Στα πράσινα “ντύθηκε” ο τελικός της “Ομόνοιας”

Στα πράσινα “ντύθηκε”  ο τελικός της “Ομόνοιας” στο “Παντελής Μαγουλάς” (Νίκης) τη διοίκηση της οποίας ευχαριστούμε για την παραχώρηση χρήσης του γηπέδου. Οι “Πράσινοι” λοιπόν, νίκησαν τους “Ερυθρούς” με 3-2. Τη νίκη τους θεμελίωσαν από το πρώτο ημίχρονο με τρία γκολ που σημείωσαν οι Γιάννης Τσιαμήτας, Χρήστος Βενέτης και Γιάννης Παρασκευάς. Στο δεύτερο ημίχρονο οι “Ερυθροί” αντέδρασαν, σημείωσαν δύο τέρματα με τους Γιώργο Βαϊτση και Φίλιππο Τζήμα, αλλά πέραν αυτών ο χρόνος και η άμυνα των νικητών δεν επέτρεψαν να ισοφαρίσουν. Αργά το βράδυ ακολούθησε και η καθιερωμένη συνεστίαση στο κέντρο ΝΟΒ, με συμμετοχή όλων σχεδόν των μελών της “Ομόνοιας” και μελών των οικογενειών τους.

Ασφαλώς, στο τελικό ήσαν όλοι οι μεσοπαρήλικες παίκτες νικητές, αφού με αφόρητη ζέστη ανταποκρίθηκαν με τόλμη και γενναιότητα στις δυσκολίες του αγώνα, με διαιτητή τον εθελοντή μας Χρήστο Καλιώρα. Οι παραινέσεις, πάντως, του προέδρου Γιώργου Καλαϊτζάκη να υπάρξει συνετή χρήση των… σιτεμένων δυνάμεων των παικτών, εισακούστηκαν μεν αλλ΄ επικράτησε και το πάθος για τη νίκη.

Το επιμύθιο, ωστόσο του τελικού, ήταν το αίσθημα της χαρμολύπης. Χαράς για την υπέροχη εθιμοτυπική εκδήλωση και κάποιας λύπης για τις αγωνιστικές διακοπές του καλοκαιριού με υπόσχεση για ραντεβού το Σεπτέμβρη.

(Η φωτο είναι αναμνηστική, στο γήπεδο της Νίκης, πριν από τον ποιοτικό, όντως, αγώνα με συγκινητικές προσπάθειες και φάσεις).