Στην επανάληψη θύμισε… Νίκη

Στην επανάληψη θύμισε… Νίκη. Πετυχαίνοντας όλα τα γκολ στο β’ ημίχρονο οι «κυανόλευκοι» επικράτησαν με 4-1 της Αγχιάλου εκτός έδρας και πήραν την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου ΕΠΣΘ. Εξαιρετικός ο Γιάκοβλεφ από τον οποίο προήλθαν τα τρία τέρματα (57’ Μπάιριτς, 65’ Ντόλγκι, 83’ Βουρδάκης), ενώ το τέταρτο σημείωσε ο Δημολιός στο 93’. Οι γηπεδούχοι, που ήταν ιδιαίτερα μαχητικοί, είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με τον Καραγιώργο στο 60’.

Πώς έπαιξαν οι δύο ομάδες

Ούτε σε αυτό το ματς αποχωρίστηκαν το 4-2-3-1 οι Φάντζιο Μπούις και Στέφανος Ξηροφώτος. Την εστία υπερασπίστηκε ο Τζήμας έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Λάιο, Βέργο, Μωυσίδη και Ζιώγα. Αμυντικοί χαφ ήταν οι Ντόλγκι και Μέτσε, στις πτέρυγες βρέθηκαν οι Μπάιριτς και Ματθαίου, ενώ ο Ιορδανίδης ήταν το «δεκάρι» και ο Γαρυφαλλόπουλος ο σέντερ φορ.

Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Βαγγέλης Τσουκάλης επέλεξε το 4-4-1. Τερματοφύλακας ήταν ο Δελανδρέας, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Τσακόγιας (δεξιά), Μαυρόπουλος (αριστερά), Τσαντόπουλος, Βέτσικας (σέντερ μπακ). Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Κουφαλιδάκης, Σγατζής (στον άξονα), Κουτσοκέρας (δεξιά) και Κοτσέλος (αριστερά), με τον Χρυσοστομίδη να κινείται λίγο πιο πίσω από τον Καραγιώργο, που βρισκόταν στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Μπάιριτς άνοιξε το σκορ για τη Νίκη

«Στείρο» το α΄ μέρος

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να ζητούν πέναλτι στο 5’. Ο Καραγιώργος δέχθηκε μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή από τον Βέργο και έπεσε στο έδαφος, αλλά ο διαιτητής διέταξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Η Αγχίαλος ξεκίνησε καλά τον αγώνα, αλλά στο 10’ είχε την ατυχία να χάσει τον Κουλάκογλου. Ο έμπειρος μέσος τραυματίστηκε και παραχώρησε τη θέση του στον Κουτσοκέρα.

Σιγά-σιγά η Νίκη άρχισε να ελέγχει τον ρυθμό και στο 8’ είχε την πρώτη της τελική, με τον Μωυσίδη να σουτάρει άστοχα. Επίσης ο ίδιος παίκτης δεν μπόρεσε να πιάσει κεφαλιά από καλή θέση έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μέτσε στο 11’.

Ο Άντον Ντόλγκι πρωταγωνίστησε στις δύο επόμενες καλές στιγμές της ομάδας του. Πρώτα στο 22’ εκτέλεσε φάουλ και η μπάλα σταμάτησε στο… κεφάλι του Γαρυφαλλόπουλου, ενώ είχε κατεύθυνση προς την εστία. Μάλιστα το σουτ ήταν τόσο δυνατό, που προκάλεσε ζάλη στον 22χρονο επιθετικό, ο οποίος χρειάστηκε να βγει εκτός αγωνιστικού χώρου για να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες και μετά συνέχισε ον αγώνα. Ωστόσο στην ανάπαυλα του ημιχρόνου δεν αισθανόταν καλά και διακομίστηκε με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο κυρίως για προληπτικούς λόγους.

Στο 29’ ο Ντόλγκι εκτέλεσε νέο φάουλ, με την μπάλα να περνά λίγο άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιοσημείωτη φάση για το α’ μέρος, που κύλησε στη μετριότητα, με τους παίκτες του Βαγγέλη Τσουκάλη να παρουσιάζουν πολύ καλό πρόσωπο.

Άλλη Νίκη με Γιάκοβλεφ στο β’

Με δύο αλλαγές άρχισε το δεύτερο ημίχρονο η Νίκη, καθώς οι Δημολιός και Γιάκοβλεφ αντικατέστησαν τους Ζιώγα και Γαρυφαλλόπουλο αντίστοιχα. Με την είσοδό του ο Ουκρανός τοποθετήθηκε στα άκρα και ο Ματθαίου έγινε σέντερ φορ. Οι δύο αλλαγές βοήθησαν σημαντικά τους «κυανόλευκους» να εμφανιστούν μεταμορφωμένοι προς το καλύτερο. Ειδικότερα ο Γιάκοβλεφ ήταν εντυπωσιακός και από τα πόδια του ξεκίνησαν οι περισσότερες φάσεις της ομάδας του.

Κι ενώ στο 46’ ο Μωυσίδης ανέκοψε επικίνδυνη επίθεση των Αγχιαλιτών, ακολούθησαν δύο αξιόλογες στιγμές για το βολιώτικο συγκρότημα. Πρώτα στο 47’ ο Γιάκοβλεφ έκανε πολύ όμορφη ενέργεια και σέντρα, αλλά ο Ιορδανίδης για λίγο δεν βρήκε την μπάλα από κοντά, ενώ στο 48’ ο Δημολιός «έβγαλε» σέντρα, όμως ο Ματθαίου δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση.

Καλή ευκαιρία για τους «κυανόλευκους» και στο 54’. Ο Δημολιός μπήκε στη μεγάλη περιοχή από τα αριστερά και σούταρε, αλλά ο Δελανδρέας έκλεισε καλά τη γωνία του και με τη βοήθεια του Μαυρόπουλου παραχώρησε κόρνερ.

Η ομάδα των Φάντζιο Μπούις και Στέφανου Ξηροφώτου άρχισε να ανεβάζει στροφές και στο 57’ πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ο Γιάκοβλεφ τροφοδότησε τον Ματθαίου, ο οποίος έκανε το γύρισμα και ο Μπάιριτς με κεφαλιά «ψαράκι» έγραψε το 0-1.

Στο 58’ λίγο έλειψε να γίνει το 0-2 αλλά το σουτ του Κροάτη χαφ κόντραρε σε σώματα, ενώ στο 59’ ο Γιάκοβλεφ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με το γκολ να ακυρώνεται ως οφσάιντ. Ωστόσο ο Ουκρανός δεν ήταν εκτεθειμένος γιατί η μπάλα έφτασε σε εκείνον μετά από παρέμβαση αντιπάλου (του Μαυρόπουλου) και κατά συνέπεια το γκολ έπρεπε να μετρήσει.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, στο επόμενο λεπτό η Αγχίαλος ισοφάρισε. Ο Μαυρόπουλος πραγματοποίησε σέντρα, ο Καραγιώργος νίκησε τον Βέργο στον αέρα και με καταπληκτική κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Οι «κυανόλευκοι» θέλησαν να ξαναπάρουν γρήγορα «κεφάλι» στο σκορ και μέσα σε δύο λεπτά έφτασαν ισάριθμες φορές κοντά στο γκολ. Πρώτα στο 62’ ο Μπάιριτς αστόχησε από κοντά (θα μπορούσε να τροφοδοτήσει τον Ιορδανίδη που βρισκόταν σε καλύτερη θέση), ενώ αμέσως μετά απευθείας σουτ του Γιάκοβλεφ πέρασε μόλις άουτ.

Τελικά το δεύτερο γκολ για τη Νίκη ήρθε στο 65’. Ο Γιάκοβλεφ αναστάτωσε τρεις αντιπάλους και γύρισε την μπάλα προς τον Ντόλγκι, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να παραβιάσει την αντίπαλη εστία (1-2).

Μάλιστα στο επόμενο λεπτό λίγο έλειψε να γίνει το 1-3. Ο Βουρδάκης τροφοδότησε τον Ιορδανίδη, ο οποίος πλάσαρε αλλά ο Δελανδρέας απέκρουσε σωτήρια για την ομάδα του.

Διπλή ευκαιρία για τη Νίκη στο 74’. Ο Γιάκοβλεφ βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Δελανδρέα και τον πέρασε, αλλά θέλησε να τον ξαναντριμπλάρει χάνοντας τον έλεγχο της μπάλας. Αυτή κατέληξε στον Βουρδάκη που σούταρε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα «γυριστό» του Ιορδανίδη πέρασε λίγα εκατοστά δίπλα από το δοκάρι, ενώ στο 81’ σουτ του Βουρδάκη μπλόκαρε ο Δελανδρέας.

Τελικά ο νεαρός επιθετικός χρίστηκε σκόρερ στο 85’. Μετά από ατομική ενέργεια του Γιάκοβλεφ η μπάλα στρώθηκε στον Βουρδάκη, ο οποίος με σουτ νίκησε τον Δελανδρέα για το 1-3.

Ωστόσο το σκορ αυτό δεν ήταν το τελικό. Κι αυτό γιατί στο 93’ ο Δημολιός έκανε μια καταπληκτική κούρσα και με δυνατό σουτ «τίναξε» τα δίχτυα της αντίπαλης εστίας σημειώνοντας το 1-4, αποτέλεσμα με το οποίο η Νίκη πήρε την πρόκριση για τους «8» του Κυπέλλου ΕΠΣΘ.

Διαιτητής: Βαρτσάκης.

Βοηθοί: Σφυρής, Τασιόπουλος.

Κίτρινες: Τσέλιος – Μέτσε, Ιορδανίδης, Μωυσίδης

ΑΓΧΙΑΛΟΣ: Δελανδρέας, Κουφαλιδάκης (66’ Μπανανός), Μαυρόπουλος, Βέτσικας, Τσαντόπουλος, Τσέλιος, Κοτσέλος, Τσακόγιας, Καραγιώργος, Χρυσοστομίδης, Κουλάκογλου (10’ λ.τρ. Κουτσοκέρας)

ΝΙΚΗ: Τζήμας, Λάιος, Ζιώγας (46’ Δημολιός), Μωυσίδης, Βέργος, Ντόλγκι, Μέτσε, Βέργος, Μπάιριτς, Ματθαίου (58’ Βουρδάκης), Ιορδανίδης, Γαρυφαλλόπουλος (46’ λ.τρ. Γιάκοβλεφ).