοντας από τον Ρήγα Φεραίο που την «γκρέμισε» από την κορυφή. Με τη νέα χρονιά ήθελε πολύ να επιστρέψει στις νίκες, αλλά ο ψυχωμένος Πύρασος δεν της το επέτρεψε. Το παιχνίδι στο «Π. Μαγουλάς» έληξε 1-1, με τους γηπεδούχους να βρίσκονται κοντά σε δεύτερη σερί ήττα, αλλά να σώζουν τον ένα βαθμό με γκολ στο 91’.

Συγκλονιστική εξέλιξη είχε ο προχθεσινός αγώνας, με τον Πύρασο να μπαίνει πολύ δυνατά στο ματς και να καταφέρνει να αιφνιδιάσει τους αντιπάλους του παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ. Στην επανάληψη η Αγία Άννα ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της. Πίεσε και τελικά βρήκε ένα γκολ στις καθυστερήσεις με το οποίο απέφυγε την δεύτερη φετινή της ήττα. Φυσικά, το αποτέλεσμα δεν μπορεί να ικανοποιεί τους ανθρώπους της, ενώ στους Αγχιαλίτες αφήνει γλυκόπικρη γεύση μια και πήραν μεν ισοπαλία σε δύσκολη έδρα, αλλά θα μπορούσαν να φύγουν από αυτή και με ένα τεράστιο «διπλό».

Η Αγία Άννα παρατάχθηκε στο ματς με τερματοφύλακα τον Φαγέ. Οι Χατζητρακόσιας δεξιά και Καλαμίδας αριστερά ήταν οι πλάγιοι μπακ και οι Ρόκας, Χολέβας οι δύο στόπερ. Ο Αλεξανδρής και ο Πετράκος τοποθετήθηκαν στον άξονα της μεσαίας γραμμής, με τον Κορέτα μπροστά τους να αναλαμβάνει την οργάνωση του παιχνιδιού. Από τα δεξιά επιχειρούσε ο Σέττος και από τα αριστερά ο Τσελεπής, ενώ ο Παπαδημητρίου αγωνίστηκε στη θέση του σέντερ φορ.

Για τον Πύρασο, ο τεχνικός Δημήτρης Φραγκούλης επέλεξε το ακόλουθο σχήμα: Τον Τάσο κάτω από τα δοκάρια, τον Μπούτλα στο δεξιό άκρο της άμυνας και τον Κατσιγιάννη στο αριστερό, ενώ ο Μπασδάνης με τον Διαμαντένια ήταν οι σέντερ μπακ. Στην τριάδα της μεσαίας γραμμής ήταν οι Τσιότρας, Ροτζέριο, Θεοδωρόπουλος. Οι Γκαραβέλας (δεξιά), Μπουμπούκης (αριστερά) αγωνίστηκαν ως εξτρέμ και ο Φουρκιώτης στην κορυφή της επίθεσης.

Οι Αγχιαλίτες έδειξαν από την αρχή ότι θα διεκδικούσαν αποτέλεσμα και στο 10’ είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή με το κοντινό σουτ του Ροτζέριο που απέκρουσε ο Φαγέ. Στο 15’ η Αγία Άννα είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Τσελεπή, αλλά και ο Πύρασος στο 18’ είχε δοκάρι, όταν ο Γκαραβέλας σημάδεψε το κάθετο σε τετ-α-τετ με τον Φαγέ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν… προειδοποιήσει και τελικά στο 27’ πήραν το προβάδισμα, όταν ο Μπουμπούκης σούταρε, ο Φαγέ απέκρουσε ασθενώς και ο επερχόμενος Φουρκιώτης πήρε το «ριμπάουντ» και σκόραρε για το 0-1. Μάλιστα, ο ίδιος είχε μία καλή στιγμή πέντε λεπτά αργότερα με προβολή που επιχείρησε μετά από εκτέλεση φάουλ του Ροτζέριο.

Στο β’ μέρος ο Πύρασος είχε ακόμη δύο καλές στιγμές με τους Μπουμπούκη και Θεοδωρόπουλο, αλλά η Αγία Άννα ήταν αυτή που κυριάρχησε έχοντας δύο καλές ευκαιρίες με τον Παπαδημητρίου και από μία με τους Τσελεπή και Κορέτα. Οι Αγχιαλίτες επηρεάστηκαν από την αναγκαστική αλλαγή του Διαμαντένια και την έλλειψη πολλών εναλλακτικών λύσεων, ενώ έμειναν και με 10 παίκτες στο 80’ λόγω αποβολής του Τσιότρα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Οι «ερυθρόλευκοι» ενέτειναν την προσπάθειά τους και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ζαρίφης έγραψε το 1-1 με κεφαλιά. Ο σκόρερ αποδείχθηκε «χρυσή αλλαγή» για την ομάδα του μια και είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο στο 84ο λεπτό αντί του Τσελεπή.

ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Φαγέ, Χατζητρακόσιας (75’ Στεργιόπουλος), Καλαμίδας (64’ Παπαδήμος), Ρόκας, Χολέβας, Αλεξανδρής, Τσελεπής (84’ Ζαρίφης), Πετράκος, Παπαδημητρίου, Σέττος, Κορέτα.

ΠΥΡΑΣΟΣ: Τάσος, Μπούτλας, Κατσιγιάννης, Μπασδάνης, Διαμαντένιας (65’ Στεργίου), Τσιότρας, Θεοδωρόπουλος (71’ Κουτσούκης), Ροτζέριο, Γκαραβέλας, Μπουμπούκης (82’ Παπαδογιώργος), Φουρκιώτης (82’ Καραγιώργος).