Στην πρεμιέρα κερδίζει πάντα ο Βόλος, το έκανε και με τη Λαμία

Η παράδοση συνεχίστηκε. Ο Βόλος για τρίτη σερί πρεμιέρα στη Σούπερ Λιγκ και πέμπτη από την ίδρυση της ομάδας, πήρε τη νίκη, επικρατώντας αυτή τη φορά της Λαμίας με 2-1 στο Πανθεσσαλικό στάδιο. Οι «κυανέρυθροι» στο πρώτο μέρος ήταν εξαιρετικοί, σημειώνοντας τα δύο γκολ, με τους Μπαρτόλο και Φαν Βέερτ, δέχθηκαν πίεση στην επανάληψη από τη Λαμία, που μείωσε σε 2-1 με τον Ταϊρόν και με πολύ άγχος πανηγύρισαν το πρώτο τους «τρίποντο» στο πρωτάθλημα.

Όσοι βρέθηκαν χθες το απόγευμα στο Πανθεσσαλικό παρακολούθησαν ένα ωραίο και ενδιαφέρον παιχνίδι, με αρκετές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με τον Βόλο να παρουσιάζει, όπως προαναφέραμε, δύο πρόσωπα, ένα σε κάθε ημίχρονο. Αυτή ήταν η τρίτη νίκη του Βόλου επί της Λαμίας σε επτά παιχνίδια πρωταθλήματος των δύο ομάδων στη Σούπερ Λιγκ, δεύτερη στο Πανθεσσαλικό, ενώ «έσπασε» και η παράδοση που ήθελε τον Μιχάλη Γρηγορίου να μην χάνει ποτέ από τον Βόλο, σε έξι παιχνίδια, τρία ως προπονητής της ΑΕΛ και σε τρία ως τεχνικός της Λαμίας.

Πώς παρατάχθηκαν οι ομάδες

Ο Γκιγέρμο Αμπασκάλ παρέταξε τον Βόλο με τερματοφύλακα τον Κλέιμαν, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Πουρίτα και το αριστερό ο Φεράρι. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Γκρίλο και Ρομέρο. Ο Τσοκάνης αγωνίστηκε ως ανασταλτικός μέσος. Οι Φερνάντες και Μπαριέντος ήταν οι άλλοι δύο παίκτες στη μεσαία γραμμή. Ο Ρεγκατίν επιχειρούσε από τη δεξιά πλευρά, ο Μπαρτόλο από την αριστερή, με τον Φαν Βέερτ να αγωνίζεται στην κορυφή της επίθεσης.

Από την άλλη πλευρά ο προπονητής της Λαμίας, Μιχάλης Γρηγορίου, παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-2-3-1. Την εστία υπερασπίστηκε ο Σαράνοφ, με τους Σκόνδρα (δεξιά) και Μαρτίνες (αριστερά) να είναι οι ακραίοι οπισθοφύλακες. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Αντέτζο και Τζανετόπουλος. Οι Τζανδάρης και Γκέντζογλου ήταν οι δύο ανασταλτικοί μέσοι, οι Ρόμανιτς και Ελευθεριάδης κινούνταν στις πτέρυγες, με τον Νούνιεζ να έχει πιο ελεύθερο ρόλο, πίσω από τον προωθημένο Καραμάνο.

Δύο γκολ ο Βόλος στο πρώτο μέρος

Ένα πολύ καλό παιχνίδι έγινε στο πρώτο ημίχρονο με τον Βόλο να αξιοποιεί την υπεροχή του, να σημειώνει δύο τέρματα και να βάζει τις βάσεις για τη νίκη. Οι «κυανέρυρθοι» πίεζαν ψηλά, κατάφεραν πολλές φορές να «κλέψουν» μπάλες, είχαν καλή κυκλοφορία και βέβαια ευτύχησαν να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ, που τους επέτρεψε να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους.

Μόλις στο 1ο λεπτό ο Μπαρτόλο έκανε τη σέντρα και ο Φερνάντες με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα άουτ. Οι «κυανέρυθροι» άλλαζαν πολύ ωραία την μπάλα στο χώρο της μεσαίας γραμμής, κινούνταν εξαιρετικά στο χώρο και το πρώτο γκολ δεν άργησε να έρθει. Το χρονόμετρο του Πανθεσσαλικού σταδίου σημάδευε το όγδοο λεπτό, όταν ο Βόλος κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή. Ο Μπαριέντος πλασαριστά εκτέλεσε για τον Ρομέρο, ο Ουρουγουανός κεντρικός αμυντικός σούταρε, η μπάλα από κόντρα αμυνόμενου σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι και στην επαναφορά ο Μπαρτόλο εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας της Λαμίας, γράφοντας το 1-0.

Η Λαμία στο 11’ απείλησε το τέρμα του Κλέιμαν, ωστόσο, η κεφαλιά του Τζανετόπουλου έφυγε άουτ, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Μπαρτόλο άλλαξε ωραία την μπάλα με τον Πουρίτα, ο Αργεντινός έκανε την παράλληλη σέντρα, δίχως να βρεθεί στην πορεία της μπάλας κάποιος συμπαίκτης του, με τον Αντέντζο να διώχνει.

Η Λαμία στο διάστημα 15’-25’ ισορρόπησε το παιχνίδι και στο διάστημα αυτό ο Γκέντζογλου στο 18’ εκτέλεσε φάουλ με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Στο τελευταίο 20λεπτο του πρώτου μέρους οι παίκτες του Γκιγέρμο Αμπασκάλ πήραν και πάλι τα ηνία του αγώνα και ήταν αυτοί που πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Με ωραίες ενέργειες ξεδιπλώνονταν στην επίθεση, τόσο από το άξονα, όσο και με τους πολύ καλούς Μπαρτόλο και Ρεγκατίν να δημιουργούν συνεχώς ρήγματα από τα άκρα.

Στο 29’ ο Βόλος έφτασε μια «ανάσα» από το 2-0, όταν μετά από ωραία οργανωμένη ενέργεια η μπάλα έφτασε στον Μπαρτόλο, ο οποίος έκανε το δυνατό σουτ, με τον Σαράνοφ να πραγματοποιεί εντυπωσιακή, όσο και σωτήρια απόκρουση.

Για να φτάσουμε στο 41’ με τον Βόλο να φτάνει στο 2-0. Ο Φαν Βέερτ βρέθηκε στην καρδιά της άμυνας της Λαμίας, με πλάτη προς το τέρμα και υπό την πίεση του Αντέντζο. Ο Ολλανδός δέχθηκε την πάσα από τον Φερνάντες, γύρισε το κορμί του σούταρε και έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Σαράνοφ, σημειώνοντας το δεύτερο τέρμα της ομάδας του, ανοίγοντας λογαριασμό στη Σούπερ Λιγκ. Μία φορά ο Φαν Βέερτ βρέθηκε σε θέση βολής στο πρώτο ημίχρονο και σκόραρε.

Η Λαμία στο φινάλε είχε δύο καλές στιγμές. Στο 44’ ο Σκόνδρας έκανε το σουτ, με τον Κλέιμαν να μπλοκάρει, ενώ στο 45’ ο Ελευθεριάδης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ.

Πιέστηκαν οι «κυανέρυθροι» στο δεύτερο ημίχρονο

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο προπονητής της Λαμίας, Μιχάλης Γρηγορίου, πραγματοποίησε τρεις αλλαγές, καθώς δεν έμεινε καθόλου ευχαριστημένος από την παρουσία της ομάδας του, σε μια προσπάθεια να αλλάξει την εικόνα των φιλοξενουμένων. Συγκεκριμένα, στο ματς πέρασαν οι Ταϊρόν, Μαζουλουξής και Μανουσάκης στις θέσεις των Γκέντζογλου, Αντέντζο και Καραμάνο.

Πράγματι, η εικόνα της Λαμίας άλλαξε και στο δεύτερο μέρος είδαμε μία διαφορετική ομάδα, η οποία έβαλε δύσκολα στον Βόλο.

Στο 46’ ο Μαρτίνες με σουτ δεν αιφνιδίασε τον Κλέιμαν, ο οποίος απέκρουσε σε κόρνερ, ενώ στο 50’ η κεφαλιά του Ρεγκατίν, μετά από σέντρα του Φεράρι βρήκε σε ετοιμότητα τον Σαράνοφ.

Η Λαμία γρήγορα στο β’ μέρος βρήκε το γκολ και ξαναμπήκε στο παιχνίδι, μετά από τραγικό λάθος του Κλέιμαν στο 52’. Ο τερματοφύλακας του Βόλου έδιωξε λανθασμένα την μπάλα, ο Ταϊρόν έγινε κάτοχος και με δυνατό σουτ δεν δυσκολεύτηκε να τη στείλει στα δίχτυα, μειώνοντας σε 2-1.

Το γκολ της Λαμίας αποσυντόνισε τους παίκτες του Βόλου, που έχασαν την ηρεμία τους και λίγο έλειψε να το πληρώσουν στο 57’. Με ωραία ενέργεια ο Νούνιεζ ξέφυγε από δύο παίκτες του Βόλου και μέσα από την περιοχή σούταρε, με την μπάλα να κοντράρει σε σώματα αμυνόμενων και να απομακρύνεται από την περιοχή των «κυανέρυρθρων».

Η Λαμία πήρε μέτρα στο γήπεδο, έχοντας και καλή ψυχολογία μετά το γκολ, με τον Βόλο, πάντως, στο 62’ να χάνει ευκαιρία για το 3-1, με τον Γκρίλο να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα άουτ.

Στο 67’ ο Ταϊρόν ελίχθηκε ωραία, πάτησε στην αντίπαλη περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε έφυγε άουτ. Η Λαμία συνέχιζε να απειλεί και στο 68’ μετά από νέο λάθος διώξιμο της μπάλας από τον Κλέιμαν, ο Ρόμανιτς έγινε κάτοχος της μπάλας, επιχείρησε το σουτ, με την μπάλα να βρίσκει σε πόδι παίκτη του Βόλου και να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, κόρνερ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και έβαλαν δύσκολα στην άμυνα του Βόλου. Στο 77’ ο Αμπασκάλ πέρασε στο παιχνίδι τον Σοάρες (δεύτερο αμυντικό χαφ) στη θέση του Μπαριέντος με στόχο να ελέγξει το κέντρο, με τους «κυανέρυθρους» να μην δέχονται κάποια άλλη μεγάλη φάση μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Ο Βόλος στο 81’ έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία (διπλή) για να σκοράρει και να «κλειδώσει» τη νίκη. Πρώτα ο Μπαρτόλο με πλασέ δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, οι αμυντικοί έδιωξαν και στη συνέχεια της φάσης ο Ροσέρο απέτυχε και αυτός με τη σειρά του να σκοράρει.

Στο 91’ ο Ροσέρο έφυγε στην αντεπίθεση, γύρισε την μπάλα με στόχο τους Μπαρτόλο και Βοϊτκόφσκι, ο Μαζουλουξής έδιωξε, η μπάλα στρώθηκε στον Ροσέρο που σούταρε από πλάγια θέση άουτ, στην τελευταία καλή στιγμή στο παιχνίδι.

Κίτρινες: Σοάρες-Γκέντζογλου, Νούνιεζ
Διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας)
Βοηθοί: Δημητράδης (Καστοριάς), Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας)
4ος διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών)

ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Πουρίτα, Φεράρι, Γκρίλο, Ρομέρο, Τσοκάνης, Μπαριέντος (77’ Σοάρες), Φερνάντες (85’ Βοϊτκόφκσι), Μπαρτόλο, Ρεγκατίν, Φαν Βέερτ (67’ Ροσέρο)
ΛΑΜΙΑ: Σαράνοφ, Σκόνδρας, Μαρτίνες, Αντένζο (46’ Μαζουλουξής), Τζανετόπουλος (83’ Βύντρα), Τζανδάρης, Γκέντζογλου (46’ Ταϊρόν), Ελευθεριάδης (46’ Μανουσάκης), Ρόμανιτς, Νούνιεζ, Καραμάνος (74’ Μανούσος).