Στα δικαστήρια η τύχη του ντέρμπι Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού

Διακόπηκε στο 49′ το ντέρμπι «αιωνίων» στο Καραϊσκάκη. Δευτερόλεπτα πριν ο Ολυμπιακός είχε ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Καμαρά το γκολ που είχε πετύχει ο Βαγιαννίδης στο 28′. Σ’ εκείνο το σημείο κροτίδα έσκασε κοντά στον Χουάνκαρ, που έπεσε στο έδαφος. Αρχικά μεταφέρθηκε στο ιατρείο του γηπέδου, όπου ο γιατρός του αγώνα δεν έκανε σαφή διάγνωση, με συνέπεια να προκληθεί σύγχυση για το αν θα συνεχιστεί το ματς ή όχι. Ωστόσο επειδή είχαν κυλήσει περίπου δύο ώρες ο κ. Μαρέσκα αποφάσισε τη διακοπή του αγώνα, η τύχη του οποίου θα κριθεί στα δικαστήρια.

Ο Ιταλός διαιτητής έγραψε στο φύλλο αγώνα: «Η έναρξη του αγώνα έγινε με καθυστέρηση δύο λεπτών, διότι υπήρχε πολύ καπνός στο γήπεδο, εξαιτίας καπνογόνων που άναψαν οι φίλοι του Ολυμπιακού. Στο 27ο και στο 29ο λεπτό έγιναν συστάσεις από τα μεγάφωνα, διότι οι φίλοι του Ολυμπιακού έκαναν χρήση λέιζερ στους ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού.
Στο λεπτό 49’ του δευτέρου ημιχρόνου αφού ο Ολυμπιακός είχε σκοράρει, διέκοψα προσωρινά τον αγώνα, λόγω καπνογόνων που είχαν ανάψει από οπαδούς του Ολυμπιακού (η επανέναρξη του αγώνα θα ήταν πλάγιο για τον Ολυμπιακό, στην απέναντι πλευρά του πάγκου του Ολυμπιακού, στο κέντρο του γηπέδου). Ενώ διακόπηκε ο αγώνας, έπεσαν κροτίδες από οπαδούς του Ολυμπιακού. Έχω δει ότι ένας παίκτης του Παναθηναϊκού (Νο 3 Πέρεθ Λόπες Χουάν Κάρλος-Χουάνκαρ), που βρίσκονταν έξω από το γήπεδο, στην περιοχή προθέρμανσης ήταν πεσμένος στο έδαφος μετά τον θόρυβο των κροτίδων. Μετά από περίπου πέντε λεπτά εξέτασης, του παραπάνω ποδοσφαιριστή, οι γιατροί αποφάσισαν να τον στείλουν στο ιατρείο και όλοι οι παίκτες και οι υπεύθυνοι της ομάδας του Παναθηναϊκού αποφάσισαν να εγκαταλείψουν τον αγωνιστικό χώρο και να επιστρέψουν στα αποδυτήρια.
Μετά από αυτό σφύριξα δύο φορές διακόπτοντας προσωρινά τον αγώνα, επιστρέφοντας στα αποδυτήρια. Λίγα λεπτά μετά την επιστροφή στα αποδυτήρια μίλησα με τον γιατρό του αγώνα και μου είπε ότι ο παίκτης Νο 3 του Παναθηναϊκού από τον θόρυβο της κροτίδας είχε προσωρινή απώλεια ακοής στο αριστερό του αυτί.
Στα επόμενα 60 λεπτά, ο γιατρός του αγώνα επισκέφτηκε ξανά τον παίκτη Νο 3 και μου είπε ότι είχε βελτιωθεί η κατάστασή του, αλλά και πάλι δεν μπορούσε να σταθεί όρθιος σύμφωνα με τον ίδιο τον ποδοσφαιριστή. Ο γιατρός του αγώνα δεν μπόρεσε να αποφασίσει αν το Νο 3 του Παναθηναϊκού ήταν ικανός ή όχι να αγωνιστεί, με τα ιατροτεχνολογικά μέσα που είχε στο γήπεδο. Άρχισε, λοιπόν, να γράφει τη συνημμένη δήλωση στις 22.10 και την υπέγραψε 40 λεπτά αργότερα. Επειδή και οι δύο ομάδες πίεζαν τον γιατρό του αγώνα να αλλάξει την απόφασή του και επειδή είχαν περάσει περισσότερες από δύο ώρες από την προσωρινή διακοπή, γύρω στις 23:05 επικοινώνησα με τους συλλόγους, τον παρατηρητή της Σούπερ ΛΙγκ και την αστυνομική αρχή, ότι από τη μεριά μου δεν υπήρχαν οι προϋποθέσεις για να ξανά αρχίσει ο αγώνας».

Από τη μεριά του ο γιατρός του αγώνα Χρήστος Γώγος ανέφερε στις 22:10 πως δεν μπορούσε να κρίνει αν ο Χουάνκαρ ήταν ικανός να αγωνιστεί ή όχι, γι’ αυτό και κρίθηκε αναγκαίο να υποβληθεί σε εξετάσεις με τα κατάλληλα μέσα. Παράλληλα περιγράφει την κατάσταση του Ισπανού αριστερού μπακ από τη στιγμή που έσκασε η κροτίδα κοντά του, μέχρι και τη μεταφορά του στα αποδυτήρια, προτού διακομιστεί στο «Υγεία», όπου οι εξετάσεις έδειξαν πως έχει διάσειση λαβυρίνθου και μερική απώλεια ακοής.
Αναλυτικά όσα αναφέρει ο γιατρός του αγώνα στη γνωμάτευσή του: «Κατά τη διάρκεια του ατυχήματος του παίκτη με αρ. 3 (Χουάνκαρ) 4 λεπτά από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και ενώ προθερμαίνονταν για μία πιθανή αλλαγή. Κατά τη στιγμή αυτή μια κροτίδα έσκασε κοντά του προκαλώντας την προσωρινή απώλεια ακοής στο (αριστερό) αυτί του.
Δεν μπορούσε να σταθεί ή να σηκωθεί και μέσα στο γήπεδο είχε οριζόντιο νυσταγμό λόγω του θορύβου (από την κροτίδα). Ζήτησα να μεταφερθεί στο ιατρείο πράγμα που έγινε. Στο ιατρείο ο ασθενής είχε αστάθεια ακόμα και καθώς και έκπτωση ακοής.
Παρουσία και των άλλων δύο γιατρών των ομάδων τον επανεξετάσαμε στα επόμενα 60 λεπτά και διαπιστώσαμε πως ο παίκτης βελτιώθηκε ως προς την ακοή του, αλλά δεν μπορούσε να σηκωθεί. Ο παίκτης φαίνεται κατά τη γνώμη μου νευρολογικά εντάξει, αλλά μην έχοντας τα κατάλληλα εργαστηριακά μέσα στο ιατρείο δεν μπορούμε να πούμε ότι είναι ικανός ή δεν είναι για να παίξει.
Ο παίκτης και η ομάδα του θέλουν να τον διακομίσουν σε νοσοκομείο για περαιτέρω έλεγχο. Κλινικά κατά τη γνώμη μου δεν έχει νευρολογικό έλλειμμα, αλλά ο παίκτης και η ομάδα του θέλουν να τον διακομίσουν σε νοσοκομείο για περαιτέρω εξετάσεις».