Στάικος Βεργέτης μετά την ήττα της Νίκης από τον Ιωνικό: “Πρέπει να σταθούμε στα πόδια μας”

Η ήττα από τον Ιωνικό αφήνει πολύ πικρή γεύση στη Νίκη αφού οπισθοχώρησε στην 5η θέση της Φούτμπολ Λιγκ. Παρόλα αυτά ο Στάικος Βεργέτης υπογράμμισε ότι δεν πρέπει να πάρει από κάτω κανέναν στις τάξεις της. Ο 43χρονος προπονητής στάθηκε στις ευκαιρίες που δεν αξιοποίησε η ομάδα του, όμως δήλωσε ευχαριστημένος από τη μαχητικότητα των ποδοσφαιριστών του.
Αγώνα που κρίθηκε στη δύναμη και στις «μονομαχίες» χαρακτήρισε το ματς της Νίκης με τον Ιωνικό ο Στάικος Βεργέτης, ο οποίος είπε τα παρακάτω:
«Ήταν ένα παιχνίδι που κρίθηκε πολύ στη δύναμη και στις «μονομαχίες». Δεν ήταν εύκολο να βγουν καθαρές φάσεις και για τις δύο ομάδες.
Εμείς ατυχήσαμε να μην αξιοποιήσουμε τις λίγες φάσεις που δημιουργήσαμε. Θυμάμαι χαρακτηριστικά τη φάση του Μπαλάφα και τη μεγάλη ευκαιρία του Ντομίνγκεθ.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα είχε καλό μομέντουμ στον αγωνιστικό χώρο. Άλλαζε γρήγορα την μπάλα και βγήκε επικίνδυνα στην επίθεση. Ωστόσο χάσαμε τη μεγάλη ευκαιρία με τον Ντομίνγκεθ και δυστυχώς λίγα λεπτά αργότερα δεχόμαστε το γκολ.
Μετά από αυτό κάναμε πιο επιθετική την ομάδα. Προσπαθήσαμε να μπούμε στο παιχνίδι και να ισοφαρίσουμε. Δεν τα καταφέραμε και σε μία αντεπίθεση δεχθήκαμε το δεύτερο γκολ, με συνέπεια όλα να τελειώσουν.
Παρόλα αυτά, όμως, δεν μπορώ να μην αναγνωρίσω την τεράστια που προσπάθεια που κατέβαλαν οι παίκτες μου. Έδωσαν τα πάντα μέσα στο γήπεδο, πολέμησαν, ήταν πολύ μαχητικοί και έδειξαν μεγάλη επιθετικότητα στις «μονομαχίες». Ήταν μέσα στο κλίμα του αγώνα, όπως το είχαμε σχεδιάσει, αλλά δυστυχώς δεν καταφέραμε να πάρουμε θετικό αποτέλεσμα».

Όσον αφορά το μέλλον ο κ. Βεργέτης υπογράμμισε: «Αυτό που πρέπει να γίνει είναι να μη μας πάρει από κάτω αυτή τη στιγμή. Να σταθούμε στα πόδια μας και να δούμε τους επόμενους αγώνες.
Εύχομαι καλή επιτυχία στον Ιωνικό και στον φίλο μου, τον Αποστόλη Χαραλαμπίδη».

Χαραλαμπίδης: Δίκαιη νίκη απέναντι σε μια δουλεμένη ομάδα
Δίκαιη χαρακτήρισε την τελική επικράτηση του Ιωνικού ο Απόστολος Χαραλαμπίδης. Ο 50χρονος τεχνικός υποστήριξε ότι οι παίκτες του μπήκαν πιο αποφασιστικά στο δεύτερο μέρος και κέρδισαν μια πολύ καλή και δουλεμένη ομάδα, όπως η Νίκη.

«Γνωρίζαμε ότι θα είχαμε ένα πολύ δύσκολο έργο, γιατί ξέραμε ότι η Νίκη βρίσκεται σε πολύ καλό «φεγγάρι». Είναι μια πολύ καλή ομάδα, δουλεμένη και σίγουρα ήταν πολύ δύσκολος αντίπαλος.

Ωστόσο πιστεύω ότι μέσα στην εβδομάδα δουλέψαμε πάρα πολύ καλά και συγκεντρωμένα. Ήμασταν αποφασισμένοι γι’ αυτή τη νίκη, γιατί αν θέλουμε να πάρουμε το πρωτάθλημα, θα πρέπει στην έδρα μας να κερδίσουμε όλα τα παιχνίδια, αλλά και κάποια εκτός έδρας.
Πιστεύω ότι η νίκη μας ήταν δίκαιη. Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο. Είχαμε κάποιες φάσεις, όπως και η Νίκη Βόλου είχε μια φάση.

Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε πιο αποφασισμένοι να κερδίσουμε το παιχνίδι και να μην αφήσουμε τον αντίπαλο να σκεφτεί ότι μπορεί να πάρει κάτι. Παίξαμε με υπομονή, ενώ τα παιδιά που ήρθαν από τον πάγκο βοήθησαν.

Πιστεύω ότι η νίκη μας ήταν δίκαιη. Τώρα κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι που είναι πάλι στην έδρα μας. Να συγκεντρωθούμε στη δουλειά και στον αντίπαλο, ώστε να κερδίσουμε και αυτό το ματς και να πάρουμε τις νίκες που χρειαζόμαστε, προκειμένου η ομάδα να κάνει το άλμα» ήταν τα λόγια του Απόστολου Χαραλαμπίδη, ο οποίος στη συνέχεια στάθηκε στην καλή οργάνωση που έχει το ποδοσφαιρικό τμήμα του Ιωνικού.

«Πιστεύω ότι η αυτή ομάδα έτσι όπως είναι οργανωμένη αξίζει να ανεβεί κατηγορία. Έχω αλλάξει τόσες ομάδες και αυτή την οργάνωση δεν την έχω ξαναδεί. Αξίζει αυτή η ομάδα να βρίσκεται σε μεγαλύτερες κατηγορίες.
Ευχαριστώ πολύ τα παιδιά για τη συγκέντρωση που είχαν και τη δουλειά που κάνουν στην προπόνηση. Αξίζουν συγχαρητήρια και πλέον κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι.» ανέφερε χαρακτηριστικά.

Υπέστη ήττα που δεν άξιζε στη Νίκαια η Νίκη
Μια ήττα που δεν άξιζε υπέστη η Νίκη. Πιο συγκεκριμένα στο γήπεδο της Νεάπολης στη Νίκαια έχασε με 2-0 από τον Ιωνικό, ο οποίος σε καμία περίπτωση δεν ήταν καλύτερός της.

Το ματς ήταν μοιρασμένο με τις δύο ομάδες να δημιουργούν ίδιο αριθμό ευκαιριών. Το πιο δίκαιο αποτέλεσμα θα ήταν η ισοπαλία, αλλά το συγκρότημα του Απόστολου Χαραλαμπίδη παρουσιάστηκε πιο ουσιαστικό, καθώς αξιοποίησε τις δύο καλύτερες ευκαιρίες που έφτιαξε στο παιχνίδι.

Το κακό για τη Νίκη είναι ότι δημιούργησε πρώτη τις προϋποθέσεις για γκολ και στα δύο ημίχρονα. Πρώτα στο 27’ όταν ο Σωτήρης Μπαλάφας έπιασε πλασέ ενώ η μπάλα βρισκόταν στον αέρα μετά από σέντρα του Αλεχάντρο Κρουθ, αλλά για κακή του τύχη εκείνη πήγε πάνω στον Κουρεπίνη, ο οποίος απέκρουσε ενστικτωδώς με τα πόδια.

Η δεύτερη μεγάλη ευκαιρία έλαβε χώρα στο 62ο λεπτό. Ο Σάββας Κυριακίδης έκανε ωραίο γύρισμα προς τον Χορδάν Ντομίνγκεθ που σούταρε στην κίνηση. Ο τερματοφύλακας του Ιωνικού δεν είχε περιθώρια αντίδρασης, αλλά ξανά στάθηκε τυχερός, αφού η μπάλα βρήκε στο σώμα του Φουρλάνου που βρισκόταν μπροστά στην εστία και δεν κατέληξε στο εσωτερικό της.

Στο ποδόσφαιρο, όμως, αυτό που μετρά είναι η ουσία και αυτή είχε ο Ιωνικός. Σ’ ένα διάστημα όπου δεν ήταν απειλητικός και έβλεπε τη Νίκη να ελέγχει τη μεσαία γραμμή, ιδίως μετά την είσοδο του Σεμπάστιαν Καμπαγέρο, κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Βλαχομήτρο, που εκτέλεσε τον Αποστολίδη από κοντά στο 69’.

Πλέον «η πλάστιγγα είχε γείρει» προς την πλευρά των γηπεδούχων, καθώς σ’ ένα κλειστό ματς, όπως το προχθεσινό, φαινόταν πως όποιος σκοράρει πρώτος θα πάρει και τους τρεις βαθμούς. Και σαν να μην έφτανε αυτό, στη μοναδική φάση που δημιούργησαν οι γηπεδούχοι μετά το 1-0 ευτύχησαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με τον Στ. Κρητικό στο 87’ διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Κίτρινες: Φουρλάνος, Μάναλης – Βοσκόπουλος, Σ. Κυριακίδης
Διαιτητής: Χρ. Βεργέτης (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Νιδριώτης (Αθηνών), Κύριος (Αρκαδίας)
4ος διαιτητής: Περράκης (Αθηνών)

ΙΩΝΙΚΟΣ: Κουρεπίνης, Μουστάκης, Πολίμος, Ιωάννου, Φουρλάνος, Ν. Κρητικός, Γκοτσούλιας, Σμυρλής (66’ Ματσούκας), Βλαχομήτρος (85’ Κολλαράς), Κουιρουκίδης (64’ Μάναλης), Στ. Κρητικός.
ΝΙΚΗ: Αποστολίδης, Τσιμπούκας (58’ λ.τρ. Καμπαγέρο), Σ. Κυριακίδης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης, Μπιτσάκος (76’ Οικονομίκος), Μπαλάφας, Κάρδαρης, Κρουθ, Ντομίνγκεθ, Μπαταγίνι.