Στο 5-0 σταμάτησε ο Ολυμπιακός Β. με την Καβάλα

Ο νικητής ήταν γνωστός πριν οι δύο ομάδες παραταχθούν στον αγωνιστικό χώρο του «Ανθή Καραγιάννη», για το παιχνίδι ανάμεσα στην Καβάλα και στον Ολυμπιακό. Το ερώτημα ήταν που θα σταματήσει το σκορ. Τελικά ο Ολυμπιακός νίκησε με 5-0 την Καβάλα, δείχνοντας σεβασμό στην ιστορία της, έκανε τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα και έφτασε του οκτώ βαθμούς.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-0 στο πρώτο ημίχρονο, με δύο γκολ του Θοδωρή Βερνάρδου και από ένα των Μαρκοπουλιώτη και Σιαφά, ενώ στην επανάληψη ο Σουλεϊμάν πέτυχε το πέμπτο τέρμα των «ερυθρολεύκων», για το τελικό 0-5

Τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο

Χρειάστηκε να περάσουν 19 λεπτά για να δούμε τον Ολυμπιακό να στέλνει για πρώτη φορά την μπάλα στα δίχτυα του Παπαδόπουλου. Ο Κατσούκης εκτέλεσε κόρνερ και ο Μαρκοπουλιώτης με δυνατή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δεξί «παραθυράκι» της Καβάλας για το 0-1. Στο 22’ έγινε το 0-2. Ο Κιτόκο επιχείρησε τη σέντρα και ο Βερνάρδος με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Ολυμπιακός σταδιακά άρχισε να ρίχνει τον ρυθμό του αγώνα, με τους παίκτες του Μανού Καγιέχα να επιδίδονται σε passing game, ωστόσο, στο 27’ ήρθε το τρίτο τέρμα για τους «ερυθρόλευκους». Μετά από πολλές εναλλαγές της μπάλας, ο Σιαφά με τακουνάκι έβγαλε σε θέση βολής τον Βερνάρδο και αυτός με πλασέ πέτυχε το 0-3, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς.

Ο Ολυμπιακός έφτασε σε τέταρτο τέρμα στο παιχνίδι στο 34’. Ο Όσκαρ Σιαφά έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, γύρισε το σώμα του και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παπαποστόλου γράφοντας το 0-4.

Από το χρονικό εκείνο σημείο και μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν επιχείρησαν άλλη επίθεση και αρκέστηκαν να αλλάζουν την μπάλα μεταξύ τους, προκειμένου να κυλήσει ο χρόνος και να ολοκληρωθεί το ημίχρονο.

Τράβηξε… χειρόφρενο στο δεύτερο ημίχρονο

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να έχει αποφασίσει να πατήσει… φρένο. Αφού στο 56’ ο Σουλεϊμάν σούταρε άουτ, στο 59’ ο ίδιος παίκτης ήταν αυτός που πέτυχε το πέμπτο τέρμα του Ολυμπιακού μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Παπαποστόλου. Δύο φορές ο Γιώργος Παπακώστας δεν μπόρεσε να σκοράρει, την πρώτη με πλασέ και τη δεύτερη με κεφαλιά, με τον Παπαποστόλου να αποκρούει και τις δύο φορές. Στην εξέλιξη της φάσης ο Σουλεϊμάν με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Καβάλας για το 0-5.

Στο τελευταίο ημίωρο ο Ολυμπιακός τράβηξε… χειρόφρενο, καθώς δεν έδειξε καμία διάθεση να πετύχει κι άλλα τέρματα. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» αναλώθηκαν στο να παίζουν πάσες μεταξύ τους και να μην εκδηλώνουν επιθέσεις.

Διαιτητής: Πουλικίδης (Δράμας)
Βοηθοί: Χατζηνάκος, Τσακίρης (Δράμας)
4ος διαιτητής: Τσιοφλίκη (Λάρισας)
ΚΑΒΑΛΑ: Παπαποστόλου, Θαλασσινός, Γιαννακός, Χατζηγεωργίου, Παπαδόπουλος (63’ Περτζεμλίδης), Κλεπουσνιώτης, Ταχτατζίδης (73’ Δραγανίδης), Απόσογλου, Λαμπαδίτης, Καμαρίδης, Βορδοναράκης.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Βούγιοβιτς, Παπακώστας, Κόκας (46’ Χατζής), Φιλίποβιτς, Μαρκοπουλιώτης, Κιτόκο (46’ Ρηγόπουλος), Κόλα, Βερνάρδος, Σκοπελίτης, Κατσούκης (46’ Χατζηπιρπιρίδης), Σιαφά (46’ Σουλεϊμάν).