«Στεγνός» από τρίποντα… Άστοχος ο Ολυμπιακός έχασε 55-58 από την Αναγέννηση Λαμίας

Αν και η φετινή 28η Οκτωβρίου χαρακτηρίστηκε από έντονη βροχόπτωση, ο Ολυμπιακός έμεινε «στεγνός» αλλά από… τρίποντα. Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν πολύ άστοχοι και μοιραία έχασαν 55-58 από την Αναγέννηση Λαμίας σε εξ’ αναβολής αγώνα στο ΕΑΚ Βόλου.

Στα πρώτα λεπτά ο Ολυμπιακός ήταν εκτός τόπου και χρόνου. Το σκορ στο 3’ ήταν 3-12 εις βάρος του αναγκάζοντας τον Γιώργο Βλιώρα να κάνει παρατηρήσεις στους παίκτες του χρησιμοποιώντας πολύ σκληρή γλώσσα. Κάτι οι φωνές του προπονητή, κάτι η είσοδος των Γκοντόπουλου, Σιμάκη και Μούμογλου έδειξαν να συμμαζεύουν τη βολιώτικη ομάδα, αλλά η τύχη δεν ήταν με το μέρος της. Σε δύο λέι απ των Μούμογλου, Παρασκευά και σε ισάριθμα σουτ τριών πόντων από Γκοντόπουλο και Τσιαγκλάκανο, η μπάλα μπήκε και βγήκε προκαλώντας την απογοήτευση του «ερυθρόλευκου» πάγκου.

Πάντως στο τέλος του α’ δεκαλέπτου ο Τσιαγκλάκανος πρόσφερε μια φάση βγαλμένη από το ΝΒΑ, καθώς απέφυγε έναν αντίπαλό του και κάρφωσε εντυπωσιακά στο αντίπαλο καλάθι. Αυτή η εντυπωσιακή φάση, όμως, ουδόλως άλλαξε τη ροή του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 9-19 στο 10’.
Οι Λαμιώτες εμφανίστηκαν με αυτοπεποίθηση και στην αρχή του β’ δεκαλέπτου δίνοντας διψήφια τιμή στη διαφορά (10-21) για να απαντήσουν άμεσα ο Σιμάκης με μακρινό δίποντο και ο Ίλτσογλου με καλάθι και φάουλ (15-21 στο 14’). Η διαφορά θα μπορούσε να μικρύνει κι άλλο, αν οι γηπεδούχοι δεν έχαναν πολλά αμυντικά ριμπάουντ, πράγμα που έδωσε το δικαίωμα στην Αναγέννηση να συντηρήσει το προβάδισμα (27-31 ημίχρονο).

Ο Ολυμπιακός άρχισε νευρικά και την γ’ περίοδο, κάτι που επέτρεψε στο συγκρότημα της Λαμίας να ξεφύγει πάλι με 31-42 (25’). Η αστοχία των «ερυθρολεύκων» ήταν… παροιμιώδης, καθώς μέχρι σ’ εκείνο το σημείο δεν είχαν ευστοχήσει ούτε μία φορά έξω από τα 6.75.
Παρόλα αυτά κατάφεραν να μειώσουν σε 40-42 στο 28’ χάρη κυρίως στον Παρασκευά που πήρε προσπάθειες μέσα στη ρακέτα. Μάλιστα θα μπορούσαν να προσπεράσουν αλλά στο τρίποντο του Ίλτσογλου η μπάλα του έπαιξε άσχημο παιχνίδι. Τελικά το «ρόδι» από την άρκτο των 6.75 έσπασε ο Γκοντόπουλος στο 29’ (43-45). Το σκορ του γ’ δεκαλέπτου ήταν 43-47.
Ο Ολυμπιακός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 49-47 στο 32’ έχοντας ελαφρύ σχήμα στο παρκέ με Τσιαγκλάκανο στο «4» και Μούμογλου στο «5». Αυτό τον βοήθησε να γίνει πιο κινητικός στην επίθεση βελτιώνοντας ταυτόχρονα και την άμυνά του.

Ο κ. Βλιώρας ξανάριξε στη «μάχη» τον Παρασκευά και το τέλος ήταν συγκλονιστικό. Ο Σιμάκης με λέι απ έγραψε το 53-51, ο Κοκολάτος το 53-54 με γκολ-φάουλ, ο Παρασκευάς το 55-54 και ο Σκαρμούτσος το 55-56 μετά από επιθετικό ριμπάουντ.
Απέμεναν 22,5’’ και ο Τσιαγκλάκανος επιχείρησε τρίποντο, αλλά η μπάλα πάλι μπήκε και βγήκε. Ο Σιμάκης αστόχησε με φόλοου εξ’ επαφής για να γίνει φάουλ στον Φετοκάκη, ο οποίος με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 55-58. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, καθώς στην τελευταία επίθεση ο Γκοντόπουλος με άστοχο σουτ τριών πόντων απέτυχε να στείλει το ματς στην παράταση.
Δεκάλεπτα: 9-19, 27-31, 45-47, 55-58.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βλιώρας): Γκοντόπουλος 3 (1), Ίλτσογλου 9 (1), Τσιαγκλάκανος 6, Καραμήτσος, Ευαγγελινός 2, Σταθούρος, Σιμάκης 10, Μούμογλου 10, Παρασκευάς 15.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ (Κουμπούρας): Φετοκάκης 13 (1), Λιάπης 3 (1), Αντωνόπουλος, Διαμαντής 12 (3), Νικολάου 2, Μεϊντάνης 4, Γαλάνης 2, Κοκολάτος 14 (1), Σκαρμούτσος 8.
* Σε άλλους εξ’ αναβολής αγώνες Αναγέννηση Καρδίτσας και Αχέρων Καναλακίου νίκησαν Αμπελώνα (81-75) και Σπάρτακο Ιωαννίνων (59-48).

Αναβλήθηκε ο αγώνας Ολυμπιακός-Σπάρτακος
Ο προγραμματισμένος για την Κυριακή αγώνας του Ολυμπιακού με τον Σπάρτακο Ιωαννίνων αναβλήθηκε, καθώς η Περιφερειακή Ενότητα Ιωαννίνων τέθηκε σε επίπεδο συναγερμού κατηγορίας 4. Το παιχνίδι ορίστηκε να διεξαχθεί στις 18/11 και ώρα 17.00.